www.svethardware.cz
>
>
>

V noci nastane úplné zatmění Měsíce, počasí nahrává jeho sledování

V noci nastane úplné zatmění Měsíce, počasí nahrává jeho sledování
, , aktualita
V těchto dnech zažíváme po dlouhé době jasné počasí, které nám v noci umožní dobře sledovat úplné zatmění Měsíce. Musíte však vydržet do druhé poloviny noci, nebo si spíše naopak přivstat.  
K oblíbeným
reklama
Zatmění Měsíce tak začně v pondělí ráno našeho času a mělo by být velice dobře pozorovatelné v místech mezi souhvězdími Blíženci a Rak. Měsíc se ocitne ve fázi polostínu po půl čtvrté ráno (pouhýma očima nepozorovatelné), krátce po půl páté začne už částečné zatmění a až mezi 6:12 a 6:43 to bude zatmění úplné a my budeme moci pozorovat krvavě zbarvený povrch, jaký vidíme na snímku dole. Zatmění potrvá do 7:50, kdy skončí i to částečné a nedlouho na to Měsíc zapadne za obzor. 
 
 
V noci by přitom na téměř celém území republiky mělo být jasno a smůlu mohou mít asi pouze na jihu Čech. Počasí tak opravdu nahrává sledování tohoto úkazu. 
 
A proč je vůbec Měsíc při svém zatmění zbarven do ruda? Je to pochopitelně kvůli Zemi, která se v tu dobu nachází mezi ním a Sluncem a ta nedokáže zastínit veškeré světlo, které na Měsíc dopadá. To prochází atmosférou, která absorbuje viditelné světlo s vyšší frekvencí, takže modré světlo, a naopak propustí červené světlo s nižší frekvencí. Ale to v tomto případě není vše. 
 
Budeme moci totiž pozorovat krvavý superměsíc, neboť samotný Měsíc bude přibližně v periapsidě své oběžné dráhy, a tudíž v nejbližším bodě ve vztahu k Zemi. To představuje vzdálenost cca 363 tisíc kilometrů na rozdíl od apoapsidy ve vzdálenosti asi 406 tisíc kilometrů. Bude tak na obloze trošku větší. Vedle toho lze zmínit, že půjde také o vlčí úplněk, kterým se označuje vždy ten první v lednu, ale to je pouze označení, které nám zanechali Indiáni. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů