www.svethardware.cz
>
>
>
>

Úřad pro ochranu osobních údajů začal s vyšetřováním firmy Avast

Úřad pro ochranu osobních údajů začal s vyšetřováním firmy Avast
, , aktualita
Servery Motherboard a PCMag společně odstartovaly novou kauzu týkající se české společnosti Avast, která měla sbírat údaje o uživatelích svého volně dostupného antiviru a prodávat je jiným firmám. 
K oblíbeným
reklama
Avast se tak nyní dostal do hledáčku Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který k dané věci vydal zatím jen krátké stanovisko. V něm se píše, že na základě zveřejněných informací bylo zahájeno šetření případu prodeje dat o aktivitách uživatelů prostřednictvím Jumpshot. 
 
V současnosti tak ÚOOÚ shromažďuje informace k případu a mluví o podezření ze závažného a rozsáhlého porušování ochrany osobních údajů uživatelů. Předsedkyně úřadu Ivana Janů nakonec uvedla, že o dalších krocích bude veřejnost informována. 
 
 
Servery Motherboard a PCMag zveřejnily své zprávy na konci ledna a dle nich docházelo k prodeji podrobných dat o chování uživatelů, která sbíral volně využitelný antivir firmy Avast. Prostřednictvím Jumpshotu pak tato data kupovali zákazníci jako Google, Yelp, Microsoft, McKinsey, Pepsi, Sephora, Home Depot a jiní.
 
Nebylo přitom vůbec vyloučeno, že ti by si s využitím vlastních dat mohli snadno přiřadit ID zařízení poskytnuté Avastem s konkrétní osobou či uživatelem konkrétního zařízení a v takovém případě by se dozvěděli, na co a kdy tato osoba kliká, co vyhledává, jaké adresy si prohlíží a dokonce i jaké má GPS souřadnice. 
 
Společnost Avast se později omluvila, čímž v podstatě přiznala vinu a navíc provoz svého Jumpshotu ukončila. Vedení firmy přitom tvrdí, že vše bylo v souladu i s GDPR, ovšem právě to nyní bude zkoumat ÚOOÚ. 
 
Pro firmu Avast bude mít tato kauza zcela jistou finanční dohru, neboť před zrušením Jumpshotu musela zpět odkoupit 35% podíl z celkové hodnoty 61 milionů dolarů. Hodnota Avastu na trhu klesla a také už nebude možné počítat s tržbami Jumpshotu, které činily cca 36 milionů dolarů za rok se ziskem kolem 7 milionů, jak píší The Times
  
Zdroj: ÚOOÚ


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft Edge dostane řadu nových funkcí včetně vertikálních karet Microsoft Edge dostane řadu nových funkcí včetně vertikálních karet
Microsoft oznámil funkce, které se během následujících měsíců dostanou do prohlížeče Edge. Nalezneme mezi nimi karty seřazené na výšku, chytré kopírování zachovávající původní formátování nebo správce hesel, který vás upozorní v případě úniku hesla.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Office 365 se mění na Microsoft 365 a přináší nové funkce Office 365 se mění na Microsoft 365 a přináší nové funkce
Microsoft se rozhodl rebrandovat své předplatné Office 365. Nově ponese název Microsoft 365 a kromě dosavadních funkcí přinese také pár novinek. Teams získají i funkce pro koncové zákazníky a aplikace Family Safety pomůže ohlídat děti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Intel Core i9-10900K je v benchmarku Geekbench o 7-30 % rychlejší než i9-9900K Intel Core i9-10900K je v benchmarku Geekbench o 7-30 % rychlejší než i9-9900K
Máme tu další uniklé benchmarky připravovaných procesorů Intel. Konkrétně jde o nový 10jádrový procesor Intel Core i9-10900K v benchmarku Geekbench. Proti předchozímu i9-9900K nabídne o 7 až 30 % vyšší výkon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Doom Eternal na starých či slabých grafikách: jak šlape? Doom Eternal na starých či slabých grafikách: jak šlape?
Doom Eternal se ukázal jako dobře optimalizovaná hra, již ve vysoké kvalitě i rozlišení zvládnou i karty, s nimiž bychom si na 4K obvykle netroufli. Na to jsme se už podívali, ale jak jsou na tom starší, nebo obecně slabé grafické karty?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cadence: 2020 bude rokem pamětí DDR5 Cadence: 2020 bude rokem pamětí DDR5
Marc Greenberg ze společnosti Cadence, který se zaměřuje na trh s pamětmi, označil tento rok za rok pamětí DDR5, ačkoliv jejich standard má JEDEC stále ještě ve vývoji. Je ale už jasné, že 2020 bude v tomto ohledu přelomový.
Včera, aktualita, Jan Vítek