www.svethardware.cz
>
>
>

Vystřelený pulsar nechává za sebou "ohnivou" stopu

Vystřelený pulsar nechává za sebou "ohnivou" stopu
, , aktualita
Skrz naši galaxii se pohybuje pulsar, jehož stopa jednoznačně ukazuje na jinak dobře viditelné místo exploze. Tato hvězda má přitom únikovou rychlost právě vzhledem k Mléčné dráze a cestu od Země k Měsíci by urazila za 6 minut. 
K oblíbeným
reklama
Pokud je Měsíc od Země vzdálený přibližně 400.000 km a neutronová hvězda PSR J0002+6216 by ji překonala za šest minut, vychází nám z toho, že se pohybuje rychlostí asi 4 miliony kilometrů v hodině, čili nějakých 1100 km/s. Když to porovnáme s našimi schopnostmi, čili s dosud nejrychleji se pohybující sondou, pak když Juno vstupovala na oběžnou dráhu Jupiteru, nakrátko dosáhla rychlosti 266.000 km/h, takže PSR J0002+6216 se pohybuje řádově rychleji, i když pak samozřejmě záleží i na tom, vzhledem k čemu tuto rychlost počítáme. 
 
 
Na PSR J0002+6216 je zajímavé také to, že nám tvoří pěkný vesmírný ohňostroj, pokud se tedy díváme očima rádiových teleskopů. Máme tu jasně viditelný ocas vedoucí až k pozůstatkům exploze supernovy, kterou vidíme ve stavu cca 10 tisíc let poté. Právě tato exploze měla náš pulsar poslat pryč, o čemž astronomové uvažovali už dříve, ale museli PSR J0002+6216 sledovat 10 let, než získali přesvědčivá data. Vzdálený je mimochodem asi 6500 světelných let.
 
Jak se dobře ví, pulsary jsou rychle rotující neutronové hvězdy vzniklé jako pozůstatky explozí supernov, které značí konec předchozího života hvězdy. Jde tak o jejich holá jádra vysílající do vesmíru ze svých pólů jako majáky intenzivní záblesky záření. PSR J0002+6216 pravidelně rotuje rychlostí 8,7 za sekundu a zanechává po sobě stopu viditelnou v rádiovém spektru, která vede k postupně se rozšiřující obálce materiálu vzniklé po explozi supernovy CTB1. 
 
Právě tento "rádiový ohon" představuje dobré vizuální vodítko, které spojuje PSR J0002+6216 s CTB1, ale bylo třeba potvrzení tohoto předpokladu. Pulsar je nyní 53 světelných let od místa exploze a právě s využitím dlouhodobého sledování pomocí Fermi Gamma-ray Space Telescope bylo určeno, že se pohybuje rychlostí 4 milionů kilometrů v hodině a že skutečně bude pocházet z místa exploze CTB1. 
 
Dozvídáme se také, že před nějakými 5000 lety bychom mohli s dostatečnou dávkou trpělivosti naživo sledovat, jak pulsar postupně dostihl a prorazil zmíněnou obálku materiálu šířícího se od místa exploze. Tu totiž na rozdíl od pulsaru zpomalil okolní mezihvězdný prach a plyn, který na těžkou "kanónovou kouli", jak je pulsar díky tomu označován, pochopitelně neměl tak velký vliv. 
 
PSR J0002+6216 tak patří mezi 2 % nejrychlejších známých pulsarů a představuje objekt, s nímž bychom se jistě na naší cestě vesmírem nechtěli setkat, a to ani vzdáleně zachyceni v úzkém kuželu jeho pulzů. Pro budoucí obyvatele Země však nebezpečí nepředstavuje, protože se pohybuje spíše souběžně s naším systémem. 
 
Zdroj: NRAO


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD
Ban Spojených států na čínskou společnost Huawei je už i vidět. Prodeje smartphonů této společnosti padají o desítky procent a firma také předpokládá snížení příjmů o hrozivých 30 miliard dolarů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry
Na internetu se objevily benchmarky připravovaného serverového procesoru AMD EPYC 7452. Ten má být postaven na nové 7nm architektuře Rome a OpenBenchmarking jej postavili proti 20jádrovému Intelu Xeon Gold 6148.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM
Společnost Nvidia chystá rozšířit podporu pro HPC se svým rozhraním CUDA-X i na architekturu s procesory ARM. Cílem je pokrýt všechny hlavní architektury a nabídnout velmi úsporné řešení s vysokým výpočetním výkonem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Facebook představuje svou kryptoměnu Libra Facebook představuje svou kryptoměnu Libra
Už dlouhou dobu se spekulovalo nad tím, že sociální síť Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu a dnes to bylo i oficiálně potvrzeno. Založena byla finanční divize Calibra a virtuální měna ponese název Libra.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů