www.svethardware.cz
>
>

Vědci navrhli novou formu hliníku lehčího než voda

Vědci navrhli novou formu hliníku lehčího než voda
, , aktualita
Dalekosáhlý dopad by mohla mít nová forma hliníku, ve které by byl lehčí než voda, a přitom srovnatelně pevný jako hliník v klasické podobě. Vědci ale zatím jen navrhli jeho krystalickou strukturu, kterou ještě nedokázali vyrobit. 
K oblíbeným
reklama
Hliník je jeden z nejběžněji používaných kovů, a to díky jeho nízkému bodu tání, tvárnosti, dobré využitelnosti v různých slitinách a také slušnému poměru pevnosti a hmotnosti. Mohl by ale být ještě mnohem lehčí, a to tak, že by dokázal plavat, pokud by se podařilo jej vyrobit jako krystalický hliník. Na této podobě pracují vědci ze Státní univerzity v Utahu a ruské Jižní federální univerzity, kteří mají v ruce zatím model struktury krystalického hliníku, jenž byl zatím zkoumán jen jako počítačová simulace. 
 
 
struktura krystalického hliníku
 
Začalo se přitom s dobře známou krystalovou strukturou diamantu, jehož mřížka se skládá s opakujících se skupin atomů, v nichž je každý propojen se sousedními čtyřmi. Pak se zkoumalo, jak atomy uhlíku v této struktuře nahradit hliníkem, jehož atomy jsou mnohem větší a mají jiné schopnosti se vázat, takže pochopitelně nešlo prostě jen nahradit uhlík hliníkem. Jak ukazuje první obrázek, řešením pro zachování krystalové struktury bylo nahradit jednotlivé atomy uhlíku skupinami čtyř propojených atomů hliníku, které jsou pak pomocí jednotlivých vazeb pospojovány do kubického uspořádání. 
 
struktura diamantu
 
Tento materiál tak fyzicky ještě neexistuje a autoři sami varují, že jeho výroba bude asi velice složitá a drahá. Pokud by se ale přišlo na levný způsob, pak by krystalický hliník jistě našel využití v mnoha oblastech. Má totiž dosáhnout hustoty jen 0,61 gramu na centimetr krychlový, přičemž normální hliník má 2,7 gramu a třeba ocel ještě mnohem více - 7,75 gramu. Voda má pochopitelně 1 gram na cm3, takže je zřejmé, že krystalický hliník by plaval a díky své 4,5x nižší hmotnosti v porovnání s běžným hliníkem by po takovém materiálu jistě zatoužily třeba automobilky nebo letecké závody. 
 
Nyní se čeká spíše na to, zda se někdo odhodlá vyrobit alespoň vzorek krystalického hliníku, aby mohly být změřeny jeho opravdové vlastnosti a srovnány s tím, co o něm říkají simulace. Pokud by se nemýlily, pak je zřejmé, že by mohly být použity i pro navrhování dalších exotických materiálů. 
 
reklama
Nejnovější články
NordicTrack znemožnil zákazníkům instalovat si aplikace na běžecké pásy NordicTrack znemožnil zákazníkům instalovat si aplikace na běžecké pásy
Začali prodávat zákazníkům chytré běžecké pásy za tisíce dolarů, ale ti si na ně začali instalovat aplikace dle libosti. Reakce firmy NordicTrack nebyla zrovna přívětivá, na řadu přišla aktualizace, která to zákazníkům znemožnila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Hrozba zavlečení cizích organismů na Zemi je dle výzkumníků reálná Hrozba zavlečení cizích organismů na Zemi je dle výzkumníků reálná
Nemusíme si představovat rovnou zuby, drápy a náramenní laserový kanón, ale spíše mikroorganismy, které není radno podceňovat. Těm se věnuje nová studie, která se týká "biologické invaze" z vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
GeForce Lovelace mají být alespoň o 10 % dražší, bude to ale vůbec vadit? GeForce Lovelace mají být alespoň o 10 % dražší, bude to ale vůbec vadit?
Dle informací z čínského serveru MyDrivers chce NVIDIA zdražit karty v příští generaci zvané Ada Lovelace, čili půjde o GeForce RTX 4000. Je ale otázka, zda to vůbec bude vadit, respektive zda to bude znát na výsledných cenách.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sapphire GPRO X080 a X060: moderní Navi 20 jen pro těžbu Sapphire GPRO X080 a X060: moderní Navi 20 jen pro těžbu
Nyní už víme, že třetí vlna těžby kryptoměn na grafických kartách už nebude tak pomíjivá jako předchozí dvě, ačkoliv se to mohlo zdát ihned poté, co přišel pád během letošního května. Firmy tak nepřekvapivě reagují. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
TSMC svěří jiným firmám své méně výdělečné pokročilé technologie pouzdření TSMC svěří jiným firmám své méně výdělečné pokročilé technologie pouzdření
Společnost TSMC se dle Digitimes rozhodla oslovit jiné firmy a svěřit jim své technologie, které se řadí mezi CoWoS. Nejde však samozřejmě o všechny příslušné moderní způsoby pouzdření, kterými TSMC disponuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek