Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Velký rezervoár od Corsairu pro vodní chlazení slouží také jako pumpa

14.7.2021, Jan Vítek, aktualita
Velký rezervoár od Corsairu pro vodní chlazení slouží také jako pumpa
Na první letmý pohled bychom řekli, že XD7 RGB Distribution Plate od firmy Corsair je radiátor vodního chlazení s osazenými ventilátory, ale brzy si všimneme, že tomu tak není. XD7 klame svým vzhledem, takže k čemu slouží? 
XD7 RGB Distribution Plate patří do Hydro X Series firmy Corsair, která se evidentně snažila o to, aby tento produkt vypadal jako radiátor vodního chlazení se třemi ventilátory. Nejde ale jen o design, ale také o praktickou stránku, neboť díky tomu se XD7 může namontovat právě i do pozice pro radiátor, ovšem pak je jasné, že k tomu musíme mít ve skříni dost místa, a to pro instalaci opravdového radiátoru. 
 
 
XD7 je označen za Distribution Plate a my bychom řekli, že jde o rezervoár/expanzní nádobu pro chladicí médium s integrovanou vodní pumpou. A jak ukazuje další fotografie, je třeba zmínit také možnost napojit na XD7 přes příslušné fitinky (G1/4") více hadiček, které pak rozvedou chladicí médium do procesorového bloku, radiátoru, grafické karty, apod. Jde tak v podstatě i o celý hub pro rozvedení chladicího média tak, aby jednotlivé komponenty v okruhu nemusely být v sérii. 
 
 
Pro XD7 budeme potřebovat ve skříni prostor určený původně pro 360mm radiátor a pak musíme samozřejmě myslet i na to, aby vůbec bylo možné k tomuto zařízení přivést hadičky a místo se musí najít i pro pumpu, která vystupuje do prostoru.  
 
 
A že jde o "XD7 RGB", pak tu máme v každé komůrce imitující ventilátor celkem 36 po obvodu umístěných RGB LED, jejichž svit se bude šířit ven skrz průhledné plexi a řídit je budeme moci pomocí Corsair iCue. V jedné z komůrek také najdeme integrovanou pumpu Xylem D5, která má otáčky až 4800 RPM s řízením pomocí PWM v rozsahu 20 až 100 %. Reálně máme očekávat průtok 800 litrů za hodinu s teoretickým maximem 1500 l/h a objem celého rezervoáru je 140 ml. Napájení celého zařízení je zajištěno pomocí 12 V a spotřeba plně rozparáděné pumpy činí nezanedbatelných 30 W. 
 
Zdroj: Corsair