www.svethardware.cz
>
>
>
>

Vzorky získané roverem Perseverance naznačují, že voda byla na Marsu velmi dlouho

Vzorky získané roverem Perseverance naznačují, že voda byla na Marsu velmi dlouho
, , aktualita
Vědci z NASA zkoumající planetu Mars postupně přicházejí na nové informace o historii tohoto vesmírného tělesa. Momentálně jim se sběrem dat z rudé planety pomáhá rover Perseverance, který NASA vyslala k Marsu v létě minulého roku.
K oblíbeným
reklama
Rover Perseverance se na Marsu pustil do sběru vzorků hornin. Nedlouho poté, co NASA slavila úspěšné zapečetění prvního vzorku z vrtačky robotického vozítka, se objevují i další informace o rudé planetě. 
 
Prvotní analýzy vzorků hornin naznačují, že v kráteru Jezero, v němž se Perseverance momentálně nachází, byla voda přítomna dlouhou dobu. Vědci z NASA tímto výrokem myslí desítky tisíc nebo až miliony let, tak dlouhé období se stabilní vodou mohlo na Marsu vytvořit relativně přívětivé prostředí pro mikroskopický život. Vědecký tým také identifikoval některé soli, jež mohly vzniknout díky vodě proudící přes zkoumané horniny a mohou uchovávat i případné známky minulého života. 
 
 
Dva doposud získané vzorky pocházejí pouze z jedné horniny, pro přesnější informace bude potřeba analyzovat ještě mnoho dalších oblastí a postupně tak odhalovat tajemství historie Marsu. Rover Perseverance bude v budoucnu sbírat vzorky v místě nazvaném Séitah, konkrétně v jižní části tohoto regionu. Se sběrem se ale bude muset po dobu několika týdnů počkat, protože v říjnu je plánovaná pro všechny mise na planetě Mars pauza, neboť dojde ke konjunkci Marsu se Sluncem. 
 
Vzorky z rudé planety mají být jednou odeslány na Zemi, kde proběhne podrobnější analýza. Kousky hornin, které Perseverance získává, budou v ochranných pouzdrech na naši planetu dopraveny v rámci některé z budoucích misí. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Aurora Horizon a Connect: služba autonomního řízení aut za předplatné Aurora Horizon a Connect: služba autonomního řízení aut za předplatné
Společnost Aurora chce v budoucnu začít komerčně nabízet své technologie pro autonomní řízení vozů. Míří ale na podnikovou sféru a služby Aurora Horizon a Aurora Connect budou k dispozici za předplatné.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
G.Skill představuje DDR5 moduly, vrcholem je DDR5-6400 CL36 G.Skill představuje DDR5 moduly, vrcholem je DDR5-6400 CL36
DDR5 paměti přichází. V posledních dnech je představilo hned několik výrobců a je mezi nimi i společnost G.Skill. Její nabídka modulů Trident Z5 bude končit až u variant DDR5-6400 s časováním CL36.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Windows 11 má také problémy s tiskárnami jako jeho předchůdce Windows 11 má také problémy s tiskárnami jako jeho předchůdce
Bohužel ani nejnovějšímu operačnímu systému Windows 11 se nevyhýbají chyby a podobně jako u "desítek", i zde jsou problémy např. s tiskárnami. Našly se už tři chyby, které komplikují instalaci nebo bezproblémové používání tiskáren.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Minisforum Elitemini HM90: mini PC s Ryzenem 9 4900H Minisforum Elitemini HM90: mini PC s Ryzenem 9 4900H
Společnost Minisforum zařazuje do nabídky další ze svých malých, ale výkonných desktopů. Tentokrát jde o model s APU Ryzen 9 4900H, které sice už není nejnovější, ale stále jde o velice slušné APU. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
RTX 3090 poškozená při hraní New World byla oživena, proč selhala? RTX 3090 poškozená při hraní New World byla oživena, proč selhala?
V průběhu betatestování hry New World od Amazonu se objevily případy náhle umírajících grafických karet GeForce z generace Ampere a především pak šlo o drahé RTX 3090. Jedna z nich nyní byla prozkoumána a dokonce oživena.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů