reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

V noci nastane úplné zatmění Měsíce, počasí nahrává jeho sledování

20.1.2019, Jan Vítek, aktualita
V noci nastane úplné zatmění Měsíce, počasí nahrává jeho sledování
V těchto dnech zažíváme po dlouhé době jasné počasí, které nám v noci umožní dobře sledovat úplné zatmění Měsíce. Musíte však vydržet do druhé poloviny noci, nebo si spíše naopak přivstat.  
Zatmění Měsíce tak začně v pondělí ráno našeho času a mělo by být velice dobře pozorovatelné v místech mezi souhvězdími Blíženci a Rak. Měsíc se ocitne ve fázi polostínu po půl čtvrté ráno (pouhýma očima nepozorovatelné), krátce po půl páté začne už částečné zatmění a až mezi 6:12 a 6:43 to bude zatmění úplné a my budeme moci pozorovat krvavě zbarvený povrch, jaký vidíme na snímku dole. Zatmění potrvá do 7:50, kdy skončí i to částečné a nedlouho na to Měsíc zapadne za obzor. 
 
 
V noci by přitom na téměř celém území republiky mělo být jasno a smůlu mohou mít asi pouze na jihu Čech. Počasí tak opravdu nahrává sledování tohoto úkazu. 
 
A proč je vůbec Měsíc při svém zatmění zbarven do ruda? Je to pochopitelně kvůli Zemi, která se v tu dobu nachází mezi ním a Sluncem a ta nedokáže zastínit veškeré světlo, které na Měsíc dopadá. To prochází atmosférou, která absorbuje viditelné světlo s vyšší frekvencí, takže modré světlo, a naopak propustí červené světlo s nižší frekvencí. Ale to v tomto případě není vše. 
 
Budeme moci totiž pozorovat krvavý superměsíc, neboť samotný Měsíc bude přibližně v periapsidě své oběžné dráhy, a tudíž v nejbližším bodě ve vztahu k Zemi. To představuje vzdálenost cca 363 tisíc kilometrů na rozdíl od apoapsidy ve vzdálenosti asi 406 tisíc kilometrů. Bude tak na obloze trošku větší. Vedle toho lze zmínit, že půjde také o vlčí úplněk, kterým se označuje vždy ten první v lednu, ale to je pouze označení, které nám zanechali Indiáni. 


reklama
reklama