www.svethardware.cz
>
>
>

Pomocí optické interferometrie byla spatřena první exoplaneta

Pomocí optické interferometrie byla spatřena první exoplaneta
, , aktualita
Ze zařízení ESO (European Southern Observatory) přichází zpráva o prvním úspěšném pozorování exoplanety pomocí techniky optická interferometrie. Rýsuje se nám tu technika, která by mohla nabídnout informace i o atmosférách cizích planet.
K oblíbeným
reklama
Astronomická interferometrie je proces, v němž se kombinuje sledování pomocí zařízení stejného typu, ovšem rozesetých na různých místech a čím dále od sebe, tím lépe. Příkladem může být globální Event Horizon Telescope (EHT), který má za úkol dohlédnout až k hranici horizontu událostí naší supermasivní černé díry Sagittarius A*. Kombinováním více zařízení rozesetých po celé Zemi samozřejmě nedosáhneme stejného výsledku, jaký by poskytl teoretický teleskop o průměru antény či zrcadla srovnatelné s průměrem Země, ale zde jde především o úhlové rozlišení. 
 
 
Nicméně v našem případě se ani zdaleka nevyužilo (virtuálně) tak velké zařízení jako EHT. Uplatnilo se pole Very Large Telescope (VLT) složené ze čtyř teleskopů se zrcadly o průměru 8,2 m, díky němuž byla spatřena již známá exoplaneta HR8799e, kterou známe už z této animace, kde by měla být tím nejbližším objektem u své hvězdy z celkově čtyř velkých planet. 
 
 
V našem systému by se HR8799e pohybovala mezi dráhami Saturnu a Uranu a jde o velice mladou (cca 30 mil. let) a stále ještě doruda rozžhavenou (1000 °C) planetu s hmotnosti 7 až 9 Jupiterů obíhající ve vzdálenosti 14,5 AU, a to jednou za cca 50 našich let. My tak vidíme systém hvězdy HR8799e vzdálené 129 světelných let přímo z nadhledu, takže Kepler by neměl šanci žádnou jeho planetu detekovat nehledě na to, že bychom museli mít velké štěstí, abychom zaznamenali byť jen jeden přechod HR8799e přes tvář její hvězdy, což by na potvrzení nestačilo. 
 
HR8799e byla odhalena a potvrzena už v roce 2010, takže co nového nám zařídila optická interferometrie pomocí VLT? Jde především o to, že mohlo být zachyceno spektrum světla přicházejícího z planety, díky čemuž mohou astronomové zjistit mnohem více o chemickém složení její atmosféry. A to je výrazně odlišné od očekávání. 
 
Její atmosféra obsahuje oproti předpokladům mnohem více CO oproti metanu a názor astronomů je ten, že velice silné větry v atmosféře brání CO v reakci s vodíkem, a tedy ve tvorbě metanu. Našla se tam také vysoká koncentrace železa a křemičitanů, což zase naznačuje, že tento plynný obr je v podstatě jedna velká bouře vyzdvihující tyto prvky do výšin. Z blízkosti bychom tak mohli nejspíše pozorovat, jak se vnitřní světlo planety prodírá temnými mračny, skrz něž dolů padá železný a křemíkový "déšť". Ostatně když mohou na Uranu a Neptunu pršet diamanty, tak proč ne železo a křemík na cizí planetě?
 
Především tu jde ale o to se pomocí stejné techniky se bude moci pozorovat daleko více exoplanet, a to zvláště díky budoucím observatořím. O nich pak budeme moci zjistit daleko více, než jen to, jak jsou velké, jak daleko od své hvězdy obíhají a jak by dle toho asi tak mohly vypadat. To vše pak samozřejmě i za účelem hledání mimozemského života. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet
Odebrání autonomie Kašmíru v Indii má důsledky i na zdejší online život. Vláda zde totiž vypnula internet, aby se lidé nemohli radikalizovat na sociálních sítích, což v důsledku ruší  lidem účty na nich kvůli neaktivitě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420 Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420
Nedostatek 14nm procesorů od Intelu se dá řešit třeba i tím, že se odvolá ukončení výroby stařičkých 22nm procesorů. Intel tak do hry vrací více než 6 let staré Pentium G3420, které se bude opět vyrábět.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
7.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů