www.svethardware.cz
>
>
>

Velká bitcoinová loupež na Islandu, ukradli 600 počítačů těžících kryptoměny

Velká bitcoinová loupež na Islandu, ukradli 600 počítačů těžících kryptoměny
, , aktualita
Kryptoměny už nám zkazily i Island. Vidina velkého množství peněz stála za vznikem gangu, který v zemi postupně ukradl 600 specializovaných počítačů pro těžbu kryptoměn a další hardware jako jsou grafické karty a procesory.
reklama
Island je zemí s velmi nízkou kriminalitou, nicméně bitcoiny už to bohužel kazí i tady. Během prosince 2017 a ledna 2018 totiž došlo ke čtyřem krádežím ve výpočetních centrech, které zde těžily bitcoiny a jiné kryptoměny. Celkem bylo zloději odcizeno okolo 600 specializovaných počítačů v ceně okolo 2 milionů dolarů (přes 40 milionů korun). K tomu zmizel i hardware pro dalších 100 počítačů (sety po 100 procesorech, základních deskách, pamětech a zdrojích). Pokud by se zlodějům podařilo tyto počítače zprovoznit, mohli by si přijít k velmi pěkným penězům.
 
Island Bitcoin
 
Policie už chytla 11 pachatelů, mezi nimiž byl i člen ochranky jednoho z vyloupených objektů. I přesto se ale odcizené počítače dodnes nepodařilo nalézt a ty už možné vesele těží a generují peníze. Policie tak monitoruje spotřebu elektřiny v zemi a snaží se najít místa s velkým odběrem, neboť takové množství počítačů si žádá opravdu velký odběr elektřiny. To ale nebude jednoduché, neboť Island se stává po nedostižné Číně druhou těžařskou velmocí a takových míst je zde obrovské množství.
 
Může za to levná a čistá energie. Island totiž z velké části používá geotermální energii, a tak je zde elektřina snadno dostupná, levná a láká mnoho firem, které zde budují těžařská centra. Spotřeba počítačů těžících zde kryptoměny tento rok patrně překoná 100 MW, což je více, než spotřebují všechny zdejší domácnosti dohromady (žije zde 340 tisíc obyvatel). Země, která má roční spotřebu energie okolo 18 TWh, tak aspiruje na to, že letos těžba kryptoměn navýší toto číslo o dalších 0,8-0,9 TWh (cca 4,5 až 5 % spotřeby připadne na kryptoměny). A bude možná ještě hůř, cena bitcoinu už se zase zvedá a nyní je okolo $11300 (zhruba dvojnásobek proti hodnotě před měsícem).
 
Jen tak pro zajímavost, toto množství energie by znamenalo dostatek energie na napájení přibližně 300 tisíc elektromobilů. Těžba kryptoměn na Islandu tedy znamená takový odběr, jako kdyby měl každý občan Islandu jeden elektromobil. Což také ukazuje, jak reálnou hrozbou jsou (resp. zatím nejsou) pro elektrickou síť a spotřebu elektromobily (které tvoří a ještě desítky let budou v mnoha zemích tvořit zlomek vozového parku) a jak velkou hrozbou je naopak opomíjená těžba kryptoměn. Už letos z elektrické sítě vypumpují těžařská centra tolik energie, jako kdyby měl Island plnou 100% elektromobilitu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ADATA uvádí své nejrychlejší SSD pro běžné sestavy: XPG SX8200 ADATA uvádí své nejrychlejší SSD pro běžné sestavy: XPG SX8200
Dosud nejrychlejším modelem SSD určeným pro běžné počítače se pochlubila společnost ADATA, která jej vysílá na trh pod označením XPG SX8200. Jde pochopitelně o model pro NVMe, který využívá výkon rozhraní PCIe 3.0. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Pevný disk Seagate Exos vytáhne propustnost až na 480 MB/s Pevný disk Seagate Exos vytáhne propustnost až na 480 MB/s
Seagate dokazuje, že pevné disky ještě neřekly poslední slovo ani z hlediska datové propustnosti. Uvádí totiž heliem plněné disky Exos, které slibují sekvenční přenosy dat až 480 MB/s, což je na HDD velice slušné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
SpaceX prý postaví svou BFR v Los Angeles ve zbrusu novém zařízení SpaceX prý postaví svou BFR v Los Angeles ve zbrusu novém zařízení
Nedávno jsme přinesli informaci, že společnost SpaceX chce už přibližně za rok poprvé otestovat svou raketu BFR. Je tak už na čase, aby ta byla ve výstavbě, a to dle všeho v Los Angeles, z čehož ale prý nemají radost někteří členové Kongresu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Postavte si "Commodore 64" z Raspberry Pi Postavte si "Commodore 64" z Raspberry Pi
Už tento měsíc se má na trh dostat miniverze počítače Commodore 64 za oficiální cenu 70 dolarů. Pokud si ale chcete jeho obdobu postavit sami, můžete využít návod, který popisuje, jak si jej vytvořit doma za ještě nižší částku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Profesor kosmologie objevil Mars Profesor kosmologie objevil Mars
Profesor Peter Dunsby z Univerzity v Kapském městě ohlásil objev velice jasného pohybujícího se objektu, který v dané oblasti sledování předtím nebyl. Ohlásil jej jako objekt ATel 11448, což by později jistě velice rád chtěl vzít zpět. 
Včera, aktualita, Jan Vítek