www.svethardware.cz
>
>

Vědci poznají člověka za zdí pomocí Wi-Fi signálu

Vědci poznají člověka za zdí pomocí Wi-Fi signálu
, , aktualita
Věda jde kupředu mílovými kroky a jeden z nových poznatků se týká využití Wi-Fi signálu k identifikaci osob. Pomocí dvou bezdrátových přijímačů tak jsou vědci schopni “vidět” za zeď a odhalit, zda je tam hledaná osoba, kterou dříve natočili na video.
K oblíbeným
reklama
Nejen policie by dle vědců z University of California v Santa Barbaře mohla využívat jejich nového systému, který dokáže pomocí měření síly Wi-Fi signálu identifikovat osoby ukrývající se za zdí. Systém by navíc neměl vyžadovat předchozí znalost terénu. Není to však tak jednoduché. Prvně je potřeba mít video s hledanou osobou, což může být např. videozáznam loupeže pořízený bezpečnostní kamerou. Ten se prožene softwarem, který z videa vytvoří 3D reprezentaci daného člověka s prozkoumá charakter jeho chůze. Na základě toho pak spočítá, jak by vypadal rádiový signál v místech, kde je hledaný člověk i Wi-Fi, tedy co by naměřily senzory detekující sílu Wi-Fi signálu za přítomnosti tohoto člověka. Vzniklý spektrogram se pak porovná s hodnotami spektrogramu, který se naměří v praxi dvojicí Wi-Fi přijímačů. Pokud jsou si hodně podobné, je velmi pravděpodobné, že se jedná o hledanou osobu.
 
 
Systém XModal-ID má podle vědců zhruba 84% úspěšnost, což sice není špatné, ale k jistotě to má také dost daleko. Celkem otestovali 1488 kombinací měření Wi-Fi signálů a videosekvencí, ale jen s 8 různými lidmi. Autoři nového systému vidí využití nové technologie nejen při hledání zločinců, ale také pro chytrá zařízení. Mohla by se takto automaticky odemykat auta, což při této úspěšnosti nepovažuji za moc dobrý nápad, nebo automatickou úpravu chytré domácnosti podle detekovaného člověka (např. puštění oblíbené hudby, změna osvětlení nebo teploty), což už dává větší smysl.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux
Komunikátor a kolaborativní nástroj Microsoft Teams se těší velké popularitě a počet uživatelů se stále zvyšuje. Nově je k dispozici i pro operační systém Linux a doplňuje tak spoustu jiných operačních systémů, pro které je již k dispozici.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG
I když serverovému trhu drtivě vládne Intel, drápky začíná vytahovat i AMD a snaží se i společnost Ampere Computing. Její procesor eMAG si právě našel cestu do pracovních stanic od Avanteku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar
Intel RealSense L515 byl výrobcem označena za světově nejmenší a energeticky nejefektivnější lidar s vysokým rozlišením. Jde tak o zařízení, které dokáže laserovými paprsky ohmatávat prostředí. K čemu přijde vhod? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče
Half Life: Alyx představuje návrat společnosti Valve na herní výsluní, i když pouze pro majitele příslušných VR headsetů a samozřejmě nemůžeme automaticky předpokládat, že to bude návrat úspěšný. Co nového se ale dozvíme?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie? Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie?
Extrémní ultrafialová litografie (EUVL) přichází ještě včas na to, aby výrobci čipů už nemuseli využívat stále složitější způsoby obcházení limitů hlubokého ultrafialového spektra (DUV). Jaký dopad bude EUVL mít? 
Včera, aktualita, Jan Vítek