www.svethardware.cz
>
>
>
>

Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her

Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her
, , aktualita
Společnost Valve byla už dříve donucena k tomu, aby umožnila hráčům vracet hry, které mají šanci si krátce vyzkoušet. Nyní se na ni ale z Francie valí další a potenciálně mnohem větší ohrožení tržeb, které se týká přeprodeje her. 
K oblíbeným
reklama
Představme si, že bychom měli možnost dále obchodovat s hrami, které jsme si dříve koupili na Steamu či v jiném elektronickém obchodě, zahráli a odložili s tím, že už se k nim asi nevrátíme. Je jasné, že to by nevyhnutelně a velice podstatně změnilo celý elektronický trh s hrami, což by pocítili prodejci, distributoři i autoři a zvláště v případě herních jednohubek. Vytvořil by se sekundární trh s hrami, které by byly bezpochyby levnější než na primárním trhu a na něm by neustále kolovaly, takže je zřejmé, že kopií by se pak z první ruky prodalo daleko méně. 
 
Vedle toho můžeme popřemýšlet i nad dopadem takové možnosti v případě her nabízených po omezenou dobu zdarma. Co by lidem bránilo vlastnit třeba i desítky účtů a pak s nasbíranými kopiemi po ukončení akce obchodovat? Pak bychom se nedivili, kdyby takové akce velice rychle skončily. Jde ovšem i o to, zda by sekundární trh byl nějak regulován a zda by třeba z prodeje her na něm nešla procenta samotnému obchodu a autorům. 
 
 
Server KitGuru citující francouzské firmy NextInpact a Numerama mluví o rozhodnutí francouzského soudu, které říká, že společnost Valve nemůže svým zákazníkům z řad běžných uživatelů bránit v tom, aby své dříve zakoupené hry dále nabízeli k prodeji. 
 
Za celou věc lobovala francouzská asociace UFC-Que Choisir bojující za práva spotřebitelů. Zajímavé je, že v rámci soudního rozhodnutí mělo jít konkrétně a jmenovitě o Steam, i když dobře víme, že zákaz přeprodeje digitálního zboží platí na všech ostatních herních obchodech, což platí i pro digitální kopie her pro Xbox One, PS4 či Switch. A stejně tak nemůžeme přeprodávat digitální zboží nakoupené na iTunes, Amazonu, Google Play Store, atd.
 
Otázka je, co toto rozhodnutí bude vůbec znamenat a jakou má váhu. Je naprosto jasné, že Valve se bude velice silně bránit, neboť taková věc přímo ohrožuje její byznys. Soud prý požaduje, aby Valve zákaz přeprodávání her ze svých podmínek odstranil a na svých stránkách po dobu tří měsíců vyvěsil informace o soudním rozhodnutí. Pokud ne, bude čelit pokutě 3000 eur denně po dobu půl roku (celkem tak 540 tisíc dolarů) a vystavuje se dalším právním postihům. 
 
Prozatím ale společnost Valve na toto rozhodnutí ještě nijak nereagovala, takže na to si ještě počkáme, pokud nějaká reakce vůbec přijde. Zajímavé také je, že se nikde nepíše o tom, aby Valve přeprodej her přímo umožnila, protože pokud z podmínek jen zmizí daný zákaz, nic se tím v podstatě nemění, neboť nikdo nemá možnost hry ze své steamovské knihovny prodávat. Leda by někomu udal celý účet. 
 
Zdroj: KitGuru


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek