www.svethardware.cz
>
>
>

Už brzy snad uvidíme obrázek černé díry z Event Horizon Telescope

Už brzy snad uvidíme obrázek černé díry z Event Horizon Telescope
, , aktualita
S nutnou rezervou musíme brát nové zprávy o tom, že by nám Event Horizon Telescope měl již brzy poskytnout snímky z okolí naší supermasivní černé díry. Tak se snad už opravdu dočkáme a podíváme se, jak to u ní vypadá.
K oblíbeným
reklama
Fotky samotné černé díry Sagittarius A* stejně jako jakékoliv jiné je samozřejmě nemožné pořídit, ovšem nám jde o dohlédnutí k samotnému horizontu událostí a od toho dostal Event Horizon Telescope také svůj název. 
 
 
A sledovat opravdu bude co, protože Sagittarius A* může být supermasivní černá díra, ale z astronomického hlediska jde také o velice silný a velice malý zdroj rádiového záření ve středu naší galaxie. Záření zde vzniká při požírání materiálu černou dírou. 
 
 
Teleskop by měl zachytit chaos, jaký panuje u "bran" černé díry, a to pomocí teleskopů rozmístěných po celém světě, které byly pomocí interferometrie spojeny v jeden globální teleskop s obrovským úhlovým rozlišením. Podívat by se ale měl nejen na náš Sagittarius A*, ale i na mnohem větší černou díru, která sedí uprostřed blízké galaxie M87. SgrA* má totiž hmotnost něco přes 4 miliony Sluncí, ovšem díra uprostřed Messiera 87 může mít až 6,6 miliard Sluncí. 
 
 
Event Horizon Telescope (EHT) přitom posloužil ke sledování v dubnu 2017 a výzkumníci tehdy varovali, že zabere delší dobu, než dají všechna data dohromady. Nyní to vypadá, že by konečně mohli prezentovat své závěry a ukázat snímky, protože si na 10. dubna naplánovali velkou tiskovou konferenci. Možná že se tak už za týden podíváme na to, jak to vypadá na horizontu událostí černé díry. 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz
Grafické karty Radeon budou asi mnohem oblíbenějším cílem overclockerů z řad běžných uživatelů než procesory Ryzen 3000, protože to vypadá, že s úpravou registrů lze získat nezanedbatelný frekvenční nárůst.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU? AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU?
Pokud by si někdo myslel, že se starým křemíkovým hardwarem je to podobné jako se starým spalovacím motorem, může být vcelku v klidu. Starý křemíkový čip časem nezíská horší výkon, ale o tom však nerozhoduje sám.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS
NVIDIA se s námi podělila o benchmark, který ukazuje na výkon jejích GeForce RTX ve hře Monster Hunter: World. Ten má být díky Deep Learning Super Sampling (DLSS) o polovinu vyšší, což se v takové náročné hře bude hodit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB? Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One
Projekt Hyperloop byl navržený podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jeho realizace se ujaly soukromé společnosti, jednou z nich je Virgin Hyperloop One. Ta by mohla vybudovat vysokorychlostní trať i v Severní Karolíně. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková