Vzpoura v YouTube: inženýr řekl, jak YT před 10 lety zabil Internet Explorer 6

Vzpoura v YouTube: inženýr řekl, jak YT před 10 lety zabil Internet Explorer 6
, , aktualita
Internet Explorer byl dlouhé roky velmi oblíbeným prohlížečem u uživatelů, ale nenáviděným u vývojářů. Partička rebelů z YouTube před 10 lety provedla zprvu tajnou akci, kterou výrazně dopomohla smrti nenáviděného Internet Exploreru 6.
K oblíbeným
reklama
Dnes většina lidí používá internetový prohlížeč Google Chrome, ale před 10 lety tomu tak nebylo ani zdaleka. Tehdy světu vládl Internet Explorer a jeho verze IE6 měla tehdy nemalé 18% zastoupení. To se však nelíbilo vývojářům z YouTube, kteří se neustále potýkali s tím, proč zas něco funguje ve všech prohlížečích a jen v IE6 a starších nikoli (velkými problémy byly různě divné interpretace vlastností některých tagů, které dokázaly úplně shodit celý systém). Rozhodli se tak tajně pomoci IE6 do hrobu a jeden z bývalých inženýrů YouTube, Chris Zacharias, na svém blogu prozradil, jak to tehdy před 10 lety vlastně bylo.
 
Internet Explorer 6 logo
 
Stalo se tak nějakou dobu poté, co Google koupil YouTube, ale ten ještě nebyl plně integrován do služeb Googlu. Někteří inženýři YouTube tak měli specifická vývojářská práva OldTuber, která umožňovala na vlastní zodpovědnost provádět změny v kódu, přičemž ty neprocházely typickým schvalovacím procesem Googlu. A právě toho rebelové využili. Poněvadž Google jim nedovolil zrušit podporu IE6, který tou dobou používala stále asi pětina lidí, rozhodli se tím uživatelům jen naoko vyhrožovat. V YouTube se tak v případě použití starších verzí IE nad klipy začal ukazovat banner o brzkém ukončení podpory prohlížeče, záměrně ale nebylo specifikováno nic konkrétního a v banneru se ukázaly také odkazy na modernější prohlížeče. I když v Googlu už takřka nikdo kromě vývojářů zastaralý IE6 nikdo nepoužíval, přesto to nepřekvapivě prasklo.
 
YouTube logo
 
Nejprve přišel šéf PR, proč všechna média píšou o tom, že YouTube chce zrušit podporu starých prohlížečů (sami si toho v PR nevšimli, na Macu měli Chrome). Naštěstí ta se shodla na tom, že jde o správný krok, takže záměr YouTube hodnotila spíše kladně. Z PR jim pohrozili, ať už něco takového bez souhlasu nedělají. Pak se objevili právníci, kteří ještě používali IE6. Zde byl problém úplně jiný. Chrome se jim totiž v nabídce alternativních prohlížečů objevil jako první, což zas hrozilo napadením ze strany antimonopolních úřadů. Vývojáři tak museli systém upravit a demonstrovat, že se to generuje opravdu náhodně. Dokonce bylo potřeba mazat cookies v prohlížeči, aby se generování provedlo znovu a Chrome se objevil i jinde než na první pozici. Právnici měli "štěstí" na to, že jim skákal na první pozici.
 
Problém však nepředstavitelně pokračoval. Záhy se podobný banner objevil i v Google Docs. Tato skupina vývojářů měla IE6 také úplně po krk, přičemž ani jim vedení nepovolilo ukončit jeho podporu. Když však banner viděli na YouTube, rozhodli se ho zkopírovat. Jednoduše věřili, že se na YouTube objevil se svolením vedení a konečně se pohnuly ledy. Na nic se však nikoho neptali. Nakonec se později i vedení Googlu podvolilo, bannery povolilo i na dalších službách a během jediného měsíce zastoupení IE6 kleslo téměř o polovinu na výsledných 10 %. A takhle začala rychlá smrt prohlížeče Internet Explorer 6. Hrstkou rebelů v YouTube, kteří už nechtěli řešit výjimky pro problematický prohlížeč.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek