www.svethardware.cz
>
>
>
>

Výkonná Z-SSD od Samsungu nyní také jako M.2 karty

Výkonná Z-SSD od Samsungu nyní také jako M.2 karty
, , aktualita
Odpověď společnosti Samsung na paměti X-Point od Intelu a Micronu dostává také kontury úložných zařízení v podobě kartiček pro M.2. Dříve byly Z-SSD představeny jako velké karty pro PCIe a nyní se chystají i v daleko menších verzích.
K oblíbeným
reklama
Samsung Z-SSD už známe jako velké karty pro klasické sloty PCI Express x4, které zužitkují také velké pasivní chladiče. Samsungu se nyní povedlo veškerou elektroniku vměstnat na podstatně menší karty pro rozhraní M.2, které však nepřijdou o nic z propustnosti čtyřech linek rozhraní PCI Express 3.0. Nicméně dle vzezření plošných spojů velkých karet Z-SSD je zřejmé, že Samsung počítá i s vytvořením 1600GB modelu, zatímco M.2 karty Z-SSD (SZ983) ve velikosti 110 mm zatím končí na 480 GB. Vedle této kapacity bude k dispozici ještě poloviční verze se 240 GB. 
 
 
I nové M.2 modely budou určeny především pro výkonné pracovní stanice, HPC a AI servery, přičemž paměti Z-SSD mají zajistit především až 10násobný výkon při čtení v porovnání s běžnými 3D V-NAND, jaké najdeme třeba v modelech Samsung SSD 960 Pro. Pod Z-SSD se však neskrývá žádná nová technologie, ale v podstatě jen paměti s buňkami SLC, které ukládají pouze jeden bit. Díky tomu mají oproti TLC jen třetinovou kapacitu, ale výhoda tkví právě ve vyšším výkonu díky rychlejšímu programování i čtení takových buněk. 
 
Výkon by se tak mohl pohybovat na úrovni SZ985 z následující tabulky, i když je otázka, jak se ukáže 8kanálový kontroler, který Samsung používá také na modelech PM983 a jiných 98x SSD. K dispozici má ale také výkonnější 16kanálový kontroler používaný na AIC verzích těchto SSD. 
 

Paměti Kapacita R/W IOPS R/W sekvenční Životnost R/W latence
Optane P4800X 3D XPoint 750GB 550K/550K 2,4/2,0 GB/sec 41 PBW 10/10μs
SZ985 SLC NAND 800GB 750K/170K 3,2/3,2 GB/sec 42,7 PBW 12-20/16μs
 
Dle neúplných specifikací, které Samsung zatím zveřejnil, dosahují SZ983 rychlosti čtení až 3200 MB/s a zápisu až 2800 MB/s. Oproti SSD s 3D V-NAND by ale měly vynikat v dlouhodobě udržitelné rychlosti zápisu, latencích a také ve výdrži. V jejím ohledu mají nové Z-SSD rating 30 DWPD, čili celkem 30 celkových přepisů všech buněk denně, a to po dobu záruky, která trvá pět let. Navíc se i na malé M.2 kartě našlo dost místa pro kondenzátory, které mají za úkol udržet SSD při životě v případě selhání hlavního napájení na to, aby stihl do stálé paměti zapsat data z cache. 
 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Athlon 3000G za 1500 Kč je tu, jak si vede? AMD Athlon 3000G za 1500 Kč je tu, jak si vede?
Společnost AMD dnes vyslalo na trh už ohlášený Athlon 3000G, který nese oficiální cenovku 49 dolarů. U nás se tak zatím prodává za cca 1500 Kč s DPH, a jde tak o konkurenci pro ty nejlevnější paticové procesory. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš
Sierra Nevada Corporation vyvíjí miniraketoplán Dream Chaser, který není určen pro posádku, nicméně jeho součástí je i modul Shooting Star. Ten byl hlavním tématem tiskové konference a ukázalo se, že může sloužit i jako odpadkový koš. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix má SSD se 128vrstvými paměťmi 4D NAND Flash, kdy budou na trhu? SK Hynix má SSD se 128vrstvými paměťmi 4D NAND Flash, kdy budou na trhu?
Společnost SK Hynix si začala vyrábět zatím ještě inženýrské vzorky produktů s 4D NAND Flash, které mají 128 vrstev buněk CTF a dohromady v těchto vrstvách nabízí kapacitu 1 Tb. Přijdou tak nová vysokokapacitní SSD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Detroit: Become Human přijde už v prosinci v PC verzi Detroit: Become Human přijde už v prosinci v PC verzi
V poslední době se nám trošku natrhl pytel s konzolovými hrami, které se nakonec dočkají své PC verze. Po Red Dead Redemption 2 nebo Death Stranding tu máme i další známý titul, tentokrát od Quantic Dream. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Monero hacknuto: oficiální stránka nabízela falešnou aplikaci Monero hacknuto: oficiální stránka nabízela falešnou aplikaci
Kryptoměna Monero je spojována zejména s nelegální těžbou pomocí skriptů pouštěných v prohlížeči, i když se dá použít i legitimně. Nyní byli hacknuti i samotní tvůrci. Jejich oficiální stránka nabízela podvrženou aplikaci skriptu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala