USA chystá nové bombardéry 6. generace: AI i laserové zbraně

USA chystá nové bombardéry 6. generace: AI i laserové zbraně
, , aktualita
Spojené státy milují válku. A aby ve válečných konfliktech byly na špici, vyvíjejí nové letecké bombardéry budoucnosti. Jejich 6. generace má přinést lepší umělou inteligenci, zlepšené maskování, laserové zbraně i komunikační propojenost.
K oblíbeným
reklama
Mocnosti si chtějí udržet svou sílu a vynakládají neuvěřitelné prostředky do zbrojení. USA a jeho Air Force rozhodně není výjimkou a dále překotně vyvíjí nové letecké bombardéry. Ty jsou součástí inciativy Penetrating Counter Air, která si klade za cíl vytváření prototypů vojenských technologií budoucnosti, o kterých se dále bude rozhodovat, zda se využijí v budoucnosti (tedy, zda se do nich bude dále investovat). Jedním z cílů je vývoj leteckých bombardérů 6. generace, která nahradí nynější stíhačky včetně třeba posledních modelů F-35.
 
B-21
 
Nejde však zdaleka jen o vývoj letadel bez souvislosti s dalšími oblastmi. Americká armáda totiž chce vytvořit ucelený systém zbraní a komunikačních kanálů, kde jednotlivé jednotky budou jakýmisi součástmi obrovské sítě zbraní a senzorů schopných komunikace a rozhodování v reálném čase. Letouny jsou jen jedním malým dílkem celé skládačky.
 
Pokud jde o 6. generaci letounů, která se má objevit někdy ve 30. a 40. letech, tak ty budou pochopitelně přinášet spoustu technologií, které dnes známe spíše ze sci-fi filmů. Přesto to neznamená, že by na ně armáda čekala tak dlouhou dobu. Některé z nich se začnou objevovat např. v připravovaném letounu Air Force B-21 Raider, který má na starosti společnost Northrop Grumman, a který by měl být připraven už v polovině 20. let.
 
Očekávat tak můžeme v budoucnu další pokročilejší schopnosti maskování, aby letouny nebyly vidět na radarech protivníků. Je to např. speciální lak, který má lépe pohlcovat radarové vlny, dále to jsou i různé materiály a technologie, které si "pohrají" s teplem. Mají za úkol, aby exteriér letounu neměl výrazně odlišnou teplotu od okolního vzduchu a nebyl tak detekovatelný ani IR kamerami. Zapracovat se má i na hlučnosti. Některé z těchto maskovacích technologií by měl mít už i B-21.
 
Zajímavostí mají být nové motory Variable Cycle Engines, které přinesou třetí cestu nasávání vzduchu, kterou bude ovládat sám pilot. Ten tak bude moci lépe řídit vlastnosti motoru a ovlivňovat tak např. spotřebu a s tím i dolet. To však zdaleka není vše. Na polovinu 20. let jsou v plánu také laserové a elektronické zbraně. To vše bude spojeno s novými systémy umělé inteligence, které budou v reálném čase analyzovat data ze senzorů, umožní tak mnohem rychlejší zamíření a útok. A poněvadž má jít o spojený komunikační systém, data z letounu se mohou okamžitě přenášet do dalších leteckých i pozemních jednotek.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma
Codemasters si pro nás chystají reboot závodní série GRID, jejíž novodobý první díl dorazí na PC a konzole během letošního září. Podívat se už můžeme na první trailer a také na další informace o aktuálních slevách starších dílů. GRID 2 je rovnou zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz
Společnost Gigabyte zkouší zaujmout prodávanou sadou základní desky a procesoru, kterýžto produkt nese označení Z390 Aorus Xtreme Waterforce 5G Premium Edition Bundle. Zákazník si tak velice jednoduše může pořídit už přetaktovaný systém.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou
Lidstvo zná podobu odvrácené strany Měsíce až od 60. let minulého století, kdy se na ni podívaly nejdříve sondy a pak i samotní astronauti NASA. Nyní se ukazuje, že Měsíc měl velice pohnutou historii i po svém dramatickém vzniku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují
Microsoft se pochlapil a minulý týden přinesl záplaty pro závažné bezpečnostní chyby i pro své již dávno nepodporované systémy jako Windows XP. Jenomže se asi moc nevěnoval jejich testování, jak se nyní ukazuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář