www.svethardware.cz
>
>
>

Uniklé dokumenty ukazují, že Apple by mohl snadno realizovat právo na opravu

Uniklé dokumenty ukazují, že Apple by mohl snadno realizovat právo na opravu
, , aktualita
Společnost Apple je v USA jedním z velkých oponentů pro hnutí, které prosazuje právo zákazníků na opravu. Nyní se přitom objevily dokumenty, dle nichž by firma mohla snadno takovou věc zajistit, neboť má vše potřebné připraveno.
K oblíbeným
reklama
Na našem serveru jsme už firmu Apple s ohledem na možnosti opravovat její zařízení mnohokrát řešili. Často se zmiňuje třeba čip T2, který je označován také jako killswitch proti neautorizovaným opravám. Pokud si tak někdo zvládne vyměnit nějakou část počítače a nepotřebuje k tomu autorizovaný servis, může skončit s nepoužitelným počítačem a to ne proto, že by opravu zpackal, ale proto, že mu jej čip T2 zablokuje. Sice to ještě nebylo zrealizováno, ale hardware v počítačích Apple už k tomu je připraven a situace se může změnit každou chvíli, pokud se výrobce k tomu rozhodne.
 
 
Nicméně k tomu nyní není vhodná doba, a to zvláště díky dlouhodobé kampani bojovníků za právo opravovat si svůj vlastní, penězi zaplacený hardware. Ti nyní mohou firmě Apple mávat před nosem jejími vlastními dokumenty, které se týkají programu Apple Genuine Parts Repair. Ten je k dispozici pouze pro některé společnosti, jimž nabízí certifikované náhradní díly, možnost školení a potřebné nástroje. Lidem by tak stačilo, kdyby Apple tento svůj program nabídl všem. 
 
Dlouhodobý postoj firmy Apple nebo i Microsoftu je ale takový, že takové právo by mohlo být zneužito "nekalými živly", které by mohly opravovaný hardware napadnout a dodávat lidem dejme tomu se sledovacím zařízením. Apple tak tuto možnost nabízí jen vybraným firmám jako je kalifornská Mobile Kangaroo nebo britská AA Mac. 
 
 
čip T2, aneb killswitch proti neautorizovaným opravám - iFixit
 
Dokumenty má k dispozici server Motherboard, který je ukázal výkonnému řediteli společnosti iFixit a ten souhlasil, že má před sebou celý framework odpovídající tomu, co lidé žádají v rámci svého práva na opravu. Jde především o to, aby si velké společnosti nemohly nárokovat bezvýhradné právo opravovat prodaná zařízení a aby musely dávat k dispozici náhradní díly, které by si mohli kupovat samotní zákazníci a majitelé nebo provozovatelé opraven. Stejně tak by měly být k dispozici diagnostické programy. 
 
Firmám jako Apple je tak zazlíváno, že jim jde, jak jinak, pouze a jen o peníze, které plynou jednak s výhradního práva opravovat zařízení a blahosklonně to umožňovat těm hodným firmám a potom jde i jednoduše o to, že si Apple může díky tomu samo určit, jakou životnost budou jeho zařízení mít. V případě těch starších může být oprava znemožněna, nebo nastavena tak, aby se už nevyplatila a zákazník je tím nucen pořídit si nový produkt. K tomu ale zrovna Apple používá či používal i jiné praktiky, však si dobře pamatujeme na uměle zpomalované starší telefony iPhone, a to oficiálně prý kvůli tomu, aby se tím bral ohled na jejich stárnoucí baterie. 
 
Je třeba také poznamenat, že Apple Genuine Parts Repair není to samé co program Authorized Service Provider, který je k dispozici už roky a dovoluje provádět jen některé Applem autorizované opravy, jako výměnu baterií nebo displejů. Komplikovanější opravy musí vždy provádět sám Apple. 
 
Zdroj: Motherboard


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD přivítalo do svých řad spoluzakladatele AlienWare, co bude dělat? AMD přivítalo do svých řad spoluzakladatele AlienWare, co bude dělat?
Nedávno jsme se dozvěděli, že Frank Azor opustí svou firmu Alienware a vydá se vstříc nové kariéře ve firmě AMD. Dosud přitom pracoval jako viceprezident a generální manažer pro Alienware, Gaming a XPS v Dellu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Radeon RX 5700 XT s vodním chladičem vyhnán nad 2,2 GHz Radeon RX 5700 XT s vodním chladičem vyhnán nad 2,2 GHz
Zrovna včera jsme mluvili o tom, že s vhodnou úpravou registrů se můžeme pokusit o výrazné přetaktování nových Radeonů. Umožněno je tak jít i nad 2,2 GHz v případě taktu grafického procesoru a nyní už tu máme příklad s testy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Šéf NASA: bez politiků bychom už byli na Marsu Šéf NASA: bez politiků bychom už byli na Marsu
NASA slaví 50 let od přistání prvních lidí na Měsíci, ovšem tomuto tématu se nechceme věnovat, neboť připomínky této události na nás prší ze všech stran. Podívejme se spíše na přítomnost a do budoucnosti, jako ji vidí šéf americké agentury.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
GeForce RTX 2080 Ti SUPER nebude GeForce RTX 2080 Ti SUPER nebude
Ještě v době, kdy se jen spekulovalo o tom, co vůbec znamená teaser NVIDIE se slovem SUPER, se objevily informace o údajné GeForce RTX 2080 Ti SUPER, či prostě o vylepšeném hi-endu. Ten ale nakonec nepřijde, jak to vypadá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
AMD vs. Intel: 4GHz bitva o nejvyšší výkon na takt AMD vs. Intel: 4GHz bitva o nejvyšší výkon na takt
Server TechCrunch přinesl očekávaný souboj architektur procesorů Intel a AMD. Nový test si všímá IPC, čili výkonu na takt a srovnává tak moderní i starší procesory, které pracují se stejným počtem jader na stejném taktu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů