www.svethardware.cz
>
>
>

V noci nastane úplné zatmění Měsíce, počasí nahrává jeho sledování

V noci nastane úplné zatmění Měsíce, počasí nahrává jeho sledování
, , aktualita
V těchto dnech zažíváme po dlouhé době jasné počasí, které nám v noci umožní dobře sledovat úplné zatmění Měsíce. Musíte však vydržet do druhé poloviny noci, nebo si spíše naopak přivstat.  
K oblíbeným
reklama
Zatmění Měsíce tak začně v pondělí ráno našeho času a mělo by být velice dobře pozorovatelné v místech mezi souhvězdími Blíženci a Rak. Měsíc se ocitne ve fázi polostínu po půl čtvrté ráno (pouhýma očima nepozorovatelné), krátce po půl páté začne už částečné zatmění a až mezi 6:12 a 6:43 to bude zatmění úplné a my budeme moci pozorovat krvavě zbarvený povrch, jaký vidíme na snímku dole. Zatmění potrvá do 7:50, kdy skončí i to částečné a nedlouho na to Měsíc zapadne za obzor. 
 
 
V noci by přitom na téměř celém území republiky mělo být jasno a smůlu mohou mít asi pouze na jihu Čech. Počasí tak opravdu nahrává sledování tohoto úkazu. 
 
A proč je vůbec Měsíc při svém zatmění zbarven do ruda? Je to pochopitelně kvůli Zemi, která se v tu dobu nachází mezi ním a Sluncem a ta nedokáže zastínit veškeré světlo, které na Měsíc dopadá. To prochází atmosférou, která absorbuje viditelné světlo s vyšší frekvencí, takže modré světlo, a naopak propustí červené světlo s nižší frekvencí. Ale to v tomto případě není vše. 
 
Budeme moci totiž pozorovat krvavý superměsíc, neboť samotný Měsíc bude přibližně v periapsidě své oběžné dráhy, a tudíž v nejbližším bodě ve vztahu k Zemi. To představuje vzdálenost cca 363 tisíc kilometrů na rozdíl od apoapsidy ve vzdálenosti asi 406 tisíc kilometrů. Bude tak na obloze trošku větší. Vedle toho lze zmínit, že půjde také o vlčí úplněk, kterým se označuje vždy ten první v lednu, ale to je pouze označení, které nám zanechali Indiáni. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby
Na Autonomy Day, kde automobilka Tesla hovořila o svých autonomních technologiích, se Elon Musk vyjádřil nelichotivě i na adresu lidaru. Podle něj je tento senzor pro autonomní auta cestou k záhubě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace
Pokud jde o modifikace nadšených fanoušků her, titul Zaklínač 3 na tom nikdy nebyl tak, jako třeba Skyrim ze série The Elder Scrolls. Modifikace to tak byly spíše kosmetické, ale nyní se otevírá úplně nová cesta. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy
Vypadá to, že Tesla se s konečnou platností zbaví hardwaru firmy NVIDIA pro své AI systémy pro řízení vozů. Mluvilo se o tom už minulý rok a nyní tu máme informace o čipu Tesla FSD, který má nabídnout 21násobek výkonu NVIDIA DGX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII
Samotná společnost AMD už potvrdila, že se opravdu chystá oslavit své 50leté výročí i pomocí speciální edice procesorů Ryzen 7 2700X. Navíc se dozvídáme, že k nim přibudou také karty Radeon VII, ale ukázalo se konečně, v čem budou zvláštní?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů
Už dříve jsme se mohli dozvědět o misi Discovery, která se týká asteroidu 16 Psyche, což by mohlo být ve skutečnosti jádro protoplanety. Jde o asteroid typu M, který je tak i potenciálním zdrojem surovin v hodnotě kvadrilionů dolarů.
Včera, aktualita, Jan Vítek