www.svethardware.cz
>
>
>

Vůbec poprvé byla detekována kolize mezi neutronovou hvězdou a černou dírou

Vůbec poprvé byla detekována kolize mezi neutronovou hvězdou a černou dírou
, , aktualita
Neutronová hvězda je velice hustý objekt, ovšem z černou dírou se v tomto ohledu nemůže rovnat. Nicméně pokud se takové dva objekty srazí, společně vyvolají i šíření takových gravitačních vln, jaké byly nyní vůbec poprvé zachyceny.
K oblíbeným
reklama
Aby to bylo jasné, gravitační vlny jako takové byly zachyceny již mnohokrát, ostatně dobře víme o tom jak se osvědčily detektory LIGO a Virgo. Zde jde ale o gravitační vlny vzniklé srážkou černé díry s neutronovou hvězdou. 
 
 
Mimochodem, první potvrzená detekce gravitačních vln přinesla už v roce 2017 Nobelovu cenu pro vědce  Rainer Weiss, Kip Thorne a Barry Barish a od té doby už americký LIGO a italský Virgo detekovaly řadu dalších vln, které ovšem přicházely od srážek dvou černých děr anebo neutronových hvězd, zatím nikdy černé díry s neutronovou hvězdou. 
 
LIGO i Virgo využívají laserovou interferometrii a v principu jde o velice jednoduchá zařízení. LIGO je prostě tvořen dvěma 4kilometrovými rameny, v nichž jsou vysílány laserové paprsky, které se od zrcadel na konci ramen odráží zpět a vyruší, pokud je ovšem náhodou po cestě něco neovlivnilo a tím něčím jsou gravitační vlny. Z toho se získává signál a jeho porovnáním z obou ramen lze určit, odkud přišel a zvláště pak když si mohou Američané porovnávat výsledky s Italy. 
 
Dne 14. srpna oba detektory zachytily vlny, v jejichž případě bylo hned zřejmé, že budou velice zajímavé. Byly totiž takové, že neodpovídaly ani srážce těžkých černých děr a ani srážce neutronových hvězd, takže byly někde mezi (tzv. mass gap). Událost označená jako S190814bv byla později téměř s jistotou označena za vůbec první detekovanou srážku černé díry s neutronovou hvězdou.
 
 
Jde o poslední typ gravitační vlny, po němž astronomové pátrali a i když to nelze říci s absolutní jistotou, vědci si jsou dle vlastních slov jisti na více než 99 procent. Je tu jen jeden menší problém. Větší z objektů tvořící těsně před srážkou gravitační vlny je dle nich bezpečně v hmotnostním teritoriu černých děr, ovšem druhý má vážit přibližně necelé tři Slunce. Je tak nedaleko hranice, za níž by už mělo jít o černou díru. 
 
Vědci přitom prahnou po detekci srážky černé díry s neutronovou hvězdou, protože zvláště ta by mohla doplnit naše mizivé a z velké části teoretické znalosti o daném typu hvězd, respektive jejich pozůstatků. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Včera, aktualita, Jan Vítek18 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře