www.svethardware.cz
>
>
>
>

Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet

Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
, , aktualita
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
K oblíbeným
reklama
Po Kepleru tu sice už máme satelit TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), který hledá exoplanety v mnohem bližším i širším okruhu, nicméně stále jde o tranzitivní metodu, z níž se dozvíme pouze informace o tom, jak je daná planeta přibližně velká a jak dlouho trvá jeden její rok, čili i jak daleko se nachází od své hvězdy. Další údaje už se určují dle našich znalostí a zkušeností s tím, jak vypadají planety naší soustavy a také dle toho, co víme o jednotlivých typech hvězd. Velice nápomocné jsou pro tento účel samozřejmě i počítače zpracovávající různé modely vývoje planet nebo i celého vesmíru a jeho galaxií. 
 
 
Jedním ze základních předpokladů vycházejících ze znalostí o Sluneční soustavě je třeba to, že malé planety by měly být kamenité s pevným povrchem a větší zase povětšinou plynné. Dle toho se i vžilo označení super Země, horký Jupiter, mini Neptun a podobně, ačkoliv ještě nikdo nebyl schopen ověřit, že některé planeta cizího systému spadající do jedné z těchto kategorií tomu opravdu odpovídá.  
 
Z toho také vyplývá, že označení "obyvatelná exoplaneta" je postaveno na velice vrtkavých základech. Obvykle jde prostě o to, že jde o planetu o přibližné velikosti Země či super Země, která se pohybuje akorát tak daleko od své hvězdy, že by na jejím povrchu teoreticky mohla existovat voda v tekutém stavu. Nicméně tu máme i novou studii, která využívá 3D modelování klimatu k tomu, aby mohla alespoň zúžit výběr exoplanet na takové, jež mají na podporu života vyšší šanci. 
 
Jedná se o studii z Northwestern University, která poprvé kombinuje zmíněné modely s disciplínami 3D fotochemie a atmosférické chemie. Týká se tak především modelů sledujících vliv záření hvězdy na planetu a její atmosféru, jež by měly pomoci stanovit, které konkrétní exoplanety by měly být primárními cíli pro další pozorování ve snaze hledat známky života. 
 
V této studii jde konkrétně o vliv hvězdy na zahřívání a chladnutí atmosféry planety na základě toho, z čeho se ta skládá. Výsledky by se tak hodily třeba i pomyslnému pozorovateli, který by s využitím nám aktuálně dostupných prostředků dokázal z cizího systému najít v tom našem planety Země a Venuše. Ty by mu připadaly v podstatě identické, neboť by nedokázal zjistit, že na Venuši ve skutečnosti vládne mnohasetstupňové peklo pod drtivou atmosférou. Nová studie je tak přesně o tom a prozatím přinesla potvrzení toho, že záření hvězdy hraje rozhodující roli v tom, zda daná planeta může, či nemůže být obyvatelná (z našeho pohledu), což je případ především v mládí velice aktivních červených trpaslíků, které mohou blízké planety doslova sterilizovat a zbavit je atmosféry i vody.
 
Jde ovšem také o výzkum, jehož význam by se měl projevit až v budoucnu, kdy v provoz vstoupí nová zařízení jako JWST. Ten by totiž měl být schopen v atmosférách cizích planet bezpečně nalézt vodní páru a rovněž ozón či jiné důležité plyny. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nová verze mini PC Gigabyte Brix používá Inter Tiger Lake a Thunderbolt 4 Nová verze mini PC Gigabyte Brix používá Inter Tiger Lake a Thunderbolt 4
Gigabyte uvádí další verzi svých kompaktních desktopů Brix. V nabídce bude několik konfigurací s procesory Intel Core 11. generace a možností rozšíření o externí GPU. Dodávány budou v provedení barebone.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Další IT útok na nemocnice, napaden byl americký řetězec UHS Další IT útok na nemocnice, napaden byl americký řetězec UHS
Není to dávno, co jsme zaznamenali útok pomocí ransomwaru na německou nemocnici, v důsledku čehož měla zemřít jedna pacientka. Nyní byl napaden řetězec mnoha nemocnic od UHS ve Spojených státech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xbox si rezervuje 20 % z SSD pro systém, Microsoft s vývojem konzolí nekončí Xbox si rezervuje 20 % z SSD pro systém, Microsoft s vývojem konzolí nekončí
Zákazníci se musí připravit na to, že nové konzole Xbox si rezervují nezanedbatelné procento ze svého 1TB SSD pro systém. Vedle toho se podíváme i na téma dalšího vývoje herních konzolí a jejich možný konec.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
AOC uvádí velká LCD série E2 s FreeSync AOC uvádí velká LCD série E2 s FreeSync
Společnost AOC si připravila trojici nových monitorů série E2, které sice vyloženě nepatří mezi herní modely, ale i tak všechny podporují Adaptive-Sync, čili primárně FreeSync. Jde o 31,5" a 34" panely. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Folding@Home dostal podporu CUDA s nárůstem výkonu až o 30 % Folding@Home dostal podporu CUDA s nárůstem výkonu až o 30 %
Z nové tiskové zprávy se dozvídáme, že Folding@home získává přímou podporu technologie NVIDIA CUDA, z čehož si můžeme slibovat výkonnostní bonus mezi 15 a 30 procenty. Vyšší výkon tak bude k dispozici i pro hledání léku na Covid-19. 
Včera, aktualita, Jan Vítek