reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vědci poznají člověka za zdí pomocí Wi-Fi signálu

5.10.2019, Milan Šurkala, aktualita
Vědci poznají člověka za zdí pomocí Wi-Fi signálu
Věda jde kupředu mílovými kroky a jeden z nových poznatků se týká využití Wi-Fi signálu k identifikaci osob. Pomocí dvou bezdrátových přijímačů tak jsou vědci schopni “vidět” za zeď a odhalit, zda je tam hledaná osoba, kterou dříve natočili na video.
Nejen policie by dle vědců z University of California v Santa Barbaře mohla využívat jejich nového systému, který dokáže pomocí měření síly Wi-Fi signálu identifikovat osoby ukrývající se za zdí. Systém by navíc neměl vyžadovat předchozí znalost terénu. Není to však tak jednoduché. Prvně je potřeba mít video s hledanou osobou, což může být např. videozáznam loupeže pořízený bezpečnostní kamerou. Ten se prožene softwarem, který z videa vytvoří 3D reprezentaci daného člověka s prozkoumá charakter jeho chůze. Na základě toho pak spočítá, jak by vypadal rádiový signál v místech, kde je hledaný člověk i Wi-Fi, tedy co by naměřily senzory detekující sílu Wi-Fi signálu za přítomnosti tohoto člověka. Vzniklý spektrogram se pak porovná s hodnotami spektrogramu, který se naměří v praxi dvojicí Wi-Fi přijímačů. Pokud jsou si hodně podobné, je velmi pravděpodobné, že se jedná o hledanou osobu.
 
 
Systém XModal-ID má podle vědců zhruba 84% úspěšnost, což sice není špatné, ale k jistotě to má také dost daleko. Celkem otestovali 1488 kombinací měření Wi-Fi signálů a videosekvencí, ale jen s 8 různými lidmi. Autoři nového systému vidí využití nové technologie nejen při hledání zločinců, ale také pro chytrá zařízení. Mohla by se takto automaticky odemykat auta, což při této úspěšnosti nepovažuji za moc dobrý nápad, nebo automatickou úpravu chytré domácnosti podle detekovaného člověka (např. puštění oblíbené hudby, změna osvětlení nebo teploty), což už dává větší smysl.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama