Chcete-li zvýšit bezpečnost svých dat, můžete využít jejich šifrování. To dnes nabízí spousta různých SSD na hardwarové bázi, je ale možné využít i softwarovou variantu v operačním systému. Zatímco Windows ve verzích Home toto nenabízí, varianty Pro už ano. Jenže u Windows 11 Pro dochází k tomu, že se funkce může aktivovat sama bez vědomí uživatele, a ten tak může trpět na snížený výkon SSD kvůli jeho zašifrování, aniž by o tom věděl. Na serveru Tomshardware.com se právě na tuto problematiku podívali a došli k zajímavým výsledkům. Použili SSD Samsung 990 Pro 4TB, který vyzkoušeli bez šifrování, s HW šifrováním OPAL a softwarovým šifrováním BitLocker z Windows 11 Pro.

V zásadě se dají výsledky shrnout do závěru, že zatímco sekvenční přenosy a přístupy příliš neutrpěly, to už neplatilo pro ty náhodné, kde docházelo i ke značným výkyvům. Např. v PCMark 10 měla HW šifrovaná verze nejvyšší propustnost 620 MB/s, čímž překonala dokonce i nešifrovanou verzi se 607 MB/s. SW šifrování ale přineslo jen 490 MB/s, což je zhruba 20% pokles výkonu. Podobně tak skončilo 20% propadem i celkové skóre a naopak dokonce o více než 20 % narostly latence (ze 42-43 µs na 53 µs).
CrystalDiskMark vykázal u náhodného čtení zhruba o 20 % nižší výkon, nicméně u náhodného zápisu byl výkon dokonce o cca 45 % nižší. A zatímco přenosy byly téměř poloviční, latence byly naopak skoro dvojnásobné. U sekvenčního čtení i zápisu bylo ale SW šifrování dokonce nejrychlejší. Poslední byl DiskBench, který ukázal sníženou rychlost kopírování 1435 MB/s proti cca 1620-1650 MB/s. Na přesnější výsledky a další grafy se můžete podívat na zdrojovém serveru.
Zdroj: tomshardware.com