www.svethardware.cz
>
>

Vědci poznají člověka za zdí pomocí Wi-Fi signálu

Vědci poznají člověka za zdí pomocí Wi-Fi signálu
, , aktualita
Věda jde kupředu mílovými kroky a jeden z nových poznatků se týká využití Wi-Fi signálu k identifikaci osob. Pomocí dvou bezdrátových přijímačů tak jsou vědci schopni “vidět” za zeď a odhalit, zda je tam hledaná osoba, kterou dříve natočili na video.
K oblíbeným
reklama
Nejen policie by dle vědců z University of California v Santa Barbaře mohla využívat jejich nového systému, který dokáže pomocí měření síly Wi-Fi signálu identifikovat osoby ukrývající se za zdí. Systém by navíc neměl vyžadovat předchozí znalost terénu. Není to však tak jednoduché. Prvně je potřeba mít video s hledanou osobou, což může být např. videozáznam loupeže pořízený bezpečnostní kamerou. Ten se prožene softwarem, který z videa vytvoří 3D reprezentaci daného člověka s prozkoumá charakter jeho chůze. Na základě toho pak spočítá, jak by vypadal rádiový signál v místech, kde je hledaný člověk i Wi-Fi, tedy co by naměřily senzory detekující sílu Wi-Fi signálu za přítomnosti tohoto člověka. Vzniklý spektrogram se pak porovná s hodnotami spektrogramu, který se naměří v praxi dvojicí Wi-Fi přijímačů. Pokud jsou si hodně podobné, je velmi pravděpodobné, že se jedná o hledanou osobu.
 
 
Systém XModal-ID má podle vědců zhruba 84% úspěšnost, což sice není špatné, ale k jistotě to má také dost daleko. Celkem otestovali 1488 kombinací měření Wi-Fi signálů a videosekvencí, ale jen s 8 různými lidmi. Autoři nového systému vidí využití nové technologie nejen při hledání zločinců, ale také pro chytrá zařízení. Mohla by se takto automaticky odemykat auta, což při této úspěšnosti nepovažuji za moc dobrý nápad, nebo automatickou úpravu chytré domácnosti podle detekovaného člověka (např. puštění oblíbené hudby, změna osvětlení nebo teploty), což už dává větší smysl.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair přichází s DDR4-5000 moduly Vengeance LPX Corsair přichází s DDR4-5000 moduly Vengeance LPX
Na trhu s paměťovými moduly se objevují nové extrémně rychlé paměti od společnosti Corsair, modely Vengeance LPX ve verzi DDR4-5000. Ty tak dosahují velmi vysoké frekvence 5000 MHz, vyžadují však vysoké napětí 1,5 V.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Prodeje PC jsou na vzestupu, přijde příznivý závěr roku? Prodeje PC jsou na vzestupu, přijde příznivý závěr roku?
Někteří analytici předpovídali, že trh s počítači PC nečeká dobré období a že jej bude ovlivňovat nedostatečná nabídka Intelu i obchodní válka USA s Činou a rostoucí cla. Ale jsou tu i pozitivní dopady.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD má v ovladačích kód pro ray tracing už od července AMD má v ovladačích kód pro ray tracing už od července
Společnost AMD oficiálně ray tracing na svých grafických kartách nepodporuje a ani nečekáme, že by se to mělo v případě dnes dostupných modelů měnit. Ovšem AMD se obecně na podporu ray tracingu připravuje, to je jisté.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zen 3 prý nabídne 8% nárůst IPC a o 200 MHz vyšší takty Zen 3 prý nabídne 8% nárůst IPC a o 200 MHz vyšší takty
Poměrně slušný pokrok by měly nabídnout procesory AMD založené na architektuře Zen 3, a tedy 7nm+ výrobním procesu firmy TSMC. Dle nezaručených informací máme očekávat asi o 200 MHz vyšší takty a 8% zvýšení IPC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Chystá Intel velkou cenovou ofenzívu proti AMD? Chystá Intel velkou cenovou ofenzívu proti AMD?
Intel by mohl brzy spustit to, co od něj řada lidí očekávala již podstatně dříve, a sice téměř celoplošné zlevňování svých procesorů kvůli nástupu konkurence. V tomto ohledu tu ovšem máme zatím jen fámy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů