Využití DLSS ve hrách s ray tracingem má překvapivá omezení

Využití DLSS ve hrách s ray tracingem má překvapivá omezení
, , aktualita
Myslíte si, že na kartách GeForce RTX 2000 "Turing" si ve hrách Battlefield V či Metro Exodus prostě jen v rozlišení svého monitoru zapnete nebo vypnete ray tracing a DLSS a pohrajete si s nastavením dle libosti? Omyl.
reklama
Battlefield V už podporuje ray tracing a DLSS a zítra přijde na trh Metro Exodus, který bude rovněž nabízet obě technologie pro majitele GeForce RTX 2000. Jenomže ne na všech kartách a ne ve všech rozlišeních bude možné obojí využít, o čemž informuje server techPowerUp. Co to znamená, to osvětlí přiložené tabulky. 
 
 
Tak například, pokud si zahrajete Battlefield V s kartou GeForce RTX 2080 či 2080 Ti, DLSS jednoduše nebude k dispozici v rozlišení Full HD, ať už bude či nebude zapnutý ray tracing. To na kartách RTX 2060 a 2070 bude, ale pouze se zapnutým ray tracingem a pro 2080 Ti to platí i v rozlišení 2560 x 1440, takže si s touto výbavou buď připravíme monitor s rozlišením Ultra HD, nebo na DLSS můžeme zapomenout. 
 
 
V případě hry Metro Exodus je to podobné, ale ne stejné. Rozdíly tu jsou v případě všech karet v Ultra HD a pak ještě u RTX 2080 Ti v rozlišení 2560 x 1440. Vypadá to tak, že nejde o nějaké omezení vyplývající ze samotných technologií RTX, když se tyto možnosti liší v rámci dvou her, takže se můžeme ptát co za tím vším vězí. 
 
Nabízelo by se vysvětlení, že jádra Tensor by nemusela stíhat hry bez zapnutého ray tracingu nebo v příliš nízkém rozlišení vzhledem k výkonu karty a framerate by šel dolů namísto toho, aby se zvyšoval. To by vyplývalo prostě z toho, že se v případě karet RTX úkolují různé části čipu, čili CUDA, RT a Tensor jádra a cokoliv z toho pak může vytvořit úzké hrdlo, zatímco v případě Pascalů nebo aktuálních Radeonů se o vše starají jen CUDA/Stream jádra. 
 
Samotná NVIDIA k tomu řekla, že DLSS pracuje nejefektivněji, když je GPU zcela vytíženo, což svým způsobem potvrzuje výše řečené (ale ne s jistotou), ovšem nevysvětluje to, proč by RTX 2060 nemohla využít DLSS ve 4K. Možná že její počet jader Tensor by už na vyhlazování při takovém rozlišení nestačil a než aby se to všechno promítlo do testů a diskusí na těch různých internetech, NVIDIA ve spolupráci s vývojáři určila jasná omezení. 
 
Problém je ten, že o tom se doposud nikdy nemluvilo a NVIDIA při prezentaci DLSS nepřišla s tím, že tu budou podobná omezení a uživatelé si nebudou moci sami zvolit, co a jak chtějí zapnout či vypnout. Stejně tak neuvedla, že DLSS nebude pro navýšení výkonu využitelný vždy, přičemž právě na to se řada lidí těšila, a sice že DLSS prostě ulehčí CUDA jádrům a výsledkem bude celkově vyšší FPS. Ostatně ze stanovených omezení nám jasně vyplývá, že v řadě případů by DLSS mohl spíše uškodit. Takže nyní aby se majitel karet RTX 2000 staral ještě o to, co mu konkrétní hra umožní využít za technologie na jeho monitoru. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety
Společnost Wacom uvedla novou verzi svého pera pro tablety. Nese název Pen Pro Slim a už podle svého názvu je jasné, že je užší než výchozí verze. Výrobce tak slibuje nižší únavu prstů při dlouhodobé práci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI
Nejnovější domácí bezpečnostní kamera od Yi Technology přichází s vylepšeným systémem umělé inteligence, který by měl spolehlivěji rozpoznat osobu. Hlavním lákadlem bude i tentokrát atraktivní cena.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem
Závadné aplikace se nevyskytují jen na oficiálních obchodech s mobilními aplikacemi, ale také na obchodech pro desktopy. Na Microsoft Store se totiž objevilo hned 8 aplikací, které prováděly tajnou těžbu kryptoměn.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala
Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím
Společnost Logitech aktualizovala svou oblíbenu webkameru a připravila novou verzi C920s. Ta umí natáčet Full HD videosekvence a jak velí dnešní doba se zájmem o vyšší soukromí, má i krytku objektivu.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní
Chystaná verze internetového prohlížeče Opera R3 nabídne přepracované uživatelské rozhraní s možností přepínání mezi tmavým a světlým motivem. Integrována byla také peněženka pro kryptoměny.
16.2.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář