www.svethardware.cz
>
>
>

Už brzy snad uvidíme obrázek černé díry z Event Horizon Telescope

Už brzy snad uvidíme obrázek černé díry z Event Horizon Telescope
, , aktualita
S nutnou rezervou musíme brát nové zprávy o tom, že by nám Event Horizon Telescope měl již brzy poskytnout snímky z okolí naší supermasivní černé díry. Tak se snad už opravdu dočkáme a podíváme se, jak to u ní vypadá.
K oblíbeným
reklama
Fotky samotné černé díry Sagittarius A* stejně jako jakékoliv jiné je samozřejmě nemožné pořídit, ovšem nám jde o dohlédnutí k samotnému horizontu událostí a od toho dostal Event Horizon Telescope také svůj název. 
 
 
A sledovat opravdu bude co, protože Sagittarius A* může být supermasivní černá díra, ale z astronomického hlediska jde také o velice silný a velice malý zdroj rádiového záření ve středu naší galaxie. Záření zde vzniká při požírání materiálu černou dírou. 
 
 
Teleskop by měl zachytit chaos, jaký panuje u "bran" černé díry, a to pomocí teleskopů rozmístěných po celém světě, které byly pomocí interferometrie spojeny v jeden globální teleskop s obrovským úhlovým rozlišením. Podívat by se ale měl nejen na náš Sagittarius A*, ale i na mnohem větší černou díru, která sedí uprostřed blízké galaxie M87. SgrA* má totiž hmotnost něco přes 4 miliony Sluncí, ovšem díra uprostřed Messiera 87 může mít až 6,6 miliard Sluncí. 
 
 
Event Horizon Telescope (EHT) přitom posloužil ke sledování v dubnu 2017 a výzkumníci tehdy varovali, že zabere delší dobu, než dají všechna data dohromady. Nyní to vypadá, že by konečně mohli prezentovat své závěry a ukázat snímky, protože si na 10. dubna naplánovali velkou tiskovou konferenci. Možná že se tak už za týden podíváme na to, jak to vypadá na horizontu událostí černé díry. 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala