Využití DLSS ve hrách s ray tracingem má překvapivá omezení

Využití DLSS ve hrách s ray tracingem má překvapivá omezení
, , aktualita
Myslíte si, že na kartách GeForce RTX 2000 "Turing" si ve hrách Battlefield V či Metro Exodus prostě jen v rozlišení svého monitoru zapnete nebo vypnete ray tracing a DLSS a pohrajete si s nastavením dle libosti? Omyl.
K oblíbeným
reklama
Battlefield V už podporuje ray tracing a DLSS a zítra přijde na trh Metro Exodus, který bude rovněž nabízet obě technologie pro majitele GeForce RTX 2000. Jenomže ne na všech kartách a ne ve všech rozlišeních bude možné obojí využít, o čemž informuje server techPowerUp. Co to znamená, to osvětlí přiložené tabulky. 
 
 
Tak například, pokud si zahrajete Battlefield V s kartou GeForce RTX 2080 či 2080 Ti, DLSS jednoduše nebude k dispozici v rozlišení Full HD, ať už bude či nebude zapnutý ray tracing. To na kartách RTX 2060 a 2070 bude, ale pouze se zapnutým ray tracingem a pro 2080 Ti to platí i v rozlišení 2560 x 1440, takže si s touto výbavou buď připravíme monitor s rozlišením Ultra HD, nebo na DLSS můžeme zapomenout. 
 
 
V případě hry Metro Exodus je to podobné, ale ne stejné. Rozdíly tu jsou v případě všech karet v Ultra HD a pak ještě u RTX 2080 Ti v rozlišení 2560 x 1440. Vypadá to tak, že nejde o nějaké omezení vyplývající ze samotných technologií RTX, když se tyto možnosti liší v rámci dvou her, takže se můžeme ptát co za tím vším vězí. 
 
Nabízelo by se vysvětlení, že jádra Tensor by nemusela stíhat hry bez zapnutého ray tracingu nebo v příliš nízkém rozlišení vzhledem k výkonu karty a framerate by šel dolů namísto toho, aby se zvyšoval. To by vyplývalo prostě z toho, že se v případě karet RTX úkolují různé části čipu, čili CUDA, RT a Tensor jádra a cokoliv z toho pak může vytvořit úzké hrdlo, zatímco v případě Pascalů nebo aktuálních Radeonů se o vše starají jen CUDA/Stream jádra. 
 
Samotná NVIDIA k tomu řekla, že DLSS pracuje nejefektivněji, když je GPU zcela vytíženo, což svým způsobem potvrzuje výše řečené (ale ne s jistotou), ovšem nevysvětluje to, proč by RTX 2060 nemohla využít DLSS ve 4K. Možná že její počet jader Tensor by už na vyhlazování při takovém rozlišení nestačil a než aby se to všechno promítlo do testů a diskusí na těch různých internetech, NVIDIA ve spolupráci s vývojáři určila jasná omezení. 
 
Problém je ten, že o tom se doposud nikdy nemluvilo a NVIDIA při prezentaci DLSS nepřišla s tím, že tu budou podobná omezení a uživatelé si nebudou moci sami zvolit, co a jak chtějí zapnout či vypnout. Stejně tak neuvedla, že DLSS nebude pro navýšení výkonu využitelný vždy, přičemž právě na to se řada lidí těšila, a sice že DLSS prostě ulehčí CUDA jádrům a výsledkem bude celkově vyšší FPS. Ostatně ze stanovených omezení nám jasně vyplývá, že v řadě případů by DLSS mohl spíše uškodit. Takže nyní aby se majitel karet RTX 2000 staral ještě o to, co mu konkrétní hra umožní využít za technologie na jeho monitoru. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Včera, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková