www.svethardware.cz
>
>
>

Vůbec poprvé bylo detekováno neutrino z jiné galaxie

Vůbec poprvé bylo detekováno neutrino z jiné galaxie
, , aktualita
Vědci obsluhující observatoř IceCube na Antarktidě dokázali poprvé v historii zachytit neutrino, které k nám přicestovalo z jiné galaxie, a to nejspíše od její supermasivní černé díry. Právě to je na něm zvláštní. 
K oblíbeným
reklama
Neutrina totiž zcela běžně vznikají v našem Slunci a v obrovských počtech procházejí našimi těly a jak jejich název napovídá, jde o částice, které v podstatě s ničím nereagují. Mají nulový elektrický náboj a velice malou hmotnost a je také velice těžké je detekovat. Proto pouze titěrný zlomek všech neutrin, která přicestují k nám na Zemi, s něčím reaguje. V našem případě šlo o neutrino, které vzniklo během akrece materiálu do supermasivní černé díry v galaxii nyní vzdálené 3,7 mld. světelných let a podařilo se je deteklovat na antarktické stanici. 
 
 
Vědci tak dokázali, že funguje jejich metoda detekce neutrin, kterým se "poštěstí", že narazí přímo do atomů hmoty, namísto aby hmotou jen volně prolétly. 
 
Jak ale bylo určeno, že dané neutrino k nám přiletělo z jiné galaxie? Klíčová je jeho energie měřená v elektronvoltech a dané neutrino mělo energii 300 bilionů eV. To je asi 45x více, než vzniká ve Velkém hadronovém urychlovači. To vědci považují za dostatečný důkaz, že neutrino vzniklo mimo naší soustavu a dále byli schopni určit jeho dráhu, jež ukázala na vzdálenou galaxii. 
 
Observatoř IceCube funguje na antarktické Polární stanici Amundsen-Scott, takže v hledáčku byla jižní část oblohy, ale až data z Fermi Large Area Telescope ukázala na konkrétní objekt, a sice TXS 0506+056. Ten je znám jako blazar, což je aktivní jádro galaxií se supermasivní černou dírou. To bezezbytku sedí i na kvasary, ovšem blazar má navíc jeden z výtrysků hmoty od černé díry nasměrován přesně na naši soustavu. Dle Fermi tento blazar byl v poslední dekádě také pozoruhodně aktivní, měřeno v záření gama a trajektorie neutrina ukázala přímo na něj. 
 
Neutrina v sobě mohou nerušeně nést tajemství nesená z extrémních prostředí vesmíru a z velkých dálek, takže nám mohou vyjevit třeba otisk raného vesmíru. Jejich výhoda i nevýhoda tak z našeho pohledu tkví právě v jejich "netečnosti". 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nové Intel Core i5 mají také dostat Hyper-threading Nové Intel Core i5 mají také dostat Hyper-threading
Můžeme být velice zvědaví na to, jakou novou desktopovou generaci Core nám Intel připraví. Zatím to vypadá, že Core i3 a rovněž Core i5 dostanou podporu Hyperthreadingu a pak lze jen čekat na to, jaké budou ceny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Jedi: Fallen Order jako nadějný návrat Star Wars pro jednoho hráče? Jedi: Fallen Order jako nadějný návrat Star Wars pro jednoho hráče?
Hry pro jednoho hráče bohužel ze světa Star Wars před několika lety zmizely. Zůstal multiplayer a pachuť po lootboxových experimentech, v nichž společnost Electronic Arts zkoušela, kam až může zajít. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD: EPYC nabízí oproti Intelu až 5,6x vyšší výkon na dolar AMD: EPYC nabízí oproti Intelu až 5,6x vyšší výkon na dolar
Společnost AMD provedla menší marketingový útok na Intel, když ukázala prezentaci, dle níž jsou její serverové procesory z hlediska poměru výkonu a ceny mnohem výhodnější. Mluví také o superpočítačích a energetické efektivitě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft varuje před vlastní aktualizací, ochromí Windows Defender ATP Microsoft varuje před vlastní aktualizací, ochromí Windows Defender ATP
Aktualizace operačního systému Microsoft Windows 10 a Server opět přinesly potíže navíc. V případě aktualizace KB4520062 jde o to, že její instalace ochromí bezpečnostní řešení Windows Defender ATP.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Blizzard schytal kritiku od členů amerického Kongresu a Senátu Blizzard schytal kritiku od členů amerického Kongresu a Senátu
Dva členové amerického Kongresu a tři členové Senátu ve svém dopisu adresovaném výkonnému řediteli firmy Activision- Blizzard zkritizovali postoj, jaký ta zaujala v případě hongkongského hráče Ng Wai Chunga. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře