www.svethardware.cz
>
>
>

V noci nastane úplné zatmění Měsíce, počasí nahrává jeho sledování

V noci nastane úplné zatmění Měsíce, počasí nahrává jeho sledování
, , aktualita
V těchto dnech zažíváme po dlouhé době jasné počasí, které nám v noci umožní dobře sledovat úplné zatmění Měsíce. Musíte však vydržet do druhé poloviny noci, nebo si spíše naopak přivstat.  
reklama
Zatmění Měsíce tak začně v pondělí ráno našeho času a mělo by být velice dobře pozorovatelné v místech mezi souhvězdími Blíženci a Rak. Měsíc se ocitne ve fázi polostínu po půl čtvrté ráno (pouhýma očima nepozorovatelné), krátce po půl páté začne už částečné zatmění a až mezi 6:12 a 6:43 to bude zatmění úplné a my budeme moci pozorovat krvavě zbarvený povrch, jaký vidíme na snímku dole. Zatmění potrvá do 7:50, kdy skončí i to částečné a nedlouho na to Měsíc zapadne za obzor. 
 
 
V noci by přitom na téměř celém území republiky mělo být jasno a smůlu mohou mít asi pouze na jihu Čech. Počasí tak opravdu nahrává sledování tohoto úkazu. 
 
A proč je vůbec Měsíc při svém zatmění zbarven do ruda? Je to pochopitelně kvůli Zemi, která se v tu dobu nachází mezi ním a Sluncem a ta nedokáže zastínit veškeré světlo, které na Měsíc dopadá. To prochází atmosférou, která absorbuje viditelné světlo s vyšší frekvencí, takže modré světlo, a naopak propustí červené světlo s nižší frekvencí. Ale to v tomto případě není vše. 
 
Budeme moci totiž pozorovat krvavý superměsíc, neboť samotný Měsíc bude přibližně v periapsidě své oběžné dráhy, a tudíž v nejbližším bodě ve vztahu k Zemi. To představuje vzdálenost cca 363 tisíc kilometrů na rozdíl od apoapsidy ve vzdálenosti asi 406 tisíc kilometrů. Bude tak na obloze trošku větší. Vedle toho lze zmínit, že půjde také o vlčí úplněk, kterým se označuje vždy ten první v lednu, ale to je pouze označení, které nám zanechali Indiáni. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek