Virgin Galactic SpaceShipTwo dosáhla vesmíru, nebo snad ne?

Virgin Galactic SpaceShipTwo dosáhla vesmíru, nebo snad ne?
, , aktualita
Titulky hlásají, že loď SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic se přiblížila k hranici vesmíru a jinde se zase dozvíme, že už v něm byla. Pojďme se tak podívat na to, jak to ve skutečnosti je a co se podařilo. 
K oblíbeným
reklama
Společnost Virgin Galactic patří mezi ty, kteří chtějí využít vesmír především pro vyžití turistů. I přes svůj název se však žádná její loď do vesmírného prostoru nedostala, i když jak to vezmeme. VSS Unity “SpaceShipTwo” je suborbitální loď či letoun a s přispěním mateřské VMS Eve zaznamenala 13. prosince nad Mohavskou pouští rekord, když se dostala do výšky 82,7 kilometrů nad zemí a díky přesně minutovému zážehu svého raketového motoru dosáhla rychlosti Mach 2,9 (asi 3600 km/h). 
 
 
Dobře víme, že mezinárodně uznávaná hranice vesmíru je přesně 100 kilometrů nad zemí, takže z tohoto hlediska byla SpaceShipTwo ještě mnohem níže. Samotná firma Virgin však slaví, že její loď dosáhla vesmírného prostoru, ale využívá definici stanovenou americkým letectvem, dle níž začíná vesmírný prostor už ve výšce 50 mil nad zemí, čili 80,5 km. Nicméně díky tomu se může pilot Mark Stucky a druhý pilot Frederick C.J. Sturckow oficiálně považovat za astronauta.
 
 
Test v Mohavské poušti začal v 10 ráno místního času a v 11:15 už bylo po všem, když VSS Unity přistála zase na pevné zemi. Můžeme očekávat, že během některého z příštích testů už loď dosáhne opravdu vesmíru dle mezinárodní definice. Na to ostatně ukazuje to, jak postupně stoupala dosažená výška. VSS Unity představená v roce 2016 zatím letěla čtyřikrát, a vyletěla postupně do výšky 26 km, 43,5 km, 52 km a nyní 82,7. Pokud bude Virgin Galactic pokračovat se stejnou vzestupnou tendencí, příště už to musí být právě cca 100 km, ale s tím pochopitelně nelze počítat jen proto, že dosavadní vývoj na to ukazuje. 
 
VSS Unity nahradila havarovanou VSS Enterprise, která v roce 2014 příliš brzy aktivovala svůj aerodynamický brzdicí systém a při nehodě zahynul druhý pilot Michael Alsbury a pilot Peter Siebold se zranil. Virgin poté provedla kroky, které mají v nástupnické VSS Unity takové nehodě zabránit. Nyní už chce pomalu vozit turisty na okraj vesmíru či krátce až do vesmírného prostoru, za což si bude žádat "pouze" 250.000 dolarů. Neberte to za pár minut stavu beztíže a výhledu na planetu z výšky. 
 
Zdroj: Virgin Galactic - via Twitter


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů
A výsledná částka může být ještě mnohem vyšší, neboť VLSI žaluje firmu Intel ve více státech, přičemž ten se pochopitelně brání a chystá se odvolat. O co konkrétně v tomto případu ovšem jde a které patenty měly být porušeny?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek