reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vinylové desky po 35 letech překonaly prodeje CD, streamování ale vede

14.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
Vinylové desky po 35 letech překonaly prodeje CD, streamování ale vede
RIAA vydala statistiku o prodeji hudby za rok 2022. Zajímavým faktem je především to, že po 35 letech se o nadvládu ve fyzických nosičích opět přihlásily vinylové desky. Překonaly tak CD. Jasným favoritem je ale streamování. 
Asociace RIAA může být ráda, sedmým rokem po sobě se zvyšují příjmy z prodeje a streamování hudby. Celkové příjmy dosáhly výše 15,9 mld. USD, což je 6% nárůst proti předchozímu roku. Naprostou jedničkou jsou různé druhy streamování, které se svými 13,3 mld. USD tvoří 84 % veškerých příjmů. Nejvíce z toho jsou placená předplatná, která se poprvé v historii přehoupla přes 10 miliard, konkrétně jde o 10,2 mld. USD. Zbytek mají na starosti digitální rádio stanice, YouTube (ten tvořil 1,8 mld. USD), streamování placené reklamami a podobné služby. Skoro nikoho už ale nezajímají digitální downloady jednotlivých alb nebo písní, případně třeba vyzváněcích melodií. Tato oblast klesla oproti minulému roku o 20 % na 495 mil. USD a tvoří už jen 3 % příjmů z hudby. 
 
Vinylová deska
ilustrační foto, autor: Egle P, CC0, přes Wikimedia Commons
 
Zajímavý je ale obrat v případě hudby na fyzických nosičích. Toto se stává zajímavým retro produktem, což se pochopitelně odráží v tom, jakým způsobem se tato kategorie měni. S1,73 mld. USD vzrostla o 4 % proti minulému roku a tvoří nyní 11 % z příjmů z hudby, což na dnešní dobu není zas tak málo. Že jde o stylovou retro věc ukazuje ona struktura prodejů. Poprvé od roku 1987 totiž vinylové desky v prodejích překonaly CD, které na rozdíl od vinylových desek nejsou dostatečně retro, konkrétně šlo o 41 milionů kusů proti 33 milionům. Pro CD je to propad o 28 %, zatímco vinyl stoupl o 3 %. Finančně je vinyl před CD už dávno, ten si loni vzal 1,22 mld. USD tohoto trhu, zatímco CD jen 483 mil. USD. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama