www.svethardware.cz
>
>
>
>

Výzkumníci našli "neopravitelnou chybu" v procesorech Intel

Výzkumníci našli "neopravitelnou chybu" v procesorech Intel
, , aktualita
Rostoucí počet chyb v procesorech Intel už asi málokoho opravdu zaujme, ostatně jichž už bylo nepočítaně a reakce je vždy stejná - připraví se záplata a jede se dál. Tentokrát ale výzkumníci hlásí neopravitelnou chybu. 
K oblíbeným
reklama
O nové chybě informují výzkumníci z Positive Technologies, kteří našli chybu v paměti ROM systému Intel Converged Security and Management Engine (CSME) procesorů, SoC a čipsetů Intel, které byly vyrobeny v posledních pěti letech, a to s výjimkou moderních 10nm Ice Lake. A že je chyba v paměti ROM, přesněji v Mask ROM (MROM), která je pouze pro čtení, není možné ji samotnou nijak opravit. Dle Positive Technologies pak umožňuje napadení procesorů "na hardwarové úrovni", čili prostě bez ohledu na provozovaný systém či aplikace. 
 
 
Dále se má chyba nacházet také ve firmwaru CSME, který při startu zavádí a ověřuje veškeré ostatní firmwary na moderních platformách Intelu, jako je UEFI BIOS či Power Management Controller. CSME je tak základní stavební kámen hardwarového zabezpečení a Intel se snažil, aby byl nenapadnutelný a neohrožovala jej ani eventualita spuštění škodlivého kódu, pokud by se ten dostal do jeho firmwaru. 
 
Chyba uložená v MROM tak dle Positive Technologies umožní, aby útočníci zjistili Chipset Key, stejně jako všechny ostatní vygenerované šifrovací klíče. Jedním z nich je také klíč pro Integrity Control Value Blob (ICVB), s jehož pomocí může být upraven firmware pro CSME, aniž by kontrola pravosti mohla něco zjistit. 
 
Více se zatím nedozvíme, neboť lidé z Positive Technologies zatím pouze jen slíbili detailní whitepaper, který bude brzy zveřejněn. Nakonec ale také uvádějí, že když kontaktovali Intel PSIRT a informovali jej o dané chybě, odpověď zněla, že ten o ní již ví. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA osvětluje novou technologii Dynamic Boost NVIDIA osvětluje novou technologii Dynamic Boost
Společnosti NVIDIA a AMD mívají pozoruhodně podobné nápady, co se týče technologií, což se ukazuje i nyní. NVIDIA Dynamic Boost je totiž obdoba technologie SmarShift, kterou AMD představilo v rámci Ryzen Mobile 4000. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Amazon se soustředí na nezbytné zboží a dodávky hardwaru váznou Amazon se soustředí na nezbytné zboží a dodávky hardwaru váznou
Amazon už dříve avizoval, že přinejmenším do 5. dubna bude při naskladňování a odesílání zboží upřednostňovat to, co lidé v dnešní době nezbytně potřebují a do toho patří třeba i toaletní papír. Hardware má menší prioritu, což trápí nejen výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
K posádce Crew Dragon pro misi NASA na ISS se připojí i astronautka Shannon Walkerová K posádce Crew Dragon pro misi NASA na ISS se připojí i astronautka Shannon Walkerová
Společnost SpaceX by již tento rok měla létat s astronauty na palubě své kosmické lodi Crew Dragon k ISS. Kromě květnové mise Demo-2 je na tento rok naplánovaná i mise dalších astronautů k ISS, k nim by se měla připojit i Shannon Walkerová. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
InWin C200: pracovní počítačová skříň jak ze starých časů InWin C200: pracovní počítačová skříň jak ze starých časů
Společnost InWin tentokrát neukázala žádnou okázalou specialitku, ale naopak skříň, která by měla být především praktická. C200 je totiž určena pro "tvůrce obsahu", takže lze mluvit o skříni pro pracovní stanice. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Micron brzy začne s výrobou 128vrstvých 3D NAND s architekturou RG Micron brzy začne s výrobou 128vrstvých 3D NAND s architekturou RG
Americký Micron se chystá už v tomto čtvrtletí spustit výrobu pamětí 3D NAND skládajících se ze 128 vrstev a využívajících jistou RG Architecture. Na trh pak tyto paměti začnou proudit během příštího kvartálu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek