www.svethardware.cz
>
>
>
>

Vědci nasimulovali marsotřesení dle dat z InSight

Vědci nasimulovali marsotřesení dle dat z InSight
, , aktualita
InSight na Marsu už nějaký ten pátek pomocí přístroje SEIS naslouchá, zda nezaznamená projevy seismické aktivity. To se mu ostatně už povedlo a na základě toho mohli vědci na Zemi simulovat toto "marsotřesení".
K oblíbeným
reklama
InSight tak už dokázal na Marsu zaznamenat otřesy, které ukazují, že tato planeta je s velkou pravděpodobností dosud seismicky aktivní. Nemělo by jít přitom o dopady cizích těles, ale celá tato záležitost bude muset být ještě potvrzena, aby si NASA byla jistá, co její přístroj Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS) skutečně ukázal. Nicméně tomu se nyní věnovat nechceme, jako spíše tomu, na co se zaměřili výzkumníci z ETH Zurich. Ti využili právě data ze SEIS k tomu, aby vytvořili otřesy se stejným průběhem ve svých laboratořích. Do velké míry jde spíše o zábavný experiment. 
 
SEIS odložený na Marsu vedle InSight
 
SEIS detekoval první otřesy na Marsu, které měly jít z vnitra planety, už v dubnu tohoto roku a právě tato data by měla být použita v daném experimentu. 
 
 
V Curychu si k tomu vytvořili speciální místnost, která z pohledu kamery vypadá jako malý jídelní kout v bytě, ovšem jen do té doby, než sedící osoby začnou na svých židlích poskakovat a okolní věci se začnou třást. Nicméně z toho lze těžko poznat, co osoby mohou skutečně cítit, protože na různých světech vznikají různě probíhající otřesy. 
 
Díky seismografu, který na Měsíci zanechala mise Apollo 11, máme i příslušné záznamy otřesů. A zatímco na Zemi se během takových událostí obvykle nejdříve objeví silné počáteční P-vlny (podélné vlny s expanzí a kompresí ve směru šíření) a následně ještě silnější S-vlny (sekundární příčné vlny s kmitáním kolmo na směr šíření), otřesy na Měsíci jsou roztříštěné a ne tak uniformní a mohou trvat i hodinu či déle. Samozřejmě jsou ale také mnohem slabší, takže to, co pociťují lidé ve videu, sice odpovídá signálům z Měsíce či Marsu, ale v mnohokrát zesílené podobě. 
 
V případě otřesů zachycených na Marsu jde o 10milionkrát zesílený signál. Jsou tu také dvě rozlišitelné "rodiny" otřesů, a to vysokofrekvenční a nízkofrekvenční. Má se za to, že nízkofrekvenční vznikají dále od pozice sondy InSight a naopak. Průběh vln pak neodpovídá tomu, co máme u nás na Zemi, ale není podobný ani otřesům na Měsíci. Dalo by se říci, že se pohybují někde mezi a my se díky nim snad někdy příště dozvíme více o tom, co se uvnitř Marsu ukrývá. 
 
Zdroj: NASA JPL


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek