Umělá inteligence NVIDIE odstraňuje silný šum a rekonstruuje fotografie

Umělá inteligence NVIDIE odstraňuje silný šum a rekonstruuje fotografie
, , aktualita
NVIDIA prezentovala umělou inteligenci, která dokáže rekonstruovat i extrémně zašumělé snímky a také z nich odstraňovat třeba nápisy, které překrývají značnou jejich část. Podívejme se tedy na její výsledky. 
reklama
Nutno předem říci, že podobnou umělou inteligenci jsme již viděli v akci, ale nešlo o práci firmy NVIDIA, ale o dítko Intelu a lidí z University of Illinois. Dá se říci, že AI od NVIDIE zvládne to samé, však to je vidět už na tomto příkladu. 
 
 
Jako vstup máme extrémně zašumělou fotografii, na níž jen matně vidíme koalu, již umělá inteligence dokáže uspokojivě rekonstruovat včetně okolní vegetace, kterou bychom ve snímku sami nalezli jen těžko, alespoň ne v takovém detailu. Výsledek tak odpovídá původnímu nezašumělému snímku, i když je pravda, že se z něj ztratily detaily. 
 
 
Pokud se ale využije snímek s "rozumnou" úrovní šumu, výsledek může být o to lepší, i když to vypadá, že ztráta detailu přijde vždy. I tak to ale bude daleko lepší než běžné filtry v grafických editorech. 
 
 
Stejná umělá inteligence dokáže odstranit nejen šum, ale také překryvný text, jejž nemusí být zrovna málo. Více toho ukáže následující video. 
 
​  
NVIDIA spolupracovala s MIT a Aalto University a později v tomto týdnu představí svou AI na International Conference on Machine Learning ve Stockholmu. Stojí za pozornost, že AI nebyla v tomto případě vytrénována klasicky, a to pomocí obsáhlých datasetů s původními a zašumělými fotografiemi. Použily se pouze vstupní nedokonalé snímky, na nichž se AI snažila odstraňovat šum a sama si pak posuzovala, jakých výsledků dosáhla. Nejspíše tak byl použit jiný známý postup, v němž figurují dvě AI, a sice jedna, která tvoří a druhá, která výsledek hodnotí. Možná právě proto dokáže opravovat i přímo poškozené snímky.
 
Pro její trénování byly využity karty s čipy Nvidia Tesla P100 a framework TensorFlow akcelerovaný pomocí cuDNN a pracující s datasetem nějakých 50 tisíc snímků. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vědci odhalili vzor ve zdánlivém chaosu prvočísel Vědci odhalili vzor ve zdánlivém chaosu prvočísel
Prvočísla byla v matematice viděna spíše jako nepředvídatelná, a stala se tak základem pro řadu kryptografických technik. Nicméně nyní vědci tvrdí, že v nich našli jistý vzor a ten je navíc překvapivě podobný se vzorem rozmístění atomů v některých materiálech.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BShark uvádí dostupnější vodíkový dron Narwhal 2 BShark uvádí dostupnější vodíkový dron Narwhal 2
Potřebujete-li solidní dolet na desítky kilometrů a několikahodinovou výdrž dronu, BShark Narwhal 2 může být tím pravým pro vás. Jeho palivem je vodík a nová generace je navíc výrazně dostupnější než ta předchozí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Migrace hvězd v naší galaxii: kde se rodí a kde končí? Migrace hvězd v naší galaxii: kde se rodí a kde končí?
Vzorek 600 hvězd, které se nyní nacházejí v našem sousedství, odhaluje fakta o migraci v Mléčné dráze. Ta je přitom velice značná a ukazuje se, že hvězdy se rodí daleko od místa svého skonu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte si připravil tři M.2 SSD pro PCIe Gigabyte si připravil tři M.2 SSD pro PCIe
Společnost Gigabyte nepatří zrovna mezi tradiční výrobce SSD a ostatně na tento trh vstoupila teprve letos s prvními SSD pro rozhraní SATA. Nyní ale představuje už tři modely SSD v podobě M.2 kartiček pro PCIe a NVMe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
K Měsíci se na BFR firmy SpaceX vydá japonský miliardář K Měsíci se na BFR firmy SpaceX vydá japonský miliardář
Společnost SpaceX dle svého slibu prozradila jméno člověka, který se jako první na raketě BFR vydá k Měsíci. Bude to japonský podnikatel Yusaku Maezawa, který však nebude cestovat sám. Chce pozvat šest umělců. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek