V Singapuru vyvinuli roboty skládající IKEA nábytek

V Singapuru vyvinuli roboty skládající IKEA nábytek
, , aktualita
Vědci z Nanyang Technological University v Singapuru vyvinuli nové roboty, kteří jsou schopni skládat nábytek z řetězce IKEA. Zatím se tedy jedná o jeden typ židle a mají být o něco rychlejší než lidé.
reklama
Pokud jste někdy skládali nějaký nábytek (a nemusel být nutně z řetězce IKEA), určitě byste tuto činnost přenechali raději na někoho jiného. Vědci z Nanyang Technological University v Singapuru proto zkusili vyvinout roboty, kteří by se o to postarali. V tomto případě šlo konkrétně o jednu židli STEFAN z již zmíněného řetězce IKEA.
 
 
Na skládání pracuje dvojice robotů, kteří si prostorově naskenují jednotlivé díly a vytvoří si mapu toho, jak je poskládat dohromady, aby se při manipulaci nekřížily dráhy a díly byly na správných místech. Jedním z překvapivých problémů pro roboty bylo zjistit, jak moc síly mají vynaložit při šroubování. Úspěšný pokus totiž byl až ten čtvrtý. Při těch předchozích obvykle rozlámali některé díly.
 
Studenti a profesoři museli robotům rozložit jednotlivé díly a celý proces skládání pak zabral 20 minut a 19 sekund. Přitom více než polovina času připadla na výpočet a plánování postupu, zatímco samotné skládání už zabralo jen 9 minut, což je podle řetězce IKEA méně než u běžného člověka. Nečekejte však, že by roboti byli schopni složit jakýkoli nábytek. Zatím v podstatě neobsahují žádnou výraznější umělou inteligenci, takže na schopnost čtení návodů a skládání nábytků podle nich si budeme muset ještě hodně dlouho počkat. Tvůrci robotů mají v plánu do jejich algoritmů zabudovat i umělou inteligenci.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Viceprezident Mike Rayfield opouští radeonovou divizi, prý ztratil zájem o práci Viceprezident Mike Rayfield opouští radeonovou divizi, prý ztratil zájem o práci
Mike Rayfield, dosavadní senior viceprezident a generální manažer Radeon Technologies Group (RTG) s koncem roku ve firmě AMD i sám skončí. To je jisté, avšak spekuluje se o důvodech, které ukazují na vyhoření.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Virgin Galactic SpaceShipTwo dosáhla vesmíru, nebo snad ne? Virgin Galactic SpaceShipTwo dosáhla vesmíru, nebo snad ne?
Titulky hlásají, že loď SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic se přiblížila k hranici vesmíru a jinde se zase dozvíme, že už v něm byla. Pojďme se tak podívat na to, jak to ve skutečnosti je a co se podařilo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
John Romero uvede Sigil, rozšíření k 25. narozeninám Doomu John Romero uvede Sigil, rozšíření k 25. narozeninám Doomu
John Romero chce oslavit 25. narozeniny hry Doom uvedením megawadu Sigil, který bude k dispozici zdarma. Ten rozšíří původní legendární hru z roku 1993, která se stala průkopníkem FPS her, o pátou epizodu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Pro Evolution Soccer 2019 si nyní zahrajete zdarma (a legálně) Pro Evolution Soccer 2019 si nyní zahrajete zdarma (a legálně)
Konami vydává free-to-play verzi svého oblíbeného fotbalového simulátoru. PES 2019 Lite si můžete stáhnout zdarma pro PC, PlayStation 4 a Xbox One, budete ovšem muset oželet některé herní módy.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Akcie NVIDIE se drží na polovině maxima a největší investor možná odejde Akcie NVIDIE se drží na polovině maxima a největší investor možná odejde
Asi málokdo předpokládal, že konec druhé vlny těžby na grafických kartách NVIDII tak hluboce zasáhne na finančním trhu. Přesně to se ale stalo. Její akcie zakrátko klesly na polovinu letošního maxima, kde se drží a možná přijde i další rána.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář