Vzpoura v YouTube: inženýr řekl, jak YT před 10 lety zabil Internet Explorer 6

Vzpoura v YouTube: inženýr řekl, jak YT před 10 lety zabil Internet Explorer 6
, , aktualita
Internet Explorer byl dlouhé roky velmi oblíbeným prohlížečem u uživatelů, ale nenáviděným u vývojářů. Partička rebelů z YouTube před 10 lety provedla zprvu tajnou akci, kterou výrazně dopomohla smrti nenáviděného Internet Exploreru 6.
K oblíbeným
reklama
Dnes většina lidí používá internetový prohlížeč Google Chrome, ale před 10 lety tomu tak nebylo ani zdaleka. Tehdy světu vládl Internet Explorer a jeho verze IE6 měla tehdy nemalé 18% zastoupení. To se však nelíbilo vývojářům z YouTube, kteří se neustále potýkali s tím, proč zas něco funguje ve všech prohlížečích a jen v IE6 a starších nikoli (velkými problémy byly různě divné interpretace vlastností některých tagů, které dokázaly úplně shodit celý systém). Rozhodli se tak tajně pomoci IE6 do hrobu a jeden z bývalých inženýrů YouTube, Chris Zacharias, na svém blogu prozradil, jak to tehdy před 10 lety vlastně bylo.
 
Internet Explorer 6 logo
 
Stalo se tak nějakou dobu poté, co Google koupil YouTube, ale ten ještě nebyl plně integrován do služeb Googlu. Někteří inženýři YouTube tak měli specifická vývojářská práva OldTuber, která umožňovala na vlastní zodpovědnost provádět změny v kódu, přičemž ty neprocházely typickým schvalovacím procesem Googlu. A právě toho rebelové využili. Poněvadž Google jim nedovolil zrušit podporu IE6, který tou dobou používala stále asi pětina lidí, rozhodli se tím uživatelům jen naoko vyhrožovat. V YouTube se tak v případě použití starších verzí IE nad klipy začal ukazovat banner o brzkém ukončení podpory prohlížeče, záměrně ale nebylo specifikováno nic konkrétního a v banneru se ukázaly také odkazy na modernější prohlížeče. I když v Googlu už takřka nikdo kromě vývojářů zastaralý IE6 nikdo nepoužíval, přesto to nepřekvapivě prasklo.
 
YouTube logo
 
Nejprve přišel šéf PR, proč všechna média píšou o tom, že YouTube chce zrušit podporu starých prohlížečů (sami si toho v PR nevšimli, na Macu měli Chrome). Naštěstí ta se shodla na tom, že jde o správný krok, takže záměr YouTube hodnotila spíše kladně. Z PR jim pohrozili, ať už něco takového bez souhlasu nedělají. Pak se objevili právníci, kteří ještě používali IE6. Zde byl problém úplně jiný. Chrome se jim totiž v nabídce alternativních prohlížečů objevil jako první, což zas hrozilo napadením ze strany antimonopolních úřadů. Vývojáři tak museli systém upravit a demonstrovat, že se to generuje opravdu náhodně. Dokonce bylo potřeba mazat cookies v prohlížeči, aby se generování provedlo znovu a Chrome se objevil i jinde než na první pozici. Právnici měli "štěstí" na to, že jim skákal na první pozici.
 
Problém však nepředstavitelně pokračoval. Záhy se podobný banner objevil i v Google Docs. Tato skupina vývojářů měla IE6 také úplně po krk, přičemž ani jim vedení nepovolilo ukončit jeho podporu. Když však banner viděli na YouTube, rozhodli se ho zkopírovat. Jednoduše věřili, že se na YouTube objevil se svolením vedení a konečně se pohnuly ledy. Na nic se však nikoho neptali. Nakonec se později i vedení Googlu podvolilo, bannery povolilo i na dalších službách a během jediného měsíce zastoupení IE6 kleslo téměř o polovinu na výsledných 10 %. A takhle začala rychlá smrt prohlížeče Internet Explorer 6. Hrstkou rebelů v YouTube, kteří už nechtěli řešit výjimky pro problematický prohlížeč.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů