reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Velká Británie považuje 5G od Huawei za nebezpečné

29.3.2019, Milan Šurkala, aktualita
Velká Británie považuje 5G od Huawei za nebezpečné
Mobilní technologie společnosti Huawei u mnoha států vzbuzují obavy ze špehování. Velká Británie se jich bojí ale z jiného důvodu. Huawei dle posledního auditu předvádí velmi špatné programovací praktiky.
Huawei je trnem v oku mnoha zemím po celém světě, které se bojí toho, že by zde mohlo být navázání na čínskou vládu a technologie by mohly být využity ke sledování. Ačkoli některé státy tak vyhlásily Huawei ban, nic se zatím neprokázalo. Velká Británie ale Huawei prokázala jinou věc. Společnost zde sice měla budovat 5G sítě, ale audit provedený National Cyber Security Centre (NCSC) ukázal, že si Huawei nedělá velkou hlavu s obecným zabezpečením svých sítí, které tak představují vysoké bezpečnostní riziko kvůli nízké odolnosti vůči hackerům. Na nedostatky byla společnost upozorněna už v minulém roce, nicméně dosud se nic moc nezlepšilo.
 
Logo Huawei
 
Základním problémem je to, že Huawei využívá RTOS Wind River VxWorks. Ten je zastaralý a ačkoli si Huawei zajistilo verzi s dlouhodobou podporou, ta vyprší už v roce 2020. Huawei si sice vyvíjí svůj vlastní RTOS, ale ani zde není vše růžové. Podle prvních zjištění má v jednotlivých verzích Huawei pěkný nepořádek, nesouhlasí nejrůznější kontrolní data jednotlivých variant a podobně. Chyby jsou i v implementaci OpenSSL. Systém totiž využívá hned několik různých verzí na různých místech, přičemž jsou implementovány i verze, o nichž se už ví, že jsou děravé. Kvůli tomu není vůbec jasné, na jakém kódu je vlastně která verze softwaru postavena a zda se náhodou chyba opravená v jedné z verzí neobjeví později v jiné kvůli tomu, že ta zas bude vycházet z jiné varianty kódu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama