V Singapuru vyvinuli roboty skládající IKEA nábytek

V Singapuru vyvinuli roboty skládající IKEA nábytek
, , aktualita
Vědci z Nanyang Technological University v Singapuru vyvinuli nové roboty, kteří jsou schopni skládat nábytek z řetězce IKEA. Zatím se tedy jedná o jeden typ židle a mají být o něco rychlejší než lidé.
reklama
Pokud jste někdy skládali nějaký nábytek (a nemusel být nutně z řetězce IKEA), určitě byste tuto činnost přenechali raději na někoho jiného. Vědci z Nanyang Technological University v Singapuru proto zkusili vyvinout roboty, kteří by se o to postarali. V tomto případě šlo konkrétně o jednu židli STEFAN z již zmíněného řetězce IKEA.
 
 
Na skládání pracuje dvojice robotů, kteří si prostorově naskenují jednotlivé díly a vytvoří si mapu toho, jak je poskládat dohromady, aby se při manipulaci nekřížily dráhy a díly byly na správných místech. Jedním z překvapivých problémů pro roboty bylo zjistit, jak moc síly mají vynaložit při šroubování. Úspěšný pokus totiž byl až ten čtvrtý. Při těch předchozích obvykle rozlámali některé díly.
 
Studenti a profesoři museli robotům rozložit jednotlivé díly a celý proces skládání pak zabral 20 minut a 19 sekund. Přitom více než polovina času připadla na výpočet a plánování postupu, zatímco samotné skládání už zabralo jen 9 minut, což je podle řetězce IKEA méně než u běžného člověka. Nečekejte však, že by roboti byli schopni složit jakýkoli nábytek. Zatím v podstatě neobsahují žádnou výraznější umělou inteligenci, takže na schopnost čtení návodů a skládání nábytků podle nich si budeme muset ještě hodně dlouho počkat. Tvůrci robotů mají v plánu do jejich algoritmů zabudovat i umělou inteligenci.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontrola daní po řecku: místo účtenkovky kontrola drony Kontrola daní po řecku: místo účtenkovky kontrola drony
V několika evropských zemích se vybírání daní kontroluje účtenkovými loteriemi včetně té naší. Řekové si ale na vybraná podnikání jako jsou turistické lodě posvítili i jinak. Vydávání a přiznávání účtenek totiž budou sledovat pomocí dronů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA i AMD získávají pozitivní ohlasy analytiků NVIDIA i AMD získávají pozitivní ohlasy analytiků
NVIDIA v poslední době nesbírala velké pochvaly od analytiků. Ovšem i mezi nimi se samozřejmě najdou různé názory a ty pozitivní přicházejí z Bank of America. Doporučení investovat se také objevila ve spojitosti s AMD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu
Overclocker Der8auer se odhodlal k netradičnímu pokusu o přetaktování grafické karty, a to modelu GeForce GTX 2080 s využitím suchého ledu. Co tento pokus přinesl, na to se můžeme nyní podívat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chrome 69: čelní útok na naše soukromí? Chrome 69: čelní útok na naše soukromí?
Google před verzí Chrome 69 nabídl ve svém prohlížeči volitelnou možnost přihlásit se k příslušnému účtu, aby bylo možné synchronizovat třeba záložky mezi různými zařízeními. S verzí 69 se ale způsob přihlašování mění. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu
Japonská JAXA v poslední době neměla moc štěstí, ale na svou sondu Hayabusa-2 zatím může být pyšná. Ta už před prázdninami dostihla asteroid Ryugu a nyní na něj z výšky jen 55 metrů shodila dva roboty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek