www.svethardware.cz
>
>
>

V noci nastane úplné zatmění Měsíce, počasí nahrává jeho sledování

V noci nastane úplné zatmění Měsíce, počasí nahrává jeho sledování
, , aktualita
V těchto dnech zažíváme po dlouhé době jasné počasí, které nám v noci umožní dobře sledovat úplné zatmění Měsíce. Musíte však vydržet do druhé poloviny noci, nebo si spíše naopak přivstat.  
K oblíbeným
reklama
Zatmění Měsíce tak začně v pondělí ráno našeho času a mělo by být velice dobře pozorovatelné v místech mezi souhvězdími Blíženci a Rak. Měsíc se ocitne ve fázi polostínu po půl čtvrté ráno (pouhýma očima nepozorovatelné), krátce po půl páté začne už částečné zatmění a až mezi 6:12 a 6:43 to bude zatmění úplné a my budeme moci pozorovat krvavě zbarvený povrch, jaký vidíme na snímku dole. Zatmění potrvá do 7:50, kdy skončí i to částečné a nedlouho na to Měsíc zapadne za obzor. 
 
 
V noci by přitom na téměř celém území republiky mělo být jasno a smůlu mohou mít asi pouze na jihu Čech. Počasí tak opravdu nahrává sledování tohoto úkazu. 
 
A proč je vůbec Měsíc při svém zatmění zbarven do ruda? Je to pochopitelně kvůli Zemi, která se v tu dobu nachází mezi ním a Sluncem a ta nedokáže zastínit veškeré světlo, které na Měsíc dopadá. To prochází atmosférou, která absorbuje viditelné světlo s vyšší frekvencí, takže modré světlo, a naopak propustí červené světlo s nižší frekvencí. Ale to v tomto případě není vše. 
 
Budeme moci totiž pozorovat krvavý superměsíc, neboť samotný Měsíc bude přibližně v periapsidě své oběžné dráhy, a tudíž v nejbližším bodě ve vztahu k Zemi. To představuje vzdálenost cca 363 tisíc kilometrů na rozdíl od apoapsidy ve vzdálenosti asi 406 tisíc kilometrů. Bude tak na obloze trošku větší. Vedle toho lze zmínit, že půjde také o vlčí úplněk, kterým se označuje vždy ten první v lednu, ale to je pouze označení, které nám zanechali Indiáni. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek