www.svethardware.cz
>
>
>
>

Vědci nasimulovali marsotřesení dle dat z InSight

Vědci nasimulovali marsotřesení dle dat z InSight
, , aktualita
InSight na Marsu už nějaký ten pátek pomocí přístroje SEIS naslouchá, zda nezaznamená projevy seismické aktivity. To se mu ostatně už povedlo a na základě toho mohli vědci na Zemi simulovat toto "marsotřesení".
K oblíbeným
reklama
InSight tak už dokázal na Marsu zaznamenat otřesy, které ukazují, že tato planeta je s velkou pravděpodobností dosud seismicky aktivní. Nemělo by jít přitom o dopady cizích těles, ale celá tato záležitost bude muset být ještě potvrzena, aby si NASA byla jistá, co její přístroj Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS) skutečně ukázal. Nicméně tomu se nyní věnovat nechceme, jako spíše tomu, na co se zaměřili výzkumníci z ETH Zurich. Ti využili právě data ze SEIS k tomu, aby vytvořili otřesy se stejným průběhem ve svých laboratořích. Do velké míry jde spíše o zábavný experiment. 
 
SEIS odložený na Marsu vedle InSight
 
SEIS detekoval první otřesy na Marsu, které měly jít z vnitra planety, už v dubnu tohoto roku a právě tato data by měla být použita v daném experimentu. 
 
 
V Curychu si k tomu vytvořili speciální místnost, která z pohledu kamery vypadá jako malý jídelní kout v bytě, ovšem jen do té doby, než sedící osoby začnou na svých židlích poskakovat a okolní věci se začnou třást. Nicméně z toho lze těžko poznat, co osoby mohou skutečně cítit, protože na různých světech vznikají různě probíhající otřesy. 
 
Díky seismografu, který na Měsíci zanechala mise Apollo 11, máme i příslušné záznamy otřesů. A zatímco na Zemi se během takových událostí obvykle nejdříve objeví silné počáteční P-vlny (podélné vlny s expanzí a kompresí ve směru šíření) a následně ještě silnější S-vlny (sekundární příčné vlny s kmitáním kolmo na směr šíření), otřesy na Měsíci jsou roztříštěné a ne tak uniformní a mohou trvat i hodinu či déle. Samozřejmě jsou ale také mnohem slabší, takže to, co pociťují lidé ve videu, sice odpovídá signálům z Měsíce či Marsu, ale v mnohokrát zesílené podobě. 
 
V případě otřesů zachycených na Marsu jde o 10milionkrát zesílený signál. Jsou tu také dvě rozlišitelné "rodiny" otřesů, a to vysokofrekvenční a nízkofrekvenční. Má se za to, že nízkofrekvenční vznikají dále od pozice sondy InSight a naopak. Průběh vln pak neodpovídá tomu, co máme u nás na Zemi, ale není podobný ani otřesům na Měsíci. Dalo by se říci, že se pohybují někde mezi a my se díky nim snad někdy příště dozvíme více o tom, co se uvnitř Marsu ukrývá. 
 
Zdroj: NASA JPL


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC
Společnost Philips si připravila tři nové velké monitory, které nabízejí rozlišení 4K, vedle toho i HDR a určeny jsou především pro naše obývací pokoje. Jde o monitory jak pro herní konzole, tak pro PC či snad HTPC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel se v detailech rozpovídal o AI kartách Nervana Intel se v detailech rozpovídal o AI kartách Nervana
Karty s akcelerátory Nervana jsou jedno ze želízek v ohni umělé inteligence, které si připravuje společnost Intel. Ta je představila na Hot Chips 31, a to ve dvou podobách - Inference a Training. V čem se liší?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Facebook: fake news budou kontrolovat skuteční novináři Facebook: fake news budou kontrolovat skuteční novináři
Sociální síť stále prohlašuje, že se snaží bojovat proti fake news. Systémy umělé inteligence ale na odhalení zavádějících zpráv nestačí, a tak se rozhodla najmout skutečné novináře, kteří budou ověřovat pravost zpráv.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
NVIDIA rozšířila seznam G-Sync Compatible monitorů, vede Acer a Asus NVIDIA rozšířila seznam G-Sync Compatible monitorů, vede Acer a Asus
Monitory nesoucí označení G-Sync Compatible jsou ve skutečnosti modely s Adaptive-Sync, čili s technologií, již primárně využívá AMD pro svůj FreeSync. Některé z nich tak NVIDIA také podporuje a nyní už máme celkem slušný výběr.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář