www.svethardware.cz
>
>
>
>

Vědci nasimulovali marsotřesení dle dat z InSight

Vědci nasimulovali marsotřesení dle dat z InSight
, , aktualita
InSight na Marsu už nějaký ten pátek pomocí přístroje SEIS naslouchá, zda nezaznamená projevy seismické aktivity. To se mu ostatně už povedlo a na základě toho mohli vědci na Zemi simulovat toto "marsotřesení".
K oblíbeným
reklama
InSight tak už dokázal na Marsu zaznamenat otřesy, které ukazují, že tato planeta je s velkou pravděpodobností dosud seismicky aktivní. Nemělo by jít přitom o dopady cizích těles, ale celá tato záležitost bude muset být ještě potvrzena, aby si NASA byla jistá, co její přístroj Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS) skutečně ukázal. Nicméně tomu se nyní věnovat nechceme, jako spíše tomu, na co se zaměřili výzkumníci z ETH Zurich. Ti využili právě data ze SEIS k tomu, aby vytvořili otřesy se stejným průběhem ve svých laboratořích. Do velké míry jde spíše o zábavný experiment. 
 
SEIS odložený na Marsu vedle InSight
 
SEIS detekoval první otřesy na Marsu, které měly jít z vnitra planety, už v dubnu tohoto roku a právě tato data by měla být použita v daném experimentu. 
 
 
V Curychu si k tomu vytvořili speciální místnost, která z pohledu kamery vypadá jako malý jídelní kout v bytě, ovšem jen do té doby, než sedící osoby začnou na svých židlích poskakovat a okolní věci se začnou třást. Nicméně z toho lze těžko poznat, co osoby mohou skutečně cítit, protože na různých světech vznikají různě probíhající otřesy. 
 
Díky seismografu, který na Měsíci zanechala mise Apollo 11, máme i příslušné záznamy otřesů. A zatímco na Zemi se během takových událostí obvykle nejdříve objeví silné počáteční P-vlny (podélné vlny s expanzí a kompresí ve směru šíření) a následně ještě silnější S-vlny (sekundární příčné vlny s kmitáním kolmo na směr šíření), otřesy na Měsíci jsou roztříštěné a ne tak uniformní a mohou trvat i hodinu či déle. Samozřejmě jsou ale také mnohem slabší, takže to, co pociťují lidé ve videu, sice odpovídá signálům z Měsíce či Marsu, ale v mnohokrát zesílené podobě. 
 
V případě otřesů zachycených na Marsu jde o 10milionkrát zesílený signál. Jsou tu také dvě rozlišitelné "rodiny" otřesů, a to vysokofrekvenční a nízkofrekvenční. Má se za to, že nízkofrekvenční vznikají dále od pozice sondy InSight a naopak. Průběh vln pak neodpovídá tomu, co máme u nás na Zemi, ale není podobný ani otřesům na Měsíci. Dalo by se říci, že se pohybují někde mezi a my se díky nim snad někdy příště dozvíme více o tom, co se uvnitř Marsu ukrývá. 
 
Zdroj: NASA JPL


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zmatené testování: recenze Radeonu RX 5600 XT jsou tu Zmatené testování: recenze Radeonu RX 5600 XT jsou tu
Pokud by se AMD po vzoru NVIDIE zlevnit své karty Radeon RX 5600 XT, a to v jeho případě ještě dříve, než dorazí na trh, bylo by to jednoduché. Jenomže namísto toho se zvyšovaly takty a to už tak jednoduché není. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Apokalyptická Dying Light 2 nepřijde na jaře, ale výrazně později Apokalyptická Dying Light 2 nepřijde na jaře, ale výrazně později
Nedávno jsme se dozvěděli o tom, že CD Projekt Red bude potřebovat více času na dokončení hry Cyberpunk 2077 a nyní přichází podobná zpráva o Dying Light 2. V případě této hry může být zpoždění ještě výrazně delší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Noctua uvádí nízký černočerný CPU chladič NH-L9a-AM4 chromax.black Noctua uvádí nízký černočerný CPU chladič NH-L9a-AM4 chromax.black
Rakouská Noctua si připravila nový nízkoprofilový chladič NH-L9a-AM4, který patří do rodiny chromax.black. Má tak celé své tělo i s ventilátorem černé a hodit se bude zvláště do HTPC a celkově nízkých či tenkých sestav.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Radiohead uvádí Public Library, veřejný archiv svého obsahu Radiohead uvádí Public Library, veřejný archiv svého obsahu
Zatímco spousta hudebních skupin si úzkostlivě chrání všechen svůj obsah, britští Radiohead ho už několikrát dali k dispozici všem zadarmo. Nyní spouští Radiohead Public Library, stránku obsahující i vzácný obsah.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování
Gigabyte si chystá novou serverovou platformu, která dostala označení R161 Series a nabídne možnost přetaktování. K tomu bude ale zapotřebí kvalitní chlazení a právě o to se postará společnost Incooling. 
Včera, aktualita, Jan Vítek