V Singapuru vyvinuli roboty skládající IKEA nábytek

V Singapuru vyvinuli roboty skládající IKEA nábytek
, , aktualita
Vědci z Nanyang Technological University v Singapuru vyvinuli nové roboty, kteří jsou schopni skládat nábytek z řetězce IKEA. Zatím se tedy jedná o jeden typ židle a mají být o něco rychlejší než lidé.
reklama
Pokud jste někdy skládali nějaký nábytek (a nemusel být nutně z řetězce IKEA), určitě byste tuto činnost přenechali raději na někoho jiného. Vědci z Nanyang Technological University v Singapuru proto zkusili vyvinout roboty, kteří by se o to postarali. V tomto případě šlo konkrétně o jednu židli STEFAN z již zmíněného řetězce IKEA.
 
 
Na skládání pracuje dvojice robotů, kteří si prostorově naskenují jednotlivé díly a vytvoří si mapu toho, jak je poskládat dohromady, aby se při manipulaci nekřížily dráhy a díly byly na správných místech. Jedním z překvapivých problémů pro roboty bylo zjistit, jak moc síly mají vynaložit při šroubování. Úspěšný pokus totiž byl až ten čtvrtý. Při těch předchozích obvykle rozlámali některé díly.
 
Studenti a profesoři museli robotům rozložit jednotlivé díly a celý proces skládání pak zabral 20 minut a 19 sekund. Přitom více než polovina času připadla na výpočet a plánování postupu, zatímco samotné skládání už zabralo jen 9 minut, což je podle řetězce IKEA méně než u běžného člověka. Nečekejte však, že by roboti byli schopni složit jakýkoli nábytek. Zatím v podstatě neobsahují žádnou výraznější umělou inteligenci, takže na schopnost čtení návodů a skládání nábytků podle nich si budeme muset ještě hodně dlouho počkat. Tvůrci robotů mají v plánu do jejich algoritmů zabudovat i umělou inteligenci.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína na Chaj-nanu možná zruší cenzuru internetu kvůli turismu Čína na Chaj-nanu možná zruší cenzuru internetu kvůli turismu

Turisté se i na dovolené velmi rádi připojují na internet a zejména sociální sítě. Čína jim v tomto ale dost hází klacky pod nohy svým Velkým firewallem. Na ostrově Chaj-nan jej ale kvůli turistům možná vypne.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz testuje elektrické SUV EQC v 50°C vedru Mercedes-Benz testuje elektrické SUV EQC v 50°C vedru
Elektromobily nemají rády přílišnou zimu, ale ani přílišné vedro. Mercedes-Benz tak chystané elektrické SUV EQC v rámci testů prohnal nejen třeskutými mrazy, ale a nyní i 50stupňovými vedry ve Španělsku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft na starších PC bez SSE2 nebude podporovat Windows 7 Microsoft na starších PC bez SSE2 nebude podporovat Windows 7
Microsoft se v posledních letech nechová moc pěkně k uživatelům starších systémů Windows i staršího hardwaru. Dokládá to i nový fakt, že nyní byla potichu utnuta důležitá bezpečnostní podpora systému Windows 7 na starším hardwaru. 
22.6.2018, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
NVIDII se prý ve velkém vrací nepotřebná GPU Pascal, pozdrží to nástup další generace? NVIDII se prý ve velkém vrací nepotřebná GPU Pascal, pozdrží to nástup další generace?
NVIDIA se dle nejnovějších zpráv asi poněkud přepočítala s ohledem na odbyt grafických čipů GeForce, které se jí nyní ve velkém vrací jako nepotřebné. To by mohlo logicky ohrozit očekávaný nástup další generace karet.
22.6.2018, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Digital Key 1.0: univerzální odemykání aut smartphonem blíže realitě Digital Key 1.0: univerzální odemykání aut smartphonem blíže realitě
Automobilky i technologické společnosti se konečně spojily a vytvořily konsorcium pro vývoj digitálních klíčů pro auta. Univerzální odemykání automobilů pomocí smartphonů tak bude konečně standardizované.
22.6.2018, aktualita, Milan Šurkala