Umělá inteligence NVIDIE odstraňuje silný šum a rekonstruuje fotografie

Umělá inteligence NVIDIE odstraňuje silný šum a rekonstruuje fotografie
, , aktualita
NVIDIA prezentovala umělou inteligenci, která dokáže rekonstruovat i extrémně zašumělé snímky a také z nich odstraňovat třeba nápisy, které překrývají značnou jejich část. Podívejme se tedy na její výsledky. 
reklama
Nutno předem říci, že podobnou umělou inteligenci jsme již viděli v akci, ale nešlo o práci firmy NVIDIA, ale o dítko Intelu a lidí z University of Illinois. Dá se říci, že AI od NVIDIE zvládne to samé, však to je vidět už na tomto příkladu. 
 
 
Jako vstup máme extrémně zašumělou fotografii, na níž jen matně vidíme koalu, již umělá inteligence dokáže uspokojivě rekonstruovat včetně okolní vegetace, kterou bychom ve snímku sami nalezli jen těžko, alespoň ne v takovém detailu. Výsledek tak odpovídá původnímu nezašumělému snímku, i když je pravda, že se z něj ztratily detaily. 
 
 
Pokud se ale využije snímek s "rozumnou" úrovní šumu, výsledek může být o to lepší, i když to vypadá, že ztráta detailu přijde vždy. I tak to ale bude daleko lepší než běžné filtry v grafických editorech. 
 
 
Stejná umělá inteligence dokáže odstranit nejen šum, ale také překryvný text, jejž nemusí být zrovna málo. Více toho ukáže následující video. 
 
​  
NVIDIA spolupracovala s MIT a Aalto University a později v tomto týdnu představí svou AI na International Conference on Machine Learning ve Stockholmu. Stojí za pozornost, že AI nebyla v tomto případě vytrénována klasicky, a to pomocí obsáhlých datasetů s původními a zašumělými fotografiemi. Použily se pouze vstupní nedokonalé snímky, na nichž se AI snažila odstraňovat šum a sama si pak posuzovala, jakých výsledků dosáhla. Nejspíše tak byl použit jiný známý postup, v němž figurují dvě AI, a sice jedna, která tvoří a druhá, která výsledek hodnotí. Možná právě proto dokáže opravovat i přímo poškozené snímky.
 
Pro její trénování byly využity karty s čipy Nvidia Tesla P100 a framework TensorFlow akcelerovaný pomocí cuDNN a pracující s datasetem nějakých 50 tisíc snímků. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Traffic Googlu mířil do Ruska a Číny, za vše mohl ISP z Nigérie Traffic Googlu mířil do Ruska a Číny, za vše mohl ISP z Nigérie
Před dvěma dny zaznamenaly některé služby Googlu více než hodinový výpadek, kdy data místo do Googlu proudila přes Čínu a Rusko. Celý problém měl ale zdroj v překvapivém místě, u poskytovatele internetu v Nigérii.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice 3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice
Technologie 3D tisku začne být asi brzy posuzována i ze zdravotního hlediska. Další studie totiž ukázala, že jsou při 3D tisku uvolňovány nebezpečné nanočástice, což trápí např. i přímovstřikové motory v autech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter
AMD nedávno představilo své procesory EPYC s kódovým označením Rome, ale my se nyní můžeme z Říma přesunout do Milána a přibrat na cestu následovníka Volty od firmy NVIDIA. Tato kombinace bude tvořit Perlmutter pro DOE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí
SpaceX se svými raketami Falcon 9 nemá zcela "čistý rejstřík" ovšem v poslední době si není na co stěžovat. Na cestě je také certifikace pro vynášení astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, ale SpaceX nyní získala jinou.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci
Microsoft se konečně odhodlal opět vypustit na trh Windows 10 October 2018 Update (verze 1809), který původně přišel už před měsícem, ale rychle zase musel být stažen kvůli závažné chybě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář