V Texasu vyvinuli levnější Li-Ion baterii s 2× kapacitou
4.11.2017, Milan Šurkala, aktualita
Vědci usilovně hledají způsoby jak efektivněji skladovat elektrickou energii, Na univerzitě v Texasu se podařilo vyvinout Li-Ion baterii, která používá levnější metodu výroby a jiné materiály anody, což zvyšuje kapacitu až na dvojnásobek.
Každou chvíli se dozvídáme o nějakém revolučním typu baterií, který má do značné míry řešit problémy s uchováváním elektrické energie, a to ať se týká stability nebo kapacity, ideálně obojího. Nedávno to bylo třeba přidávání asfaltu do anod, nyní je to jiný materiál anody. Vědci z Cockrell School of Engineering na The University of Texas v Austinu nahradili klasickou anodu z uhlíku a mědi materiálem skládajícím se z cínu a hliníku.
Tuto novou technologii nazvali Interdigitated Eutectic Alloy (IdEA). Tento materiál má dvě výhody. Předně je to výrazně levnější výroba zahrnující dva jednoduché kroky nanášení materiálů na sebe (cínu na hliníkovou fólii). Ta se dá snadno ohýbat a mechanicky rolovat. Lze jednoduše vytvářet potřebné nanostruktury a tloušťka je pak čtvrtinová proti klasickým anodám, hmotnost je poloviční.
To vše snižuje hmotnost výsledných baterií a také vylepšuje jejich kapacitu. Nové baterie jsou totiž schopné uchovat dvojnásobné množství energie. Tak jako vždy, zatím není jasné, zda nová baterie nebude mít nějaký ten nepříjemný háček a kdy, resp. vůbec zda, se objeví v reálných produktech. Podobných pokusů tu už totiž bylo více než dost.
Zdroj: utexas.edu