Umělá inteligence NVIDIE odstraňuje silný šum a rekonstruuje fotografie

Umělá inteligence NVIDIE odstraňuje silný šum a rekonstruuje fotografie
, , aktualita
NVIDIA prezentovala umělou inteligenci, která dokáže rekonstruovat i extrémně zašumělé snímky a také z nich odstraňovat třeba nápisy, které překrývají značnou jejich část. Podívejme se tedy na její výsledky. 
K oblíbeným
reklama
Nutno předem říci, že podobnou umělou inteligenci jsme již viděli v akci, ale nešlo o práci firmy NVIDIA, ale o dítko Intelu a lidí z University of Illinois. Dá se říci, že AI od NVIDIE zvládne to samé, však to je vidět už na tomto příkladu. 
 
 
Jako vstup máme extrémně zašumělou fotografii, na níž jen matně vidíme koalu, již umělá inteligence dokáže uspokojivě rekonstruovat včetně okolní vegetace, kterou bychom ve snímku sami nalezli jen těžko, alespoň ne v takovém detailu. Výsledek tak odpovídá původnímu nezašumělému snímku, i když je pravda, že se z něj ztratily detaily. 
 
 
Pokud se ale využije snímek s "rozumnou" úrovní šumu, výsledek může být o to lepší, i když to vypadá, že ztráta detailu přijde vždy. I tak to ale bude daleko lepší než běžné filtry v grafických editorech. 
 
 
Stejná umělá inteligence dokáže odstranit nejen šum, ale také překryvný text, jejž nemusí být zrovna málo. Více toho ukáže následující video. 
 
​  
NVIDIA spolupracovala s MIT a Aalto University a později v tomto týdnu představí svou AI na International Conference on Machine Learning ve Stockholmu. Stojí za pozornost, že AI nebyla v tomto případě vytrénována klasicky, a to pomocí obsáhlých datasetů s původními a zašumělými fotografiemi. Použily se pouze vstupní nedokonalé snímky, na nichž se AI snažila odstraňovat šum a sama si pak posuzovala, jakých výsledků dosáhla. Nejspíše tak byl použit jiný známý postup, v němž figurují dvě AI, a sice jedna, která tvoří a druhá, která výsledek hodnotí. Možná právě proto dokáže opravovat i přímo poškozené snímky.
 
Pro její trénování byly využity karty s čipy Nvidia Tesla P100 a framework TensorFlow akcelerovaný pomocí cuDNN a pracující s datasetem nějakých 50 tisíc snímků. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Lenovu uniklo info o procesorech Ryzen Pro 5650U a Pro 5850U Lenovu uniklo info o procesorech Ryzen Pro 5650U a Pro 5850U
V technických údajích nových notebooků Lenovo ThinkPad P14s se objevily nové procesory AMD Ryzen Pro, konkrétně modely 5 Pro 5650U a 7 Pro 5850U. Díky tomu nyní známe technické údaje nových čipů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD představilo kartu Radeon RX 6700 XT, jaký má výkon? AMD představilo kartu Radeon RX 6700 XT, jaký má výkon?
Společnost AMD se konečně odhodlala alespoň představit další grafickou kartu z řady Radeonů RX 6000. Jedná se o model Radeon RX 6700 XT, čili nástupce dobře známého RX 5700 XT s čipem Navi 10. Tentokrát to bude Navi 22. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
DJI FPV: ovládejte dron z pohledu první osoby s rychlostí až 140 km/h DJI FPV: ovládejte dron z pohledu první osoby s rychlostí až 140 km/h
DJI uvedlo nový dron FPV. Ten nabízí možnost ovládání dronu pomocí brýlí FPV Goggles V2 s velmi nízkými latencemi. Působivá je také maximální rychlost stroje, která může dosahovat až 140 km/h.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Vnitřní Mongolsko zakázalo těžbu kryptoměn Vnitřní Mongolsko zakázalo těžbu kryptoměn
V oblasti Vnitřního Mongolska už nebude možné legálním způsobem těžit kryptoměny, o čemž nedávno rozhodla vláda tohoto autonomního regionu Čínské lidové republiky. Těžaři se tak budou muset přesunout jinam. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC má dle analytiků ještě letos zdvojnásobit kapacitu 5nm procesu TSMC má dle analytiků ještě letos zdvojnásobit kapacitu 5nm procesu
Obecně by se dalo očekávat, že nástup nových pokročilejších procesů bude stále pomalejší, ale tak tomu není a dá se říci, že je to do velké míry zásluha již konečně dostupné technologie EUVL. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek