www.svethardware.cz
>
>
>
>

Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet

Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
, , aktualita
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
K oblíbeným
reklama
Po Kepleru tu sice už máme satelit TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), který hledá exoplanety v mnohem bližším i širším okruhu, nicméně stále jde o tranzitivní metodu, z níž se dozvíme pouze informace o tom, jak je daná planeta přibližně velká a jak dlouho trvá jeden její rok, čili i jak daleko se nachází od své hvězdy. Další údaje už se určují dle našich znalostí a zkušeností s tím, jak vypadají planety naší soustavy a také dle toho, co víme o jednotlivých typech hvězd. Velice nápomocné jsou pro tento účel samozřejmě i počítače zpracovávající různé modely vývoje planet nebo i celého vesmíru a jeho galaxií. 
 
 
Jedním ze základních předpokladů vycházejících ze znalostí o Sluneční soustavě je třeba to, že malé planety by měly být kamenité s pevným povrchem a větší zase povětšinou plynné. Dle toho se i vžilo označení super Země, horký Jupiter, mini Neptun a podobně, ačkoliv ještě nikdo nebyl schopen ověřit, že některé planeta cizího systému spadající do jedné z těchto kategorií tomu opravdu odpovídá.  
 
Z toho také vyplývá, že označení "obyvatelná exoplaneta" je postaveno na velice vrtkavých základech. Obvykle jde prostě o to, že jde o planetu o přibližné velikosti Země či super Země, která se pohybuje akorát tak daleko od své hvězdy, že by na jejím povrchu teoreticky mohla existovat voda v tekutém stavu. Nicméně tu máme i novou studii, která využívá 3D modelování klimatu k tomu, aby mohla alespoň zúžit výběr exoplanet na takové, jež mají na podporu života vyšší šanci. 
 
Jedná se o studii z Northwestern University, která poprvé kombinuje zmíněné modely s disciplínami 3D fotochemie a atmosférické chemie. Týká se tak především modelů sledujících vliv záření hvězdy na planetu a její atmosféru, jež by měly pomoci stanovit, které konkrétní exoplanety by měly být primárními cíli pro další pozorování ve snaze hledat známky života. 
 
V této studii jde konkrétně o vliv hvězdy na zahřívání a chladnutí atmosféry planety na základě toho, z čeho se ta skládá. Výsledky by se tak hodily třeba i pomyslnému pozorovateli, který by s využitím nám aktuálně dostupných prostředků dokázal z cizího systému najít v tom našem planety Země a Venuše. Ty by mu připadaly v podstatě identické, neboť by nedokázal zjistit, že na Venuši ve skutečnosti vládne mnohasetstupňové peklo pod drtivou atmosférou. Nová studie je tak přesně o tom a prozatím přinesla potvrzení toho, že záření hvězdy hraje rozhodující roli v tom, zda daná planeta může, či nemůže být obyvatelná (z našeho pohledu), což je případ především v mládí velice aktivních červených trpaslíků, které mohou blízké planety doslova sterilizovat a zbavit je atmosféry i vody.
 
Jde ovšem také o výzkum, jehož význam by se měl projevit až v budoucnu, kdy v provoz vstoupí nová zařízení jako JWST. Ten by totiž měl být schopen v atmosférách cizích planet bezpečně nalézt vodní páru a rovněž ozón či jiné důležité plyny. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínský marketing Intelu: 9600KF je lepší než 3800X, 9350KF než 3600X Čínský marketing Intelu: 9600KF je lepší než 3800X, 9350KF než 3600X
Jakkoliv náš šéf Intelu přesvědčuje, že 90% na trhu s x86 už není priorita jeho firmy, její vlastní marketing se pochopitelně nechce jen tak vzdávat dříve vydobytých pozic. Ukazuje na to i prezentace Intelu v Číně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CEO Intelu: nechci mít 90% podíl mezi x86 CPU, přicházíme tím o příležitosti CEO Intelu: nechci mít 90% podíl mezi x86 CPU, přicházíme tím o příležitosti
Z různých zpráv tohoto roku se ukázalo, že Intel je vcelku nervózní z toho, jak kvůli AMD přichází o podíl na trhu s procesory x86, a tím přirozeně i s celými platformami. Co ale k tomu může říci jeho šéf Robert Swan?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet
Odebrání autonomie Kašmíru v Indii má důsledky i na zdejší online život. Vláda zde totiž vypnula internet, aby se lidé nemohli radikalizovat na sociálních sítích, což v důsledku ruší  lidem účty na nich kvůli neaktivitě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420 Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420
Nedostatek 14nm procesorů od Intelu se dá řešit třeba i tím, že se odvolá ukončení výroby stařičkých 22nm procesorů. Intel tak do hry vrací více než 6 let staré Pentium G3420, které se bude opět vyrábět.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
7.12.2019, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů