www.svethardware.cz
>
>

Universal Memory s neomezenou výdrží navrhována jako náhrada pro DRAM i SSD

Universal Memory s neomezenou výdrží navrhována jako náhrada pro DRAM i SSD
, , aktualita
Svatým grálem či kamenem mudrců paměťových technologií by byla taková, která by umožnila v jedné podobě nahradit dnešní DRAM i paměti pro SSD, čili především NAND Flash. Vědci z Univerzity v Lancasteru takovou navrhují. 
K oblíbeným
reklama
Vědci ze zmíněné univerzity si už na americkém patentovém úřadě zaregistrovali svou technologii na zbrusu nové paměťové zařízení, které by mohlo "vyřešit energetickou krizi digitálních technologií". Jde tak evidentně o vývoj takové technologie, která bude nabízet výkon srovnatelný s DRAM a nabídne přitom na rozdíl od DRAM stálé ukládání dat bez potřeby neustálého přísunu energie, čili stejně jako NAND Flash či 3D XPoint. Tím by tedy zvláště v serverech odpadla značná část spotřeby, neboť paměti by energii potřebovaly pouze při čtení nebo zápisu. Nicméně zmínka o energetické krizi digitálních technologií i tak působí značně nadneseně. K tomu se ještě dozvíme, že nová paměťová technologie má v moci snížit spotřebu datových center o pětinu. 
 
 
O samotné technologii se toho ze zveřejněných informací moc nedozvíme, ale podrobnější informace nabízí Nature. Mluvit můžeme o výsledných zařízeních, která dostala označení Universal Memory a která využívají kvantovou mechaniku k tomu, aby si výrobci pamětí nemuseli vybírat buď stabilní a dlouhodobé ukládání dat, nebo úsporný způsob jejich mazání a zápisu. 
 
Paměťové buňky mezi elektrodami se skládají z různě silných vrstev z InAs a GaSb a máme tu znázorněny i z pamětí Flash dobře známé vrstvy CG a FG (Control a Floating Gate), přičemž právě v FG by měl být uložen náboj tvořený elektrony, jak ostatně znázorňuje i první část obrázku (a). Mezi CG a FG pak máme "resonant-tunnelling barrier" tvořenou vrstvami InAs, které zde fungují jako kvantové studně či jámy, jež zase známe jako energetické pasti a FG od kanálu zase izoluje 15nm vrstva AlSb. Dle autorů této technologie by měl být elektronový náboj v takové paměti velice dobře uschován v podstatě po neomezenou dobu, a to při obvyklých pokojových teplotách. Zmíněn byl i předpoklad udržení náboje po dobu 1014 let, což jen tak mimochodem překonává uváděné stáří vesmíru.
 
A co se týče energie nutné pro zápis či mazání dat, ta má být asi 100x nižší oproti dnešním DRAM, takže nejde pouze o to, že by Universal Memory byly úspornější díky tomu, že nepotřebují být napájeny pro udržení informace. Jde i o energii nutnou při manipulaci s daty. Nicméně zatím jde pouze o částečně patentovanou technologii, která čeká na přidělení ještě dalších patentů, takže k paměťové revoluci je ještě daleko. Dost možná také o ní už nikdy neuslyšíme. 
 
Zdroj: Nature


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V
Na trh musí teprve ještě dorazit slíbená karta GeForce RTX 2080 SUPER, která už je ale na cestě, protože byla vyzkoušena v prvních testech. A není překvapivé, že to je zrovna benchmark z Final Fantasy XV.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás
Vypadá to, že časy poklesu cen na trhu s paměťmi DRAM jsou pryč a my se dozvídáme, že příčinou je nová exportní politika Japonska vůči Jižní Koreji. Ceny přitom zakrátko vyletěly velice prudce nahoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Grafický tablet Wacom Cintiq 22 dostává Full HD displej Grafický tablet Wacom Cintiq 22 dostává Full HD displej
Tradiční výrobce grafických tabletů, společnost Wacom, představila 21,5” variantu svého tabletu Cintiq 22. Ta je vybavena displejem s Full HD rozlišením a 72% pokrytím barevného gamutu NTSC.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung uvádí 12Gb LPDDR5 čipy pro 5G a AI Samsung uvádí 12Gb LPDDR5 čipy pro 5G a AI
Společnost Samsung je známým výrobcem paměťových čipů a nyní svou nabídku rozšiřuje o kapacitně velké a velmi rychlé LPDDR5 čipy. Ty by měly najít své využití především v moderních smartphonech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala