reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Uniklé dokumenty ukazují, že Apple by mohl snadno realizovat právo na opravu

29.3.2019, Jan Vítek, aktualita
Uniklé dokumenty ukazují, že Apple by mohl snadno realizovat právo na opravu
Společnost Apple je v USA jedním z velkých oponentů pro hnutí, které prosazuje právo zákazníků na opravu. Nyní se přitom objevily dokumenty, dle nichž by firma mohla snadno takovou věc zajistit, neboť má vše potřebné připraveno.
Na našem serveru jsme už firmu Apple s ohledem na možnosti opravovat její zařízení mnohokrát řešili. Často se zmiňuje třeba čip T2, který je označován také jako killswitch proti neautorizovaným opravám. Pokud si tak někdo zvládne vyměnit nějakou část počítače a nepotřebuje k tomu autorizovaný servis, může skončit s nepoužitelným počítačem a to ne proto, že by opravu zpackal, ale proto, že mu jej čip T2 zablokuje. Sice to ještě nebylo zrealizováno, ale hardware v počítačích Apple už k tomu je připraven a situace se může změnit každou chvíli, pokud se výrobce k tomu rozhodne.
 
 
Nicméně k tomu nyní není vhodná doba, a to zvláště díky dlouhodobé kampani bojovníků za právo opravovat si svůj vlastní, penězi zaplacený hardware. Ti nyní mohou firmě Apple mávat před nosem jejími vlastními dokumenty, které se týkají programu Apple Genuine Parts Repair. Ten je k dispozici pouze pro některé společnosti, jimž nabízí certifikované náhradní díly, možnost školení a potřebné nástroje. Lidem by tak stačilo, kdyby Apple tento svůj program nabídl všem. 
 
Dlouhodobý postoj firmy Apple nebo i Microsoftu je ale takový, že takové právo by mohlo být zneužito "nekalými živly", které by mohly opravovaný hardware napadnout a dodávat lidem dejme tomu se sledovacím zařízením. Apple tak tuto možnost nabízí jen vybraným firmám jako je kalifornská Mobile Kangaroo nebo britská AA Mac. 
 
 
čip T2, aneb killswitch proti neautorizovaným opravám - iFixit
 
Dokumenty má k dispozici server Motherboard, který je ukázal výkonnému řediteli společnosti iFixit a ten souhlasil, že má před sebou celý framework odpovídající tomu, co lidé žádají v rámci svého práva na opravu. Jde především o to, aby si velké společnosti nemohly nárokovat bezvýhradné právo opravovat prodaná zařízení a aby musely dávat k dispozici náhradní díly, které by si mohli kupovat samotní zákazníci a majitelé nebo provozovatelé opraven. Stejně tak by měly být k dispozici diagnostické programy. 
 
Firmám jako Apple je tak zazlíváno, že jim jde, jak jinak, pouze a jen o peníze, které plynou jednak s výhradního práva opravovat zařízení a blahosklonně to umožňovat těm hodným firmám a potom jde i jednoduše o to, že si Apple může díky tomu samo určit, jakou životnost budou jeho zařízení mít. V případě těch starších může být oprava znemožněna, nebo nastavena tak, aby se už nevyplatila a zákazník je tím nucen pořídit si nový produkt. K tomu ale zrovna Apple používá či používal i jiné praktiky, však si dobře pamatujeme na uměle zpomalované starší telefony iPhone, a to oficiálně prý kvůli tomu, aby se tím bral ohled na jejich stárnoucí baterie. 
 
Je třeba také poznamenat, že Apple Genuine Parts Repair není to samé co program Authorized Service Provider, který je k dispozici už roky a dovoluje provádět jen některé Applem autorizované opravy, jako výměnu baterií nebo displejů. Komplikovanější opravy musí vždy provádět sám Apple. 
 
Zdroj: Motherboard


reklama