www.svethardware.cz
>
>
>

Velká bitcoinová loupež na Islandu, ukradli 600 počítačů těžících kryptoměny

Velká bitcoinová loupež na Islandu, ukradli 600 počítačů těžících kryptoměny
, , aktualita
Kryptoměny už nám zkazily i Island. Vidina velkého množství peněz stála za vznikem gangu, který v zemi postupně ukradl 600 specializovaných počítačů pro těžbu kryptoměn a další hardware jako jsou grafické karty a procesory.
reklama
Island je zemí s velmi nízkou kriminalitou, nicméně bitcoiny už to bohužel kazí i tady. Během prosince 2017 a ledna 2018 totiž došlo ke čtyřem krádežím ve výpočetních centrech, které zde těžily bitcoiny a jiné kryptoměny. Celkem bylo zloději odcizeno okolo 600 specializovaných počítačů v ceně okolo 2 milionů dolarů (přes 40 milionů korun). K tomu zmizel i hardware pro dalších 100 počítačů (sety po 100 procesorech, základních deskách, pamětech a zdrojích). Pokud by se zlodějům podařilo tyto počítače zprovoznit, mohli by si přijít k velmi pěkným penězům.
 
Island Bitcoin
 
Policie už chytla 11 pachatelů, mezi nimiž byl i člen ochranky jednoho z vyloupených objektů. I přesto se ale odcizené počítače dodnes nepodařilo nalézt a ty už možné vesele těží a generují peníze. Policie tak monitoruje spotřebu elektřiny v zemi a snaží se najít místa s velkým odběrem, neboť takové množství počítačů si žádá opravdu velký odběr elektřiny. To ale nebude jednoduché, neboť Island se stává po nedostižné Číně druhou těžařskou velmocí a takových míst je zde obrovské množství.
 
Může za to levná a čistá energie. Island totiž z velké části používá geotermální energii, a tak je zde elektřina snadno dostupná, levná a láká mnoho firem, které zde budují těžařská centra. Spotřeba počítačů těžících zde kryptoměny tento rok patrně překoná 100 MW, což je více, než spotřebují všechny zdejší domácnosti dohromady (žije zde 340 tisíc obyvatel). Země, která má roční spotřebu energie okolo 18 TWh, tak aspiruje na to, že letos těžba kryptoměn navýší toto číslo o dalších 0,8-0,9 TWh (cca 4,5 až 5 % spotřeby připadne na kryptoměny). A bude možná ještě hůř, cena bitcoinu už se zase zvedá a nyní je okolo $11300 (zhruba dvojnásobek proti hodnotě před měsícem).
 
Jen tak pro zajímavost, toto množství energie by znamenalo dostatek energie na napájení přibližně 300 tisíc elektromobilů. Těžba kryptoměn na Islandu tedy znamená takový odběr, jako kdyby měl každý občan Islandu jeden elektromobil. Což také ukazuje, jak reálnou hrozbou jsou (resp. zatím nejsou) pro elektrickou síť a spotřebu elektromobily (které tvoří a ještě desítky let budou v mnoha zemích tvořit zlomek vozového parku) a jak velkou hrozbou je naopak opomíjená těžba kryptoměn. Už letos z elektrické sítě vypumpují těžařská centra tolik energie, jako kdyby měl Island plnou 100% elektromobilitu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína na Chaj-nanu možná zruší cenzuru internetu kvůli turismu Čína na Chaj-nanu možná zruší cenzuru internetu kvůli turismu

Turisté se i na dovolené velmi rádi připojují na internet a zejména sociální sítě. Čína jim v tomto ale dost hází klacky pod nohy svým Velkým firewallem. Na ostrově Chaj-nan jej ale kvůli turistům možná vypne.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz testuje elektrické SUV EQC v 50°C vedru Mercedes-Benz testuje elektrické SUV EQC v 50°C vedru
Elektromobily nemají rády přílišnou zimu, ale ani přílišné vedro. Mercedes-Benz tak chystané elektrické SUV EQC v rámci testů prohnal nejen třeskutými mrazy, ale a nyní i 50stupňovými vedry ve Španělsku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft na starších PC bez SSE2 nebude podporovat Windows 7 Microsoft na starších PC bez SSE2 nebude podporovat Windows 7
Microsoft se v posledních letech nechová moc pěkně k uživatelům starších systémů Windows i staršího hardwaru. Dokládá to i nový fakt, že nyní byla potichu utnuta důležitá bezpečnostní podpora systému Windows 7 na starším hardwaru. 
22.6.2018, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
NVIDII se prý ve velkém vrací nepotřebná GPU Pascal, pozdrží to nástup další generace? NVIDII se prý ve velkém vrací nepotřebná GPU Pascal, pozdrží to nástup další generace?
NVIDIA se dle nejnovějších zpráv asi poněkud přepočítala s ohledem na odbyt grafických čipů GeForce, které se jí nyní ve velkém vrací jako nepotřebné. To by mohlo logicky ohrozit očekávaný nástup další generace karet.
22.6.2018, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Digital Key 1.0: univerzální odemykání aut smartphonem blíže realitě Digital Key 1.0: univerzální odemykání aut smartphonem blíže realitě
Automobilky i technologické společnosti se konečně spojily a vytvořily konsorcium pro vývoj digitálních klíčů pro auta. Univerzální odemykání automobilů pomocí smartphonů tak bude konečně standardizované.
22.6.2018, aktualita, Milan Šurkala