reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vědci využívají AI pro vytvoření pravidel dávno zapomenutých deskových her

23.8.2019, Jan Vítek, aktualita
Vědci využívají AI pro vytvoření pravidel dávno zapomenutých deskových her
Obliba deskových her sahá do dávné minulosti lidské civilizace, takže nepřekvapivě existuje řada takových, o jejichž existenci víme, jen jaksi do dnešních dnů nepřežil nikdo, kdo by mohl vysvětlit jejich pravidla. Zde tak nastupuje umělá inteligence.
Zachovat se nám mohly jak obrazové záznamy, tak i hry samotné jako artefakty z dávných dob a pouze ve velice vzácných případech i pravidla, kdy tak není co řešit. Historici tak měli před sebou výzvu, pokud chtěli porozumět tomu, jak se takové hry hrály a ostatně je jasné, že s jakoukoliv umělou inteligencí ve svém arzenálu se mohou nakonec dobrat ke špatnému výsledku. Nicméně právě AI může napomoci tomu, aby se k problému přistupovalo bez ovlivnění aktuálním myšlením či kulturou. 
 
 
Logickým přístupem k řešení tohoto problému je nalezení další co nejpodobnější hry, jejíž pravidla známe, anebo analyzování dochovaných záznamů, jako je třeba malba královny Nefertari hrající (sama se sebou) hru, která je evidentně podobná šachům. Ty to ale nejsou, neboť vznikly přinejlepším asi tisíc let po její smrti, ale proč by to nemohla být hra, z níž se šachy nakonec vyvinuly? My už ale pro hru, kterou má před sebou Nefertari na stole, máme označení, je to Senet s hracím polem 3 x 10 políček. 
 
 
Odhalit tajemství dalších her se snaží Cameron Browne, který vede Digital Ludeme Project a jde právě o použití AI pro dané účely. Nejdříve se hra rozloží na jednotlivé činitele, takže dejme tomu, že v případě šachu by to byly různé figurky a políčka hracího prostoru. Vytvořeny jsou tak samostatné jednotky zvané "ludeme". Ludeme je tak každá jednotlivá známá část hry nebo jejích pravidel a dále jsou brány v potaz znaky kultury, z níž hra pochází. 
 
Z toho všeho pak vychází umělá inteligence, která i na základě zkušeností s dalšími hrami tvoří pravidla, která by šlo na zkoumanou hru naroubovat. Tato pravidla zase využívá jiná umělá inteligence, která hru na jejich základě hraje. Ze záznamů tahů se pak může nakonec vyhodnotit, zda jsou pravidla vůbec použitelná. 
 
Jsou tu již první úspěchy, a to v případě hry známé jako latrunculi či Ludus latrunculorum z dob Římského impéria, které historici dlouho nemohli porozumět. My si ji pomocí pravidel vytvořených pomocí umělé inteligence dokonce můžeme sami zahrát, pokud si vybereme betaverzi dostupné aplikace. 
 
Zdroj: Extremetech 


reklama