Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Velké a výkonné GPU Navi prošlo certifikací RRA

29.10.2019, Jan Vítek, aktualita
Velké a výkonné GPU Navi prošlo certifikací RRA
AMD by mělo v dohledné době vyslat na trh slabší GPU Navi 14, ovšem vedle nich si připravuje i naopak mnohem silnější grafické čipy. Nyní se objevil čip s kódovým označením ATI-102-D18802. Co to znamená? 
V korejském certifikačním procesu RRA se tak objevil záznam GPU s označením ATI-102-D18802, které se můžeme pokusit rozluštit s využitím označení již starších GPU firmy AMD, jejichž specifikace už pochopitelně jsou známy. 
 
 
Dle toho všeho by rozhodně mělo jít o mnohem výkonnější GPU generace Navi než ta, která jsou aktuálně na trhu. Nicméně jde pouze o certifikaci GPU, které se ve výsledku vůbec nemusí objevit na trhu a pokud ano, nemusí být v podobě, kterou by očekával a chtěl běžný uživatel pro své domácí PC. Pokud to ale skutečně bude nějaké GPU pro herní grafickou kartu, jeho RRA certifikace napovídá, že by se mohlo dostat na trh během čtvrt až půl roku. A to je právě období, v němž očekáváme nové výkonnější herní Navi. 
 
ATI-102-D18802 získalo v Jižní Koreji certifikaci právě tento týden, což znamená, že případný finální produkt se už nemůže měnit. Jde o celou kartu, přičemž právě označení D18 určuje generaci Navi. Hawaii nesly označení C6, Tonga C7, Fiji C8, Polaris pak C9, Vega D12 a aktuální Navi pak právě D18. Následující číselné označení, čili v našem případě 802, se pak vztahuje k výkonu. Grafické karty s čipy Navi, které jsou na trhu, mají přitom toto označení 205, což napovídá, že D18802 bude něco mnohem výkonnějšího. 
 
Lze usuzovat, že právě toto může být slíbené hi-end Navi založené již na RDNA2, které bude zahrnovat i podporu ray tracingu, ovšem dosud stále není jasné, v jaké podobě. APU s grafickým jádrem založeným na RDNA2 budou také využita pro chystané konzole PlayStation 5 a nový XBox. Doufejme jen v to, že karty pro PC dorazí dříve než ony konzole, ostatně udělení RRA certifikace není ani v nejmenším závazné v tom smyslu, že by se výsledný produkt měl objevit na trhu v nějaké lhůtě. 

Zdroj: wccftech