Ve Firefoxu přestala fungovat všechna rozšíření, existuje první oficiální oprava

Ve Firefoxu přestala fungovat všechna rozšíření, existuje první oficiální oprava
, , aktualita
Internetový prohlížeč Mozilla Firefox postihla chyba s vypršením certifikátů, kvůli které přestaly dnes v noci fungovat všechna rozšíření. V současné době je k dispozici první oficiální řešení, ale na další opravě vývojáři stále pracují. Doplněno.
K oblíbeným
reklama
Doplněno 5. 5. 2019: Mozilla ještě včera vydala první aktualizaci, která problém řeší. Stále jedná o přechodné, ale oficiální řešení. Pro její využití je nutné použít funkci Studie, kterou aktivujete v nastavení Soukromí a bezpečnost. Potom si prohlížeč na pozadí sám stáhne danou opravu, ale může to trvat až šest hodin. Instalaci hotfixu si můžete ověřit sami zadáním about:studies do adresního řádku. Pokud bude oprava už k dispozici, najdete mezi aktivními nebo dokončenými studiemi položku hotfix-update-xpi-signing-intermediate-bug-1548973. Později můžete funkci Studie opět vypnout.
 
 
Mezitím vývojáři pracují na řešení, které by problém s doplňky vyřešilo elegantnější formou. Zároveň zatím neexistuje žádné řešení pro Firefox ESR a Firefox pro Android. Mozilla také nedoporučuje používat neoficiální řešení uváděná, která by údajně mohla později způsobit potíže s instalací oficiální opravy. 
 
Původní článek ze 4. 5. 2019: Pokud jste dnes ráno spustili Firefox, možná na vás čekalo nepříjemné překvapení. O půlnoci koordinovaného světového času (UTC), tedy ve 2 hodiny ráno středoevropského letního času, vypršela platnost certifikátu pro podepisování rozšíření. Projevilo se to tak, že v internetovém prohlížeči přestaly fungovat všechny nainstalované doplňky, stejně tak není možné instalovat nové. Vývojáři o problému pochopitelně ví a během víkendu pracují na opravě, aby rozšíření zase fungovala. Do té doby nemá smysl zkoušet reinstalovat Firefox ani zkoušet jiné verze, problému se nezbavíte. Přesto se objevilo několik řešení, jak rozšíření dočasně zprovoznit.
 
 
Pokud používáte vývojářské nebo noční sestavení Firefoxu, přejděte do nastavení about:config (otevřením této adresy v adresním řádku prohlížeče) a u položky xpinstall.signatures.required nastavte hodnotu na False. Tím nastavíte, že rozšíření nebudou vyžadovat podpis, takže budou nadále fungovat. Složitější je situace v případě, že používáte stabilní sestavení Firefoxu. Do adresního řádku zadejte about:debugging a na stránce zaškrtněte položku add-on debugging. Potom prostřednictvím tlačítka Load Temporary Add-On otevřete prohlížeč souborů a přejděte do složky, kde jsou nainstalovaná rozšíření prohlížeče: C:\Users\<Uživatelské jméno>\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\<Název profilu>.default\extensions. V této složce najdete soubory .xpi, které pomocí tohoto návodu postupně otevřete. A nezapomeňte, že do opravení chyby nesmíte zavírat prohlížeč, jinak byste museli celý postup opakovat.
 
Před třemi lety, rovněž začátkem května, postihl Firefox podobný problém s certifikátem, který znemožnil používání add-onů. I proto byla aktuální chyba označena jako armagadd-on 2.0. Bezpečnostní výzkumník Kevin Beaumont upozorňuje, že výpadek postihl také Tor Browser, který je založen na Firefoxu. Přestala totiž fungovat výchozí rozšíření, ke kterým patří také jedno klíčové – NoScript. Uživatelé by si tedy měli před prohlížením ověřit, zda je tento doplněk funkční, v opačném případě by totiž mohli být snadno identifikováni prostřednictvím skriptů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů