Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz

19.11.2018, Jan Vítek, aktualita
Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz
Počítačové monitory nám v řadě posledních let mnoho revolučních technologií neukázaly. OLED jsou typický vapourware a my můžeme být rádi alespoň za to, že technologie TN už ustoupila do pozadí. Ale co dál?
Nový výzkum s grafenovými displeji probíhá díky SCALE Nanotech, Graphenea a TU Delft a nyní se už zajišťuje kapitál s výhledem na komercializaci. To vypadá jako nadějný vývoj nové technologie, kterou se chystá využít nový startup, a to v podobě komponentů GIMOD (Graphene Interferometric Modulator Display). O této technologii se hned dozvídáme, že je schopna dosáhnout obnovovací frekvence 400 Hz a poskytnout displej s hustotou 2500 ppi, přičemž autoři si pochvalují také energetickou efektivitu. 
 
 
V případě displejů GIMOD nás hned napadne, že by mohlo jít o ideální technologii pro VR headsety, kde je důležitá právě vysoká obnovovací frekvence stejně jako vysoké rozlišení na malé ploše. V ostatních ohledech by nové displeje měly odpovídat tomu, co zvládnou ty dobře známé, čili LCD nebo OLED. O displejích pro monitory se tak bohužel nemluví, takže to vypadá, že v jejich případě GIMOD nemá co nabídnout. 
 
Jednotlivé GIMOD komponenty s 2500 dpi byly prezentovány už na Mobile World Congress a odborná veřejnost dle autorů reagovala "celkem nadšeně", jak uvádí Dr. Cartamil-Bueno, který grafenové displeje vynalezl. Už hotové a nabízené displeje využívají pixely o velikosti hrany pouze 5 µm. Pro porovnání, dnešní hi-end smartphony mají pixelo o asi desetkrát větší hraně, takže pokud by se grafenový displej nasadil na 5" telefonu, ten by nabídl rozlišení 12K. 
 
 
Dr. Houri vysvětluje, že GIMOD využívá ty nejzajímavější vlastnosti grafenu, a to mechanické, optické a elektrické. Popisuje je jako elektricky ovládané membrány, jež modulují průchod světla. Aktuální obnovovací frekvence je 400 Hz, ovšem potenciál technologie je jít až na 2000, což by však bylo pro lidské oko už zbytečný luxus, neboť to nemá být schopno odhalit poblikávání nad 500 až 1000 Hz. 
 
Uvidíme, co nám právě vznikající startup nabídne a zda o něm a jeho GIMOD ještě uslyšíme. 
 
Zdroj: Hexus.net