reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Venezuela uvedla kryptoměnu Petro, má být krytá ropou

21.2.2018, Milan Šurkala, aktualita
Venezuela uvedla kryptoměnu Petro, má být krytá ropou
Venezuela je ve špatné situaci, trápí ji hospodářské sankce a poslední týdny i vysoká hyperinflace. Vláda se chce zachránit vydáním nové kryptoměny Petro, která by měla být netradičně i něčím krytá. V tomto případě to bude ropa.
Kryptoměny se už začínají tvořit i na vládní úrovni. Svou vlastní digitální měnu chystá např. Estonsko, spousta investorů pak velmi napjatě čeká na chystanou ruskou kryptoměnu. S tímto fenoménem ale nepracují jen technologicky vyspělé státy, ale začíná být i v hledáčku těch chudých, jejichž ekonomika je rozdrcena na prach, což je příklad Venezuely. Její autoritářský režim totiž způsobil, že na zemi byly uvaleny sankce ze strany USA i evropských států, což spolu s propadem ceny ropy jen pomohlo už tak nepříliš dobrou ekonomiku úplně rozhodit a v posledním týdnu země zažila extrémní hyperinflaci. Zatímco ještě 1. února byla cena venezuelského bolívaru lehce přes 2 koruny, jen o týden později už to byla méně než tisícina a nadále se pohybuje okolo 0,001 Kč.
 
Kryptoměna Petro
 
Země v čele s prezidentem Nicolásem Madurou chce proti sankcím bojovat svou novou kryptoměnou Petro. Ta bude pro kryptoměny velmi netradičně kryta, a to rovnou zdejší ropou. Jedna "mince" bude znamenat jeden barel ropy v hodnotě $60, nicméně zpočátku budou prodávány za nižší částky, hovoří se až o 60% slevě. Celkově by mělo být vydáno 100 milionů mincí, takže by se podle vlády mělo vybrat několik miliard dolarů. V předprodeji, který se konal včera, byly prodány mince za nezanedbatelných 735 milionů dolarů.
 
Problémem je, že na rozdíl od běžných kryptoměn, které jsou decentralizované a je to v podstatě jejich podstatou, Petro je naopak centralizované až až a vláda má nad ním příliš velkou kontrolu. To zdvihá varovný prst před neuváženými investicemi a nejasnostmi, které z toho pro finální využití plynou. Jeden z brazilských vývojářů Etherea navíc mluvil s těmi venezuelskými a podle jeho slov v podstatě vůbec nerozumí tomu, co vlastně dělají. Přesto to vypadá, že Petro přinese do státní kasy nějaké ty dolary nebo jiné zahraniční měny navíc (doufá se zejména v ruské a arabské investory, počítá se ale i s těmi americkými a evropskými). ICO bude spuštěno někdy v březnu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama