www.svethardware.cz
>
>
>

Velká bitcoinová loupež na Islandu, ukradli 600 počítačů těžících kryptoměny

Velká bitcoinová loupež na Islandu, ukradli 600 počítačů těžících kryptoměny
, , aktualita
Kryptoměny už nám zkazily i Island. Vidina velkého množství peněz stála za vznikem gangu, který v zemi postupně ukradl 600 specializovaných počítačů pro těžbu kryptoměn a další hardware jako jsou grafické karty a procesory.
reklama
Island je zemí s velmi nízkou kriminalitou, nicméně bitcoiny už to bohužel kazí i tady. Během prosince 2017 a ledna 2018 totiž došlo ke čtyřem krádežím ve výpočetních centrech, které zde těžily bitcoiny a jiné kryptoměny. Celkem bylo zloději odcizeno okolo 600 specializovaných počítačů v ceně okolo 2 milionů dolarů (přes 40 milionů korun). K tomu zmizel i hardware pro dalších 100 počítačů (sety po 100 procesorech, základních deskách, pamětech a zdrojích). Pokud by se zlodějům podařilo tyto počítače zprovoznit, mohli by si přijít k velmi pěkným penězům.
 
Island Bitcoin
 
Policie už chytla 11 pachatelů, mezi nimiž byl i člen ochranky jednoho z vyloupených objektů. I přesto se ale odcizené počítače dodnes nepodařilo nalézt a ty už možné vesele těží a generují peníze. Policie tak monitoruje spotřebu elektřiny v zemi a snaží se najít místa s velkým odběrem, neboť takové množství počítačů si žádá opravdu velký odběr elektřiny. To ale nebude jednoduché, neboť Island se stává po nedostižné Číně druhou těžařskou velmocí a takových míst je zde obrovské množství.
 
Může za to levná a čistá energie. Island totiž z velké části používá geotermální energii, a tak je zde elektřina snadno dostupná, levná a láká mnoho firem, které zde budují těžařská centra. Spotřeba počítačů těžících zde kryptoměny tento rok patrně překoná 100 MW, což je více, než spotřebují všechny zdejší domácnosti dohromady (žije zde 340 tisíc obyvatel). Země, která má roční spotřebu energie okolo 18 TWh, tak aspiruje na to, že letos těžba kryptoměn navýší toto číslo o dalších 0,8-0,9 TWh (cca 4,5 až 5 % spotřeby připadne na kryptoměny). A bude možná ještě hůř, cena bitcoinu už se zase zvedá a nyní je okolo $11300 (zhruba dvojnásobek proti hodnotě před měsícem).
 
Jen tak pro zajímavost, toto množství energie by znamenalo dostatek energie na napájení přibližně 300 tisíc elektromobilů. Těžba kryptoměn na Islandu tedy znamená takový odběr, jako kdyby měl každý občan Islandu jeden elektromobil. Což také ukazuje, jak reálnou hrozbou jsou (resp. zatím nejsou) pro elektrickou síť a spotřebu elektromobily (které tvoří a ještě desítky let budou v mnoha zemích tvořit zlomek vozového parku) a jak velkou hrozbou je naopak opomíjená těžba kryptoměn. Už letos z elektrické sítě vypumpují těžařská centra tolik energie, jako kdyby měl Island plnou 100% elektromobilitu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA i AMD získávají pozitivní ohlasy analytiků NVIDIA i AMD získávají pozitivní ohlasy analytiků
NVIDIA v poslední době nesbírala velké pochvaly od analytiků. Ovšem i mezi nimi se samozřejmě najdou různé názory a ty pozitivní přicházejí z Bank of America. Doporučení investovat se také objevila ve spojitosti s AMD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu
Overclocker Der8auer se odhodlal k netradičnímu pokusu o přetaktování grafické karty, a to modelu GeForce GTX 2080 s využitím suchého ledu. Co tento pokus přinesl, na to se můžeme nyní podívat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chrome 69: čelní útok na naše soukromí? Chrome 69: čelní útok na naše soukromí?
Google před verzí Chrome 69 nabídl ve svém prohlížeči volitelnou možnost přihlásit se k příslušnému účtu, aby bylo možné synchronizovat třeba záložky mezi různými zařízeními. S verzí 69 se ale způsob přihlašování mění. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu
Japonská JAXA v poslední době neměla moc štěstí, ale na svou sondu Hayabusa-2 zatím může být pyšná. Ta už před prázdninami dostihla asteroid Ryugu a nyní na něj z výšky jen 55 metrů shodila dva roboty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Video: Fotbaloví fanoušci protestovali proti eSports Video: Fotbaloví fanoušci protestovali proti eSports
Nedělní zápas švýcarské fotbalové ligy musel být přerušen kvůli tenisovým míčkům a gamepadům, které na hřiště házeli nespokojení fanoušci. Důvodem jsou plány, že by každý prvoligový klub musel mít i vlastní eSports tým.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik4 komentáře