www.svethardware.cz
>
>
>

Vůbec poprvé bylo detekováno neutrino z jiné galaxie

Vůbec poprvé bylo detekováno neutrino z jiné galaxie
, , aktualita
Vědci obsluhující observatoř IceCube na Antarktidě dokázali poprvé v historii zachytit neutrino, které k nám přicestovalo z jiné galaxie, a to nejspíše od její supermasivní černé díry. Právě to je na něm zvláštní. 
K oblíbeným
reklama
Neutrina totiž zcela běžně vznikají v našem Slunci a v obrovských počtech procházejí našimi těly a jak jejich název napovídá, jde o částice, které v podstatě s ničím nereagují. Mají nulový elektrický náboj a velice malou hmotnost a je také velice těžké je detekovat. Proto pouze titěrný zlomek všech neutrin, která přicestují k nám na Zemi, s něčím reaguje. V našem případě šlo o neutrino, které vzniklo během akrece materiálu do supermasivní černé díry v galaxii nyní vzdálené 3,7 mld. světelných let a podařilo se je deteklovat na antarktické stanici. 
 
 
Vědci tak dokázali, že funguje jejich metoda detekce neutrin, kterým se "poštěstí", že narazí přímo do atomů hmoty, namísto aby hmotou jen volně prolétly. 
 
Jak ale bylo určeno, že dané neutrino k nám přiletělo z jiné galaxie? Klíčová je jeho energie měřená v elektronvoltech a dané neutrino mělo energii 300 bilionů eV. To je asi 45x více, než vzniká ve Velkém hadronovém urychlovači. To vědci považují za dostatečný důkaz, že neutrino vzniklo mimo naší soustavu a dále byli schopni určit jeho dráhu, jež ukázala na vzdálenou galaxii. 
 
Observatoř IceCube funguje na antarktické Polární stanici Amundsen-Scott, takže v hledáčku byla jižní část oblohy, ale až data z Fermi Large Area Telescope ukázala na konkrétní objekt, a sice TXS 0506+056. Ten je znám jako blazar, což je aktivní jádro galaxií se supermasivní černou dírou. To bezezbytku sedí i na kvasary, ovšem blazar má navíc jeden z výtrysků hmoty od černé díry nasměrován přesně na naši soustavu. Dle Fermi tento blazar byl v poslední dekádě také pozoruhodně aktivní, měřeno v záření gama a trajektorie neutrina ukázala přímo na něj. 
 
Neutrina v sobě mohou nerušeně nést tajemství nesená z extrémních prostředí vesmíru a z velkých dálek, takže nám mohou vyjevit třeba otisk raného vesmíru. Jejich výhoda i nevýhoda tak z našeho pohledu tkví právě v jejich "netečnosti". 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů