reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vývoj cen vybraných komponent PC

21.2.2000, Jan Krahulec, zpráva
Vývoj cen vybraných komponent PC
.. na našem trhu (4.-8. týden).
Jelikož náš trh s výpočetní technikou má samozřejmě oproti např. americkému trhu určitá specifika, rád bych vás průběžně informoval o jeho aktuálním stavu a vývoji. Pro každého z nás je asi nejdůležitějším rozhodovacím faktorem cena a výkon jaký si můžeme pořídit. Každé PC je sestaveno z tzv. základních komponent, které utvářejí jeho cenu. Mezi ně patří základní deska, procesor, paměť, grafická karta, pevný disk, disketová mechanika, zdroj a skříň. Mezi další dnes velmi lukrativní komponenty, které by se neměly opomenout, patří zvukové karty, CD a DVD mechaniky, faxmodemy, atd. Z hlediska sledování jednotlivých trhů komponent je efektivní sledovat ty, které se rychle dynamicky mění (tzn. např. procesory, grafické, karty, atd.) a které přímo určují výkon, tzn. že např. skříně a zdroje nemusíme až tak sledovat, neboť i ceny se víceméně nemění.

Dlouhodobým trendem všech komponent je snižování ceny a jen záleží na době životnosti výrobku jak rychle se toto děje. Důležitá je také morální a výkonnostní životnost dané komponenty, protože je sice pěkné že komponenta je levná, ale pokud výkon nedostačuje, je nepoužitelná.

Z výše uvedených komponent je tedy dobré sledovat vývoj a stav u procesorů, pamětí, grafických karet, pevných disků, základních desek, zvukových karet, CD a DVD mechanik a faxmodemů. Tyto oblasti budou níže rozebrány.

Procesory:
Na našem trhu jsou nyní z 99% pouze procesory Intel a AMD. Pokud se setkáte s procesory Cyrix/IBM nebo Winchip jedná se o doprodávané kusy. Ovšem na druhou stranu se možná brzy setkáme s novými procesory VIA kompatibilní se socketem370 (krycí jméno Joshua) a AMD K6-2+ kompatibilní se socketem7. Oficiální uvedení Joshuy je naplánováno na 22. února tzn. že u nás se objeví cca koncem března pokud vše bude probíhat hladce.

Hlavními komoditami jsou dnes procesory iCeleron, iPIII (starší katmai i novější coppermine) a AMD K6-2. Na okraji zájmu jsou výprodejní iPII, AMD K6-III a bohužel zatím i AMD K7.

Jako vzorek této kategorie jsem vybral procesory uvedené v tabulce.

      pozn. k uvedeným tab.: sloupce 5, 6, atd. ukazují rozdíl ceny v procentech k předchozímu týdnu (např. sloupec 5 ukazuje změnu ceny mezi 4. a 5. týdnem). Min.cena s DPH (8.) je přibližnou minimální maloobchodní cenou v daném týdnu. Celkem rozdíl je celkový rozdíl cen daných týdnů a min. cena za např. Mhz. je podíl min.ceny a frekvence CPU.

Z uvedené tabulky je patrné že pokud chceme procesor AMD K6-2 nemá smysl uvažovat o 400Mhz variantě nebo nižší (AMD K6 –2 350 – min.cena cca 2 300 Kč s DPH).
Procesory AMD K7 jsou oproti svým konkurentů iPIII vždy o minimálně 20% levnější. Cenově a výkonově přijatelné jsou K7 do 550 Mhz.
Jestliže zvolíte iCeleron je nynější nejlepší variantou iCeleron 400 - malý rozptyl ceny, min. cena za Mhz, jádro zvládající až 550 Mhz. Nižší frekvence již nemají z hlediska ceny smysl a verze 466 a vyšší mají nepříznivý koeficient cena/výkon a je patrné, že ceny ještě hodně klesají.
Z hlediska iPIII ceny většinou stále klesají i z důvodů cenové války s AMD K7. Jako výhodný můžeme považovat nákup FC-PGA iPIII (nové jádro coppermine) popř. iPIII se 133Mhz FSB (např. iPIII 533).


Paměti:
Hlavním nákupním artiklem jsou paměti SDRAM na modulech DIMM. Starší EDO RAM paměti (SIMM moduly) jsou dnes nakupovány jen jako upgrade starších systémů při např. změně OS na PC. Do budoucna se uvažuje o pamětech RDRAM na RIMM modulech, které se již dnes objevují na některých základních deskách, ale jejich poměr cena/výkon je silně nepříznivá. Další možnou variantou jsou DDR SDRAM, neboli paměti SDRAM s dvojnásobnou propustností dat.



Po nástupu pamětí pro 133Mhz FSB došlo k výraznější změně u cen pamětí pro 100Mhz FSB, neboli cena paměti 128 MB PC-133 je stejná jako byla cena paměti 128 MB PC-100 před jejím nástupem. Z toho plyne vhodná doba pro nákup PC-100 pamětí hlavně 64MB a 128MB. Bohužel je možné, že v příštích týdnech dojde k úpravě cen PC-100 pamětí směrem nahoru, pokud nebude zájem o PC-133 paměti. PC-133 paměti jsou dnes využívány jen u cca 15 % systémů. Do budoucna budou tyto paměti využívat procesory iPIII (133 Mhz FSB), čipsety i8x0 a VIA KX133.

Grafické karty:
Nejzajímavější oblastí jsou nejvýkonnější a nejnovější 3D akcelerátory. Lze je dělit podle čipsetu, který využívají. Jelikož je mnoho výrobců grafických karet, byly do tabulky vybráni jednotliví zástupci dle použitých čipových sad. Mezi dnes u nás nejpoužívanější výkonné čipsety patří Riva TNT2 (TNT2M64, TNT2 Vanta) a starší TNT od firmy Nvidia. Dále ATI Rage 128 (řada Xpert2000 a Rage Fury), 3Dfx Vodoo III (řada Vodoo x000) a S3 Savage4. Samozřejmostí je také víceméně AGP sběrnice, pokud ovšem nevlastníte AGP základní desku je možné si pořídit např. 3Dfx Vodoo 2000 v PCI provedení za cca 95% ceny AGP verze. V některých méně výkonných počítačích se můžeme ještě setkat se staršími a levnými čipy Nvidia Riva128, ATI Rage Pro (Rage IIc), i740 nebo i810. Naopak i kvůli vysoké současné ceně se na našem trhu velice sporadicky objevují nejnovější grafické karty s čipsety Nvidia GeForce256 (např. Asus V6600/32 MB SDRAM pořídíte nyní za minimálně cca 11100 Kč s DPH.) nebo S3 Savage2000. Karty s čipy, které měly světovou premiéru v lednu (např. ATI Rage MAXX) se u nás objeví nejspíše v průběhu března.



V průběhu uvedeného období nedocházelo k velkým změnám cen jak ukazuje uvedená tabulka. Cenově zajímavé jsou většinou karty méně známých výrobců.

Pevné disky:
Náš trh je z hlediska pevných disků pro osobní počítače pokryt z cca 50 % výrobky Western Digital, 30 % výrobky Seagate a zbývající část tvoří výrobky firem IBM, Quantum, Fujitsu, atd. Trendem v této oblasti je dnes nebývalé zvyšování kapacity. Dále dochází ke zvyšování otáček pevných disků (5400 ot./m.-7200 ot./m.), zvětšovaní vyrovnávací paměti (512 kB – 2 MB) a zrychlování přenosových protokolů (UltraATA/66). Toto vše má za následek zvyšování výkonu pevného disku.



Z výše uvedené tab. je patrné čím větší disk tím výhodnější cena za GB. Disky Seagate vycházejí levněji než WD disky, ovšem z hlediska výkonnosti přece jen ztrácejí. Optimální velikost pro nákup se dnes pohybuje někde mezi 8 a 20GB.

Základní desky:
U základních desek je výběr tvořen stejně jako u grafických karet. Opět existuje nespočet výrobců, ale jen několik čipových sad, které se používají a které mají hlavní vliv na cenu desky. S tímto ohledem byla vybrána reprezentativní skupina základních desek. Mezi nejdražší desky na našem trhu patří výrobky firem ASUS a Intel. Za opak můžeme považovat např. desky Octek. Ostatní uvedení výrobci se pohybují někde uprostřed.



Výraznější změny cen se projevily většinou jen u základních desek s novým čipsetem i8x0. Dále je dobře patrné rozmezí cen pro jednotlivé základní desky určené do určité oblasti PC. Tzn. pokud chceme např. desku pro AMD K6-2 musíme počítat s cenou cca mezi 2900 Kč a 3500 Kč, nebo pokud preferujeme čipset iBX je cena pro ATX desky se slotem 1 v rozmezí 4200 Kč a 5700 Kč. Z této tabulky také může plynout odpověď proč procesory AMD K7, i když jsou o minimálně 20% levnější než stejně výkonné iPIII, nejsou tak poptávány. Problém může být v ceně základních desek pro tyto procesory, které naopak převyšují ceny základních desek pro iPIII.

Zvukové karty:
Nabídka zvukových karet u nás se skládá většinou z levných PCI karet od mnoha výrobců (popř. se s nimi setkáme jako integrované součásti základních desek), částečně se ještě můžeme setkat se stárnoucími ISA kartami a nabídku uzavírají některé nadprůměrné karty známých výrobců (např. Creative labs, Aureal, Turtle Beach, atd.)


Ceny v této oblasti víceméně stagnují. Bohužel cena populární SB LIVE! nepatrně vzrostla.

CD a DVD mechaniky:
Tuto oblast můžeme rozdělit na CD ROM mechaniky, jejich potenciální nástupce DVD mechaniky a vypalovací mechaniky CD-RW nebo starší CD-R.



Oblast CD mechanik je cenově stabilní. Ceny DVD mechanik cca v polovině ledna začaly růst. Částečně je toto způsobeno možným větším zájmem ze strany zákazníků. CD-RW mechaniky také stagnují i když lze získat některé méně značkové i za cenu okolo 8000 Kč s DPH.

Faxmodemy:
Zatím poslední vybranou oblastí jsou faxmodemy. Hlavním artiklem jsou dnes PCI modemy, které stlačily své ceny opravdu nízko a externí modemy. Výprodejním typem jsou ISA modemy a naopak částečně se na trhu již objevily USB faxmodemy a očekávají se tzv. AMR interní modemy, které by cenově mohly konkurovat PCI modemům. Za možného nástupce analogových faxmodemů lze považovat ISDN modemy.


Faxmodemy nyní patří mezi dnes velice cenově stabilní komponenty. Je to způsoben jednak dlouhodobým stlačováním cen a na druhé straně neexistencí nové technologie, která by tento trh rozhýbala. Standard V.90 pro 56 kb asynchronní přenos existuje již více jak rok bez jakékoliv změny.
reklama