www.svethardware.cz
>
>
>

Velká bitcoinová loupež na Islandu, ukradli 600 počítačů těžících kryptoměny

Velká bitcoinová loupež na Islandu, ukradli 600 počítačů těžících kryptoměny
, , aktualita
Kryptoměny už nám zkazily i Island. Vidina velkého množství peněz stála za vznikem gangu, který v zemi postupně ukradl 600 specializovaných počítačů pro těžbu kryptoměn a další hardware jako jsou grafické karty a procesory.
reklama
Island je zemí s velmi nízkou kriminalitou, nicméně bitcoiny už to bohužel kazí i tady. Během prosince 2017 a ledna 2018 totiž došlo ke čtyřem krádežím ve výpočetních centrech, které zde těžily bitcoiny a jiné kryptoměny. Celkem bylo zloději odcizeno okolo 600 specializovaných počítačů v ceně okolo 2 milionů dolarů (přes 40 milionů korun). K tomu zmizel i hardware pro dalších 100 počítačů (sety po 100 procesorech, základních deskách, pamětech a zdrojích). Pokud by se zlodějům podařilo tyto počítače zprovoznit, mohli by si přijít k velmi pěkným penězům.
 
Island Bitcoin
 
Policie už chytla 11 pachatelů, mezi nimiž byl i člen ochranky jednoho z vyloupených objektů. I přesto se ale odcizené počítače dodnes nepodařilo nalézt a ty už možné vesele těží a generují peníze. Policie tak monitoruje spotřebu elektřiny v zemi a snaží se najít místa s velkým odběrem, neboť takové množství počítačů si žádá opravdu velký odběr elektřiny. To ale nebude jednoduché, neboť Island se stává po nedostižné Číně druhou těžařskou velmocí a takových míst je zde obrovské množství.
 
Může za to levná a čistá energie. Island totiž z velké části používá geotermální energii, a tak je zde elektřina snadno dostupná, levná a láká mnoho firem, které zde budují těžařská centra. Spotřeba počítačů těžících zde kryptoměny tento rok patrně překoná 100 MW, což je více, než spotřebují všechny zdejší domácnosti dohromady (žije zde 340 tisíc obyvatel). Země, která má roční spotřebu energie okolo 18 TWh, tak aspiruje na to, že letos těžba kryptoměn navýší toto číslo o dalších 0,8-0,9 TWh (cca 4,5 až 5 % spotřeby připadne na kryptoměny). A bude možná ještě hůř, cena bitcoinu už se zase zvedá a nyní je okolo $11300 (zhruba dvojnásobek proti hodnotě před měsícem).
 
Jen tak pro zajímavost, toto množství energie by znamenalo dostatek energie na napájení přibližně 300 tisíc elektromobilů. Těžba kryptoměn na Islandu tedy znamená takový odběr, jako kdyby měl každý občan Islandu jeden elektromobil. Což také ukazuje, jak reálnou hrozbou jsou (resp. zatím nejsou) pro elektrickou síť a spotřebu elektromobily (které tvoří a ještě desítky let budou v mnoha zemích tvořit zlomek vozového parku) a jak velkou hrozbou je naopak opomíjená těžba kryptoměn. Už letos z elektrické sítě vypumpují těžařská centra tolik energie, jako kdyby měl Island plnou 100% elektromobilitu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu
Cenzurovaný vyhledávač Google Dragonfly je velkým tématem, proti kterému se bouří i samotní pracovníci v Googlu. Negativní odezva i další problémy ale stojí za tím, že se Google rozhodl projekt ukončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout
Astronomové potvrdili, že stále ještě nemusíme znát všechny velké objekty naší soustavy. Tím narážíme na tzv. devátou planetu, která tedy nyní objevena nebyla, ale máme tu něco jiného: asi 500km planetku Farout. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s
JEDEC Solid State Technology Association přišla s vylepšeným standardem pro paměti typu High Bandwidth Memory (HBM). Jedná se o verzi slibující paměťovou propustnost 307 GB/s. Co to znamená? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2060 očekáváme v polovině ledna, akcie NVIDIE stále ztrácí GeForce RTX 2060 očekáváme v polovině ledna, akcie NVIDIE stále ztrácí
NVIDIA se rozhodla, že v tomto roce ještě nevyšle na trh nový mainstream a rozhodnutí to mělo být založené čistě na tom, že se to poněkud přepísklo s výrobou starých Pascalů. Co se týče akcií, NVIDIA na tom není lépe, spíš naopak. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft 365 Consumer: celý balík i s OS za předplatné pro běžného zákazníka Microsoft 365 Consumer: celý balík i s OS za předplatné pro běžného zákazníka
Dle inzerátů firmy Microsoft, která shání potřebné pracovníky, se chystá spotřebitelská verze balíku Microsoft 365. Mluví se přímo o Microsoft 365 Consumer, která by tak měla obsahovat OS, Office či různé služby za předplatné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář