www.svethardware.cz
>
>
>

Vůbec poprvé bylo detekováno neutrino z jiné galaxie

Vůbec poprvé bylo detekováno neutrino z jiné galaxie
, , aktualita
Vědci obsluhující observatoř IceCube na Antarktidě dokázali poprvé v historii zachytit neutrino, které k nám přicestovalo z jiné galaxie, a to nejspíše od její supermasivní černé díry. Právě to je na něm zvláštní. 
K oblíbeným
reklama
Neutrina totiž zcela běžně vznikají v našem Slunci a v obrovských počtech procházejí našimi těly a jak jejich název napovídá, jde o částice, které v podstatě s ničím nereagují. Mají nulový elektrický náboj a velice malou hmotnost a je také velice těžké je detekovat. Proto pouze titěrný zlomek všech neutrin, která přicestují k nám na Zemi, s něčím reaguje. V našem případě šlo o neutrino, které vzniklo během akrece materiálu do supermasivní černé díry v galaxii nyní vzdálené 3,7 mld. světelných let a podařilo se je deteklovat na antarktické stanici. 
 
 
Vědci tak dokázali, že funguje jejich metoda detekce neutrin, kterým se "poštěstí", že narazí přímo do atomů hmoty, namísto aby hmotou jen volně prolétly. 
 
Jak ale bylo určeno, že dané neutrino k nám přiletělo z jiné galaxie? Klíčová je jeho energie měřená v elektronvoltech a dané neutrino mělo energii 300 bilionů eV. To je asi 45x více, než vzniká ve Velkém hadronovém urychlovači. To vědci považují za dostatečný důkaz, že neutrino vzniklo mimo naší soustavu a dále byli schopni určit jeho dráhu, jež ukázala na vzdálenou galaxii. 
 
Observatoř IceCube funguje na antarktické Polární stanici Amundsen-Scott, takže v hledáčku byla jižní část oblohy, ale až data z Fermi Large Area Telescope ukázala na konkrétní objekt, a sice TXS 0506+056. Ten je znám jako blazar, což je aktivní jádro galaxií se supermasivní černou dírou. To bezezbytku sedí i na kvasary, ovšem blazar má navíc jeden z výtrysků hmoty od černé díry nasměrován přesně na naši soustavu. Dle Fermi tento blazar byl v poslední dekádě také pozoruhodně aktivní, měřeno v záření gama a trajektorie neutrina ukázala přímo na něj. 
 
Neutrina v sobě mohou nerušeně nést tajemství nesená z extrémních prostředí vesmíru a z velkých dálek, takže nám mohou vyjevit třeba otisk raného vesmíru. Jejich výhoda i nevýhoda tak z našeho pohledu tkví právě v jejich "netečnosti". 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek