Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vyšla hra Senua's Saga: Hellblade II, jaké jsou recenze?

21.5.2024, Karel Polívka, článek
Vyšla hra Senua's Saga: Hellblade II, jaké jsou recenze?
Dnes vyšla příběhová adventura Senua's Saga: Hellblade II od vývojářů z Ninja Theory, která byla oznámena už v roce 2019. Využívá Unreal Engine 5 a nabízí technologicky dosud nejvíce působivou ukázku toho, co tento engine umožňuje.
Dnes došlo k vydání příběhové adventury Senua's Saga: Hellblade II, která byla původně oznámena už v prosinci 2019 během události The Game Awards při příležitosti představení konzole Xbox Series X coby technologický demonstrátor schopností nové generace konzole. Jde o pokračování titulu Hellblade: Senua's Sacrifice z roku 2017, který tehdy dokázal překvapit svým unikátním zpracováním (pro více informací nahlédněte do našeho dřívějšího článku, kde se tomu věnujeme). Vydání doprovází i nový trailer:
 
 
Hra využívá Unreal Engine 5 a v kontextu již vydaných her jde o dosud technologicky nejvíce působivou ukázku toho, co tento engine umožňuje vytvořit. Daní za to je ale vysoká HW náročnost. Na konzoli Xbox Series X běží pouze v režimu s 30 FPS bez možnosti volby jiného režimu s vyšší snímkovou frekvencí s nižšími detaily, přestože je obraz ve formátu 2,39:1, díky čemuž v horní a spodní části obsahuje černé pruhy (letterboxing), které v nastavení nelze vypnout (a to ani na PC), což snižuje počet pixelů, které je třeba renderovat = má to pozitivní vliv na výkon. Letterboxing lze také prezentovat jako tvůrčí záměr pro dosažení co nejvíce filmového zážitku.
 
Na PC je v nastavení na výběr z upscaling technologií Nvidia DLSS 3, AMD FSR 3 a Intel XeSS 1.3. Oficiální HW požadavky najdete v dřívějším článku a teď už se zaměříme na to, jak hra dopadla:
 

 

Jaké jsou recenze?

 
Na Metacriticu má teď hra na PC průměrné hodnocení 81 % ze 40 recenzí. Shrnutí některých z nich:
 
"Senua’s Saga Hellblade 2 je videohra pouze na svém povrchu. Seškrábněte to a uvidíte, že je to hluboký, provokativně promyšlený a interaktivní zážitek; potvrzuje hry jako formu umění vyžadující dovednosti a talent. Vývojáři z Ninja Theory by měli být hodně hrdí."
 
"Možná přesnější by bylo označit hry Senua's Saga: Hellblade II jako most, který spojuje chodící simulátory s akčními hrami, přičemž zahrnuje ty nejlepší prvky obou žánrů. Tohle je asi nejlepší film, v kterém si teď můžete zahrát."
 
GGRecon: 80 %
"Hellblade 2 je technicky nejpůsobivějším zážitkem, který jsem kdy hrál. Prostřednictvím zvoleného média her vypráví Ninja Theory poutavý příběh, který, pokud se dokážete smířit s poněkud archaickou hratelností, ve vás zanechá pocit hlubokého uspokojení – a možná i trochu traumatu."
 
Game Rant: 80 %
"Něco dalšího jako Hellblade 2 na trhu prostě není, a to samo o sobě mě celou dobu během hraní fascinovalo. Jeho herní prvky sice nemusí být komplexní, ale dodávají příběhu dynamiku, díky čemuž je těžké hru odložit. Ninja Theory se zabývají tématy, která jsou náročná a ve hrách se často nevidí, se zpracováním, které kolísá mezi epickým a intimním. Takový přístup sice není přitažlivý pro široké publikum, ale Senua's Saga: Hellblade 2 je tak blízko interaktivnímu filmu, jak jsme měli dosud možnost něco takového vidět."
 
"Senua's Saga: Hellblade 2 je brutální a mysl ohýbající cesta očima a ušima Senuy ještě jednou, ale tentokrát přes vikingský Island. S novými hádankami, napjatými bojovými scénáři a evokujícími vizuálními prvky jsou jediné nevýhody Hellblade 2 v podobě občasného pomalého tempa a technických problémů."
 
VGC: 60 %
"Hellblade 2 je mechanicky zastaralá hra nesená svým neuvěřitelným vizuálem. Něco takového u hry představené spolu s debutem konzole Xbox Series X to neodráží strategii, o které Xbox mluví ve spojitosti se svými vlastními vývojářskými týmy. Ve výsledku je to zklamání." 
 
Dexerto: 60 %
"Pokud hledáte skvělý a poměrně jedinečný zážitek a máte Game Pass, pak by Hellblade 2 mohl stát za váš čas. Jeho vizuální nádhera a vrcholné momenty stojí za zážitek. Ale pokud jste ještě nehráli původní Hellblade? Udělejte si laskavost a zahrajte si jej namísto tohoto druhého dílu. Ve všech směrech kromě vizuálního je to lepší hra."
 
PC Gamer: 58 %
"Přes svůj větší rozsah a vizuální nádheru se tomuto pokračování nedaří uniknout ze stínu svého předchůdce, navíc se zmateným příběhem, v kterém se sama Senua cítí nepatřičně."
 
 
- screenshoty ze hry Senua's Saga: Hellblade II, pro zvětšení klikněte -
 
Na příklad video recenze se podíváme na tu od YouTube kanálu GamingBolt:
 

Hra vyšla 21. května 2024 na PC (Steam: 49,99 EUR, Microsoft Store: 49,99 USD) a Xbox Series X|S.
 
Co si o hře Senua's Saga: Hellblade II myslíte?
V anketě lze hlasovat do 21.6.2024. Počet hlasujících: 5
Je naprosto super!0 %
Je dobrá, a to i v případě, že hráč nehrál první díl.0 %
Je dobrá, ale jde hlavně o hru pro příznivce prvního dílu.40 %
Celkem ujde, ale kromě vydařené grafiky je to jen mírně nadprůměrná hra.0 %
Kromě vydařené grafiky nic moc. Čekal jsem, že bude lepší.0 %
Kromě vydařené grafiky je to velké zklamání!20 %
Nevím, tato hra mě nezajímá.40 %