Umělá inteligence NVIDIE odstraňuje silný šum a rekonstruuje fotografie

Umělá inteligence NVIDIE odstraňuje silný šum a rekonstruuje fotografie
, , aktualita
NVIDIA prezentovala umělou inteligenci, která dokáže rekonstruovat i extrémně zašumělé snímky a také z nich odstraňovat třeba nápisy, které překrývají značnou jejich část. Podívejme se tedy na její výsledky. 
reklama
Nutno předem říci, že podobnou umělou inteligenci jsme již viděli v akci, ale nešlo o práci firmy NVIDIA, ale o dítko Intelu a lidí z University of Illinois. Dá se říci, že AI od NVIDIE zvládne to samé, však to je vidět už na tomto příkladu. 
 
 
Jako vstup máme extrémně zašumělou fotografii, na níž jen matně vidíme koalu, již umělá inteligence dokáže uspokojivě rekonstruovat včetně okolní vegetace, kterou bychom ve snímku sami nalezli jen těžko, alespoň ne v takovém detailu. Výsledek tak odpovídá původnímu nezašumělému snímku, i když je pravda, že se z něj ztratily detaily. 
 
 
Pokud se ale využije snímek s "rozumnou" úrovní šumu, výsledek může být o to lepší, i když to vypadá, že ztráta detailu přijde vždy. I tak to ale bude daleko lepší než běžné filtry v grafických editorech. 
 
 
Stejná umělá inteligence dokáže odstranit nejen šum, ale také překryvný text, jejž nemusí být zrovna málo. Více toho ukáže následující video. 
 
​  
NVIDIA spolupracovala s MIT a Aalto University a později v tomto týdnu představí svou AI na International Conference on Machine Learning ve Stockholmu. Stojí za pozornost, že AI nebyla v tomto případě vytrénována klasicky, a to pomocí obsáhlých datasetů s původními a zašumělými fotografiemi. Použily se pouze vstupní nedokonalé snímky, na nichž se AI snažila odstraňovat šum a sama si pak posuzovala, jakých výsledků dosáhla. Nejspíše tak byl použit jiný známý postup, v němž figurují dvě AI, a sice jedna, která tvoří a druhá, která výsledek hodnotí. Možná právě proto dokáže opravovat i přímo poškozené snímky.
 
Pro její trénování byly využity karty s čipy Nvidia Tesla P100 a framework TensorFlow akcelerovaný pomocí cuDNN a pracující s datasetem nějakých 50 tisíc snímků. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Plně autonomní Tesla bude už v roce 2020, tvrdí Musk Plně autonomní Tesla bude už v roce 2020, tvrdí Musk
Elon Musk se opět rozpovídal o tom, co chystá jeho automobilka Tesla. Podle něj by se už brzy měl objevit autopilot v takové podobě, že půjde o plně autonomní vozy. Dočkat se máme prý už v příštím roce.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery
Soukromí uživatelů je poslední dobou čím dál víc probírané téma a čím dál víc také narušováno. Singapore Airlines to teď schytaly za instalaci kamer mířících přímo na pasažéry každého cestujícího v letadle.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Valve na Steamu ruší video sekci Valve na Steamu ruší video sekci
Společnost Valve nezačala rok 2019 dobře. Na konci minulého roku se najednou objevila konkurence v podobě Epic Games Store, která rychle vyrostla ve vážnou hrozbu a nyní tu máme zprávu o zrušené video sekci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví
Výzkumníci firmy Google se zaměřili na podstatu exploitů Spectre a Meltdown, aby zodpověděli otázku, nakolik představují problém nejen pro Intel, ale i jiné společnosti ne nutně vyrábějící procesory x86. Co k tomu mohou říci?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino
Společnost Sphero rozjela na Kickstarteru kampaň, která se týká financování dálkově ovládaného autíčka, které bude kompatibilní s minipočítači Raspberry Pi, Arduino i BBC micro:bit. Zájem je obrovský a cílová částka padla během chvíle. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek