Virgin Galactic SpaceShipTwo dosáhla vesmíru, nebo snad ne?

Virgin Galactic SpaceShipTwo dosáhla vesmíru, nebo snad ne?
, , aktualita
Titulky hlásají, že loď SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic se přiblížila k hranici vesmíru a jinde se zase dozvíme, že už v něm byla. Pojďme se tak podívat na to, jak to ve skutečnosti je a co se podařilo. 
K oblíbeným
reklama
Společnost Virgin Galactic patří mezi ty, kteří chtějí využít vesmír především pro vyžití turistů. I přes svůj název se však žádná její loď do vesmírného prostoru nedostala, i když jak to vezmeme. VSS Unity “SpaceShipTwo” je suborbitální loď či letoun a s přispěním mateřské VMS Eve zaznamenala 13. prosince nad Mohavskou pouští rekord, když se dostala do výšky 82,7 kilometrů nad zemí a díky přesně minutovému zážehu svého raketového motoru dosáhla rychlosti Mach 2,9 (asi 3600 km/h). 
 
 
Dobře víme, že mezinárodně uznávaná hranice vesmíru je přesně 100 kilometrů nad zemí, takže z tohoto hlediska byla SpaceShipTwo ještě mnohem níže. Samotná firma Virgin však slaví, že její loď dosáhla vesmírného prostoru, ale využívá definici stanovenou americkým letectvem, dle níž začíná vesmírný prostor už ve výšce 50 mil nad zemí, čili 80,5 km. Nicméně díky tomu se může pilot Mark Stucky a druhý pilot Frederick C.J. Sturckow oficiálně považovat za astronauta.
 
 
Test v Mohavské poušti začal v 10 ráno místního času a v 11:15 už bylo po všem, když VSS Unity přistála zase na pevné zemi. Můžeme očekávat, že během některého z příštích testů už loď dosáhne opravdu vesmíru dle mezinárodní definice. Na to ostatně ukazuje to, jak postupně stoupala dosažená výška. VSS Unity představená v roce 2016 zatím letěla čtyřikrát, a vyletěla postupně do výšky 26 km, 43,5 km, 52 km a nyní 82,7. Pokud bude Virgin Galactic pokračovat se stejnou vzestupnou tendencí, příště už to musí být právě cca 100 km, ale s tím pochopitelně nelze počítat jen proto, že dosavadní vývoj na to ukazuje. 
 
VSS Unity nahradila havarovanou VSS Enterprise, která v roce 2014 příliš brzy aktivovala svůj aerodynamický brzdicí systém a při nehodě zahynul druhý pilot Michael Alsbury a pilot Peter Siebold se zranil. Virgin poté provedla kroky, které mají v nástupnické VSS Unity takové nehodě zabránit. Nyní už chce pomalu vozit turisty na okraj vesmíru či krátce až do vesmírného prostoru, za což si bude žádat "pouze" 250.000 dolarů. Neberte to za pár minut stavu beztíže a výhledu na planetu z výšky. 
 
Zdroj: Virgin Galactic - via Twitter


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux
Komunikátor a kolaborativní nástroj Microsoft Teams se těší velké popularitě a počet uživatelů se stále zvyšuje. Nově je k dispozici i pro operační systém Linux a doplňuje tak spoustu jiných operačních systémů, pro které je již k dispozici.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG
I když serverovému trhu drtivě vládne Intel, drápky začíná vytahovat i AMD a snaží se i společnost Ampere Computing. Její procesor eMAG si právě našel cestu do pracovních stanic od Avanteku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar
Intel RealSense L515 byl výrobcem označena za světově nejmenší a energeticky nejefektivnější lidar s vysokým rozlišením. Jde tak o zařízení, které dokáže laserovými paprsky ohmatávat prostředí. K čemu přijde vhod? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče
Half Life: Alyx představuje návrat společnosti Valve na herní výsluní, i když pouze pro majitele příslušných VR headsetů a samozřejmě nemůžeme automaticky předpokládat, že to bude návrat úspěšný. Co nového se ale dozvíme?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie? Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie?
Extrémní ultrafialová litografie (EUVL) přichází ještě včas na to, aby výrobci čipů už nemuseli využívat stále složitější způsoby obcházení limitů hlubokého ultrafialového spektra (DUV). Jaký dopad bude EUVL mít? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek