www.svethardware.cz
>
>
>
>

Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota

Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
, , aktualita
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
K oblíbeným
reklama
Podoba s obávaným mozko-pavoukem ze hry Doom je jistě jen náhodná, i když trošku znepokující, a to zvláště v pohybu. Nicméně půjde o malého robopavoučka s hmotností kolem jednoho kilogramu, který byl (či bude?) vytvořen společností Spacebit. Na Měsíc by se měl vydat v červenci roku 2021, a to na palubě přistávacího modulu Peregrine společnosti Astrobotic.
 
 
Půjde tak o první britský rover na Měsíci, první chodící rover vůbec, první misi pro modul Peregrine a rovněž o první ostrý certifikační let rakety Vulkan Centaur společnosti United Launch Alliance. 
 
Pavoučí rover by měl po měsíčním povrchu ujít alespoň 10 metrů a vyslat prostřednictvím přistávacího modulu na Zemi video ve vysokém rozlišení plus další data. Celá mise by měla trvat jen 10 dní a pro Spacebit představuje pouze začátek dalšího využití malých robotů. 
 
Firma totiž hodlá na Měsíc později vyslat celou skupinu pavoučích robůtků, kteří se zaměří na průzkum skrytých zákoutí, což mohou být podzemní prostory vytvořené v minulosti tekoucí lávou či jiné struktury, které by mohly posloužit jako budoucí základny pro lidi. 
 
Peregrine ovšem na Měsíc s sebou neponese pouze tento rover. Ten tvoří pouze jednu část nákladu z přibližně 30 dalších. Čtrnáct míst na palubě modulu si už rezerovala NASA, která za to firmě Astrobotic už udělila grant ve výši 79,5 milionů dolarů v rámci programu Commercial Lunar Payload Services. Podobné pozornosti se dostalo také společnostem Intuitive Machines (77 milionů USD) a Orbit Beyond (97 milionů). První chce rovněž v létě 2021 vyslat na cestu lunární modul Nova-C, přičemž Orbit Beyond muselo nyní svůj ambiciózní projekt se čtyřmi věděckými misemi nasměrovanými do Mare Imbrium odložit ze září roku 2020 na pozdější termín. 
 
Stále se přitom čeká na čtvrtou zemi, které se podaří na Měsíci měkce přistát. Pokud se to ovšem podaří s novou raketou ULA a modulem od Astrobotic, stále půjde především o úspěch Američanů, neboť britský rover se pouze poveze. Nicméně budeme moci mluvit o první soukromé společnosti, které se něco takového povedlo, tedy pokud Astrobotic někdo nepředběhne. Naposledy měli svou šanci izraelci (SpaceIL) a po nich Indie (Chandrayaan-2), ale oba pokusy selhaly.
 
Zdroj: Space


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ochrana proti ransomwaru zdarma. Nově ji obsahuje také Avast Free Antivirus Ochrana proti ransomwaru zdarma. Nově ji obsahuje také Avast Free Antivirus
Avast zareagoval na vzrůstající počet kybernetických útoků a rozšířil svůj štít proti ransomwaru i do bezplatné aplikace Avast Free Antivirus. Uživatelé placeného řešení Avast Premium Security potom získali nový štít proti vzdálenému přístupu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace
Nejnovější volitelná aktualizace pro Windows 10 řeší některé problémy s ovladači, kvůli kterým Microsoft před dvěma měsíci pozastavil May 2020 Update. Obsahuje také dlouhou řadu dalších oprav týkajících se různých částí systému.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz
Společnost AOC zařadila do své nabídky dva nové herní monitory, které k sobě moc blízko nemají. Model AG251FZ2E představuje 24palcový a 240Hz monitor s obrazovkou typu TN a pak tu máme 27” 165Hz NanoIPS v podobě AG273QXP.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit
Před téměř dvěma týdny zaznamenali uživatelé zařízení firmy Garmin velký výpadek jejích systémů a jak se brzy ukázalo, byl za ním ransomwarový útok. Server BleepingComputer nyní uvádí, že firma dostala dešifrovací klíč, takže je zřejmé, že zaplatila.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu
Microsoft Flight Simulator nám svou formou distribuce připomene éru disket, neboť krabicová verze bude k dispozici s celkem deseti oboustrannými DVD. Ovšem lidé preferující digitální distribuci budou mít možnost si hru koupit i na Steamu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek