USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem

USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
, , aktualita
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
K oblíbeným
reklama
Společnost Raytheon Space and Airborne Systems už ukázala svůj "counter-UAS" laserový systém namontovaný na bugině už minulý rok a nyní už může říci, že U.S. Air Force dostala první kusy, které mají být nasazeny v zámořských oblastech, a to zatím v rámci testů. Půjde o asi roční experiment amerických leteckých sil, v jehož rámci budou také vyškoleni operátoři (jde o zařízení řízená na dálku) a především budou vyzkoušeny schopnosti laseru v reálném prostředí. Kde přesně budou první takové buginy nasazeny, to se vůbec nedozvíme, ale lze si představit, že by to mohla být oblast, v níž už útoky pomocí dronů proběhly. 
 
 
Tyto schopnosti ale můžeme vidět na již starším videu, které ukazuje, jak je laserový systém schopen dron najít, zaměřit, sledovat a případně sundat z oblohy vysokoenergetickým laserovým paprskem. 
 
 
Raytheon se chlubí, že toto nově vyvinuté zařízení využívá vylepšenou verzi jeho Multi-spectral Targeting System, což je optický a infračervený senzor, který umožní automatické vyhledávání cílů. Ostatně je zřejmé, že ochrana dané oblasti může těžko záviset na lidské obsluze, která by těžko pracovala efektivně při neustálém sledování toho, co kde lítá. Právě obsluha ale může nakonec rozhodnout, zda má být cíl laserem sestřelen, což zařízení zvládne během několika sekund. 
 
Kdo by se snad těšil na červený paprsek, po jehož zásahu se dron rozprskne po obloze, ať se raději poohlédne ve filmové knihovně po nějakém sci-fi. V tomto případě se dá říci, že laser spíše způsobí přehřátí dronu, který se pak prostě sám zřítí. Nicméně pokud dron ponese i výbušniny nebo alespoň hořlaviny, může to být doprovázeno i efektní explozí. 
 
Výrobce tvrdí, že zařízení se dá dobíjet z prosté zásuvky a na jedno dobití zvládne poslat k zemi i desítky cílů. Alternativně se samozřejmě může využít i generátor. 
 
Zdroj: Hexus.net 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem
Deepfakes jsou čím dál tím větším problémem. Varuje před nimi stabice BBC, která se podílela na tvorbě falešného videa s Borisem Johnsonem a Jeremy Corbynem. Ukazuje, že je stále snazší udělat věrohodný podvrh.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink
Satelity Starlink jsou malé a skladné, a tak si jich jeden Falcon 9 může vzít na palubu celou kopu, čili šedesát. Nyní se přitom podařilo další takovou várku dostat na oběžnou dráhu a učinit další krok ke zprovoznění připravované sítě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax
Noctua nedávno dostala na trh nové procesorové chladiče Chromax Black a nyní je doplňují ventilátory a příslušenství Chromax. Máme tu konkrétně modely NF-A20, NF-A12x15, NF-A9, NF-A9x14 či NF-A8.
Včera, aktualita, Jan Vítek
InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX
InWin si připravuje pod prostým označením 925 velkou skříň formátu Full Tower, která je tak určena pro výkonné PC sestavy. Sama nabídne krom potřebného místa mohutné tělo z broušeného hliníku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou
Acer na trh přináší monitor Predator CG437K P, který je určen pro ty nejnáročnější hráče. O tom ostatně svědčí už jeho úhlopříčka, ale vedle ní je tu i řada velice zajímavých specifikací a bohatá výbava.
Včera, aktualita, Jan Vítek