www.svethardware.cz
>
>
>
>

Velká prachová bouře na Marsu ohrožuje rover Opportunity

Velká prachová bouře na Marsu ohrožuje rover Opportunity
, , aktualita
Rover Opportunity dokázal na Marsu přežít mnohem déle, než se očekávalo, i když už zdaleka není ve stoprocentním stavu. Nyní dostává ještě více zabrat kvůli velké prachové bouři, kterou by však dle NASA měl také přežít. 
reklama
Mars Opportunity už mnohokrát překročil svou životnost, která byla plánována na 90 Solů, čili marťanských dní a dnes je to již 5111 Solů, čili 5251 našich dní. O tom asi v roce 2004 ani nesnili, ale byla by škoda, kdyby aktuální velká prachová bouře, která na Marsu zuří, měla život Opportunity ukončit. Jeho problém je totiž především ten, že oproti roveru Curiosity a jeho plánovanému sesterskému Mars 2020 (dosud nepojmenovaný) se spoléhá na napájení ze solárních panelů. A panely plus prachová bouře není dobrá kombinace, i když vozítko již už pár takových přeci jen přežilo. NASA tak předpokládá, že Opportunity z bouře vyvázne v dobrém stavu. 
 
 
Sledováním počasí na Marsu je pověřena sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), která její zárodek odhalila 1. června. Ukázalo se, že ohrožen je rover Opportunity, takže jeho obsluha byla ihned informována a nedlouho poté bouře pokryla oblast 11,2 milionů čtverečných kilometrů, čili větší oblast, než jakou zabírá Severní Amerika. A Opportunity se ocitlo přímo uprostřed (viz malá modrá tečka) v údolí Perseverance: 
 
 
Dle NASA má bouře na žebříčku nepropustnosti světla hodnotu 10,8, což znamená, že na povrch Marsu dopadá jen mizivé množství slunečního světla. Opportunity už minulou středu hlásilo výrazný pokles energie v bateriích, takže byl uveden do úsporného režimu. O proběhlém víkendu se ale přesto dokázal přes MRO spojit se Zemí a ukázat, že je stále funkční. Udal ale svou vnitřní teplotu -29 °C, s níž musí bojovat topná tělesa udržující především baterie v teple. Kdyby ty selhaly, nastal by pochopitelně konec celé mise. 
 
Je tak otázka, jak dlouho bude bouře trvat a jak dlouho bude stínit jeho panelům. Už v roce 2007 přišla velká bouře, která trvala přibližně půl měsíce, ovšem ta měla také hodnotu nepropustnosti jen poloviční. NASA tak doufá, že tato bouře skončí co nejdříve, ovšem i kdyby ji Opportunity nezvládl, můžeme říci, že si dokázal splnit své. A to mnohokrát. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Viceprezident Mike Rayfield opouští radeonovou divizi, prý ztratil zájem o práci Viceprezident Mike Rayfield opouští radeonovou divizi, prý ztratil zájem o práci
Mike Rayfield, dosavadní senior viceprezident a generální manažer Radeon Technologies Group (RTG) s koncem roku ve firmě AMD i sám skončí. To je jisté, avšak spekuluje se o důvodech, které ukazují na vyhoření.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Virgin Galactic SpaceShipTwo dosáhla vesmíru, nebo snad ne? Virgin Galactic SpaceShipTwo dosáhla vesmíru, nebo snad ne?
Titulky hlásají, že loď SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic se přiblížila k hranici vesmíru a jinde se zase dozvíme, že už v něm byla. Pojďme se tak podívat na to, jak to ve skutečnosti je a co se podařilo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
John Romero uvede Sigil, rozšíření k 25. narozeninám Doomu John Romero uvede Sigil, rozšíření k 25. narozeninám Doomu
John Romero chce oslavit 25. narozeniny hry Doom uvedením megawadu Sigil, který bude k dispozici zdarma. Ten rozšíří původní legendární hru z roku 1993, která se stala průkopníkem FPS her, o pátou epizodu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Pro Evolution Soccer 2019 si nyní zahrajete zdarma (a legálně) Pro Evolution Soccer 2019 si nyní zahrajete zdarma (a legálně)
Konami vydává free-to-play verzi svého oblíbeného fotbalového simulátoru. PES 2019 Lite si můžete stáhnout zdarma pro PC, PlayStation 4 a Xbox One, budete ovšem muset oželet některé herní módy.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Akcie NVIDIE se drží na polovině maxima a největší investor možná odejde Akcie NVIDIE se drží na polovině maxima a největší investor možná odejde
Asi málokdo předpokládal, že konec druhé vlny těžby na grafických kartách NVIDII tak hluboce zasáhne na finančním trhu. Přesně to se ale stalo. Její akcie zakrátko klesly na polovinu letošního maxima, kde se drží a možná přijde i další rána.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář