reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

USA zařazují na černou listinu první kryptoburzu, formálně českou Suex.io

22.9.2021, Jan Vítek, aktualita
USA zařazují na černou listinu první kryptoburzu, formálně českou Suex.io
Kryptoměnové podniky jsou v hledáčku úřadů obvykle kvůli praní špinavých peněz nebo podezření z podpory teroristů, ovšem první kryptoburza, která se ocitla na černé listině USA, si to vysloužila kvůli ransomware. Jde o formálně českou Suex.io. 
Americké Ministerstvo financí tak vůbec poprvé uvalilo sankce na kryptoměnovou burzu, a to v tomto případě konkrétně v boji proti ransomwarovým útokům. Je tak zřejmé, že ve skutečnosti šlo o praní peněz, ovšem ne takových, které byly vydělány přímo kriminalitou, ale takových, které poslali jednotlivci či firmy/instituce jako výkupné za možnost odemknout svá data a zprovoznit své počítačové systémy. 
 
Adewale Adeyemo (Deputy Treasury Secretary)
 
Na černou listinu SDN (Specially Designated Nationals) se tak dostala konkrétně ruská burza Suex.io, která měla sloužit účelům ransomwarových zločinců a v důsledku to znamená jednoduše to, že americkým občanům se zakazuje se Suex.io obchodovat či využívat její služby pod hrozbou pokuty či vězení. 
 
Adewale Adeyemo na tiskové konferenci uvedl, že Suex.io realizoval transakce přinejmenším v osmi případech spojených s ransomwarovým vydíráním a až 40 procent objemu kryptoměn, které tečou přes tuto burzu, je dle zkoumání adres v transakcích spojeno se zločinnými aktivitami. 
 
USA se také chystají zablokovat burze Suex.io veškerý případný majetek, který vlastní na území USA. Tato burza má přitom formálně své zázemí v České republice, ostatně dle podmínek služby se ta má řídit českými zákony a případná řízení by měla být vedena v Praze. TRM Labs ale upozorňují, že fakticky jde o službu provozovanou v Rusku, a to jednak estonskou firmou Izibits OU a pak dvěma ruskými společníky. Suex.io má být spojena s ransomwarovými útoky Ryuk, Conti a Maze, jejichž platby pak šly přes tuto burzy a dohromady mělo jít přinejmenším o desítky milionů dolarů v Bitcoinech a dle Chainalysis dokonce až o 160 milionů dolarů, které lze spojit se zločinnými aktivitami.  


reklama