www.svethardware.cz
>
>
>
>

Úřad pro ochranu osobních údajů začal s vyšetřováním firmy Avast

Úřad pro ochranu osobních údajů začal s vyšetřováním firmy Avast
, , aktualita
Servery Motherboard a PCMag společně odstartovaly novou kauzu týkající se české společnosti Avast, která měla sbírat údaje o uživatelích svého volně dostupného antiviru a prodávat je jiným firmám. 
K oblíbeným
reklama
Avast se tak nyní dostal do hledáčku Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který k dané věci vydal zatím jen krátké stanovisko. V něm se píše, že na základě zveřejněných informací bylo zahájeno šetření případu prodeje dat o aktivitách uživatelů prostřednictvím Jumpshot. 
 
V současnosti tak ÚOOÚ shromažďuje informace k případu a mluví o podezření ze závažného a rozsáhlého porušování ochrany osobních údajů uživatelů. Předsedkyně úřadu Ivana Janů nakonec uvedla, že o dalších krocích bude veřejnost informována. 
 
 
Servery Motherboard a PCMag zveřejnily své zprávy na konci ledna a dle nich docházelo k prodeji podrobných dat o chování uživatelů, která sbíral volně využitelný antivir firmy Avast. Prostřednictvím Jumpshotu pak tato data kupovali zákazníci jako Google, Yelp, Microsoft, McKinsey, Pepsi, Sephora, Home Depot a jiní.
 
Nebylo přitom vůbec vyloučeno, že ti by si s využitím vlastních dat mohli snadno přiřadit ID zařízení poskytnuté Avastem s konkrétní osobou či uživatelem konkrétního zařízení a v takovém případě by se dozvěděli, na co a kdy tato osoba kliká, co vyhledává, jaké adresy si prohlíží a dokonce i jaké má GPS souřadnice. 
 
Společnost Avast se později omluvila, čímž v podstatě přiznala vinu a navíc provoz svého Jumpshotu ukončila. Vedení firmy přitom tvrdí, že vše bylo v souladu i s GDPR, ovšem právě to nyní bude zkoumat ÚOOÚ. 
 
Pro firmu Avast bude mít tato kauza zcela jistou finanční dohru, neboť před zrušením Jumpshotu musela zpět odkoupit 35% podíl z celkové hodnoty 61 milionů dolarů. Hodnota Avastu na trhu klesla a také už nebude možné počítat s tržbami Jumpshotu, které činily cca 36 milionů dolarů za rok se ziskem kolem 7 milionů, jak píší The Times
  
Zdroj: ÚOOÚ


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme
Nové informace šířící se o generaci Ampere přinášejí očekávání toho, co NVIDIA chce za měsíc představit na své GDC 2020. Optimisté očekávají Ampere a ti největší optimisté dokonce herní Ampere. A jak to vidí v Igorově laboratoři?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost
Fámy kolují nejen o očekávaných čipech NVIDIA Ampere, ale také kolem "velkých Navi", jak se označuje hi-end, který si má AMD připravovat pro letošní rok. Nové informace mají mít původ ve firmě SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář