reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

VESA aktualizuje standard DisplayHDR a zavádí úroveň 1400

5.9.2019, Jan Vítek, aktualita
VESA aktualizuje standard DisplayHDR a zavádí úroveň 1400
Video Electronics Standards Association (VESA) dnes ohlásila, že zavádí nové specifikace DisplayHDR verze 1.1, které zavádí ještě vyšší nároky na hardware, a to v rámci verze DisplayHDR 1400. A co víc?
Video Electronics Standards Association celkem brzy aktualizovala specifikace DisplayHDR, které jsou označovány také jako High-Performance Monitor and Display Compliance Test Specification a jak už mají v názvu, týkají se především High Dynamic Range, čili monitorů schopných dosáhnout vysokého jasu a nabídnout realističtější podání grafiky. 
 
 
Nově tu máme DisplayHDR 1.1, přičemž VESA ale umožní, aby i nové produkty byly nadále certifikovány v rámci verze 1.0, a to do konce května příštího roku, což umožní výrobcům dokončit a vyslat na trh stále ještě chystané produkty. Původní specifikace byly ohlášeny na konci roku 2017. 
 
DisplayHDR 1.1 kladou větší požadavky na výkon či kvalitu monitorů, a to s ohledem na barevný gamut či dosažitelný jas a pak tu jsou také nové požadavky pro testování, a to konkrétně technologií aktivního stmívání, aby byly reflektovány nejnovější pokroky v HDR technologiích. Výrobci mohou začít přihlašovat své produkty k procesu certifikace už od dnešníhodne.
 
Vedle toho VESA zavádí také novou úroveň DisplayHDR 1400, která by tak měla znamenat, že monitor mimo jiné musí nabídnout vyšší jas než dříve, a to alespoň 900 cd/m2 na celé ploše displeje po dobu 30 minut, a to především stabilně. Oproti DisplayHDR 1000 se zde také vyžaduje 3,5x vyšší dynamický kontrastní poměr a 2,5 hlubší černá. První takový monitor předvede světu společnost Asus, a to na IFA 2019 v Berlíně, kterážto akce začíná tento pátek. 
 
DisplayHDR 1400 dále vyžaduje i vyšší gamut, který byl konkrétně zvýšen z 90 na 95procentní pokrytí barevného prostoru DCI-P3-D65. Není divu, že nový standard se uplatní především v monitorech určených profesionálům a jako vůbec první model, kterému byl už udělen, bude světu představen ASUS ProArt Display PA32UCG, který dosahuje vrcholového jasu v bílé barvě až 1600 cd/m2 a dlouhodobě udržitelného pak 1000 cd/m2.
 
 
Zdroj: TZ VESA via techPowerUp


reklama