www.svethardware.cz
>
>
>

Vůbec poprvé byla detekována kolize mezi neutronovou hvězdou a černou dírou

Vůbec poprvé byla detekována kolize mezi neutronovou hvězdou a černou dírou
, , aktualita
Neutronová hvězda je velice hustý objekt, ovšem z černou dírou se v tomto ohledu nemůže rovnat. Nicméně pokud se takové dva objekty srazí, společně vyvolají i šíření takových gravitačních vln, jaké byly nyní vůbec poprvé zachyceny.
K oblíbeným
reklama
Aby to bylo jasné, gravitační vlny jako takové byly zachyceny již mnohokrát, ostatně dobře víme o tom jak se osvědčily detektory LIGO a Virgo. Zde jde ale o gravitační vlny vzniklé srážkou černé díry s neutronovou hvězdou. 
 
 
Mimochodem, první potvrzená detekce gravitačních vln přinesla už v roce 2017 Nobelovu cenu pro vědce  Rainer Weiss, Kip Thorne a Barry Barish a od té doby už americký LIGO a italský Virgo detekovaly řadu dalších vln, které ovšem přicházely od srážek dvou černých děr anebo neutronových hvězd, zatím nikdy černé díry s neutronovou hvězdou. 
 
LIGO i Virgo využívají laserovou interferometrii a v principu jde o velice jednoduchá zařízení. LIGO je prostě tvořen dvěma 4kilometrovými rameny, v nichž jsou vysílány laserové paprsky, které se od zrcadel na konci ramen odráží zpět a vyruší, pokud je ovšem náhodou po cestě něco neovlivnilo a tím něčím jsou gravitační vlny. Z toho se získává signál a jeho porovnáním z obou ramen lze určit, odkud přišel a zvláště pak když si mohou Američané porovnávat výsledky s Italy. 
 
Dne 14. srpna oba detektory zachytily vlny, v jejichž případě bylo hned zřejmé, že budou velice zajímavé. Byly totiž takové, že neodpovídaly ani srážce těžkých černých děr a ani srážce neutronových hvězd, takže byly někde mezi (tzv. mass gap). Událost označená jako S190814bv byla později téměř s jistotou označena za vůbec první detekovanou srážku černé díry s neutronovou hvězdou.
 
 
Jde o poslední typ gravitační vlny, po němž astronomové pátrali a i když to nelze říci s absolutní jistotou, vědci si jsou dle vlastních slov jisti na více než 99 procent. Je tu jen jeden menší problém. Větší z objektů tvořící těsně před srážkou gravitační vlny je dle nich bezpečně v hmotnostním teritoriu černých děr, ovšem druhý má vážit přibližně necelé tři Slunce. Je tak nedaleko hranice, za níž by už mělo jít o černou díru. 
 
Vědci přitom prahnou po detekci srážky černé díry s neutronovou hvězdou, protože zvláště ta by mohla doplnit naše mizivé a z velké části teoretické znalosti o daném typu hvězd, respektive jejich pozůstatků. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xbox Series X poodhalen, má RDNA 2 s 12 TFLOPS a ray-tracingem Xbox Series X poodhalen, má RDNA 2 s 12 TFLOPS a ray-tracingem
Microsoft dnes poodhalil detaily o připravované herní konzoli Xbox Series X. Najdeme zde výkonný procesor s architekturou Zen 2 a GPU postavené na RDNA 2. Podporovat má i vykreslování ray-tracingem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft Flight Simulator slibuje všechna letiště světa Microsoft Flight Simulator slibuje všechna letiště světa
Nový Microsoft Flight Simulator přijde dlouhou řadu let po posledním dílu, ovšem měl by opravdu stát za to, jak už dobře víme. Nyní se můžeme podívat na to, jak se jeho vývoj rýsuje a co je nového. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Čínský rover Yutu-2 našel na Měsíci zajímavé kameny, které nepodlehly erozi Čínský rover Yutu-2 našel na Měsíci zajímavé kameny, které nepodlehly erozi
Čínský rover Yutu-2 dorazil na Měsíc společně s přistávacím modulem Chang’e-4 už více než před rokem, a to na jeho odvrácené straně. To se Číně povedlo jako první zemi světa a nyní se můžeme podívat na to, co rover objevil. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TeamGroup uvádí víceúčelový i vysoce odolný flash disk TeamGroup uvádí víceúčelový i vysoce odolný flash disk
Pokud chtějí výrobci flash disků dnes něčím zaujmout, mohou to udělat třeba jako TeamGroup. Ten nabízí jednak multifunkční model T193 v podobě pravítka i úhloměru a také vysoce odolný PD1000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Activision po Redditu žádá identifikaci leakera, jde o Call of Duty: Warzone Activision po Redditu žádá identifikaci leakera, jde o Call of Duty: Warzone
Počítačové hry se už před mnoha lety staly součástí tvrdého byznysu a velké společnosti ukazují, že nejsou ochotny trpět zveřejňování informací, které ještě tají. Chce to nyní ukázat i Activision v případě titulu Call of Duty: Warzone.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře