www.svethardware.cz
>
>
>

Už brzy snad uvidíme obrázek černé díry z Event Horizon Telescope

Už brzy snad uvidíme obrázek černé díry z Event Horizon Telescope
, , aktualita
S nutnou rezervou musíme brát nové zprávy o tom, že by nám Event Horizon Telescope měl již brzy poskytnout snímky z okolí naší supermasivní černé díry. Tak se snad už opravdu dočkáme a podíváme se, jak to u ní vypadá.
K oblíbeným
reklama
Fotky samotné černé díry Sagittarius A* stejně jako jakékoliv jiné je samozřejmě nemožné pořídit, ovšem nám jde o dohlédnutí k samotnému horizontu událostí a od toho dostal Event Horizon Telescope také svůj název. 
 
 
A sledovat opravdu bude co, protože Sagittarius A* může být supermasivní černá díra, ale z astronomického hlediska jde také o velice silný a velice malý zdroj rádiového záření ve středu naší galaxie. Záření zde vzniká při požírání materiálu černou dírou. 
 
 
Teleskop by měl zachytit chaos, jaký panuje u "bran" černé díry, a to pomocí teleskopů rozmístěných po celém světě, které byly pomocí interferometrie spojeny v jeden globální teleskop s obrovským úhlovým rozlišením. Podívat by se ale měl nejen na náš Sagittarius A*, ale i na mnohem větší černou díru, která sedí uprostřed blízké galaxie M87. SgrA* má totiž hmotnost něco přes 4 miliony Sluncí, ovšem díra uprostřed Messiera 87 může mít až 6,6 miliard Sluncí. 
 
 
Event Horizon Telescope (EHT) přitom posloužil ke sledování v dubnu 2017 a výzkumníci tehdy varovali, že zabere delší dobu, než dají všechna data dohromady. Nyní to vypadá, že by konečně mohli prezentovat své závěry a ukázat snímky, protože si na 10. dubna naplánovali velkou tiskovou konferenci. Možná že se tak už za týden podíváme na to, jak to vypadá na horizontu událostí černé díry. 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti
Známý leaker vystupující jako wjm47196 přinesl zprávu, že má osobně již potvrzené kapacity pamětí výkonných GeForce RTX nové generace, které využijí široké paměťové sběrnice. Má jít o 24, 20 a 10 GB, což si zcela jistě zaslouží vysvětlení. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie
Koronavirová pandemie se podepsala i na Mozille, která už nějakou dobu mění obchodní strategii. COVID-19 si ale vyžádal urgentní reakci a obchodní model se musí změnit rychleji a výrazněji. Prvním krokem je propuštění 250 zaměstnanců.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci
Společnost Nuvia byla založena třemi bývalými pracovníky firmy Apple teprve loni a jak napovídá její vlastní název i označení prvního procesoru, jejím cílem je vytvořit zcela nový procesorový design. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování
Síť seizmometrů měřících zemětřesení a varujících před ním je hodně drahá a Google ji chce velmi zlevnit a rozšířit. Stačit k tomu budou vestavěné akcelerometry v telefonech s operačním systémem Android.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor
S herními monitory, které disponují 34palcovými prohnutými obrazovkami s poměrem stran 21:9 se v poslední době roztrhl pytel. Svůj model nedávno představilo i Xiaomi a nyní tu máme novinku od Gigabyte. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek