Vzpoura v YouTube: inženýr řekl, jak YT před 10 lety zabil Internet Explorer 6

Vzpoura v YouTube: inženýr řekl, jak YT před 10 lety zabil Internet Explorer 6
, , aktualita
Internet Explorer byl dlouhé roky velmi oblíbeným prohlížečem u uživatelů, ale nenáviděným u vývojářů. Partička rebelů z YouTube před 10 lety provedla zprvu tajnou akci, kterou výrazně dopomohla smrti nenáviděného Internet Exploreru 6.
K oblíbeným
reklama
Dnes většina lidí používá internetový prohlížeč Google Chrome, ale před 10 lety tomu tak nebylo ani zdaleka. Tehdy světu vládl Internet Explorer a jeho verze IE6 měla tehdy nemalé 18% zastoupení. To se však nelíbilo vývojářům z YouTube, kteří se neustále potýkali s tím, proč zas něco funguje ve všech prohlížečích a jen v IE6 a starších nikoli (velkými problémy byly různě divné interpretace vlastností některých tagů, které dokázaly úplně shodit celý systém). Rozhodli se tak tajně pomoci IE6 do hrobu a jeden z bývalých inženýrů YouTube, Chris Zacharias, na svém blogu prozradil, jak to tehdy před 10 lety vlastně bylo.
 
Internet Explorer 6 logo
 
Stalo se tak nějakou dobu poté, co Google koupil YouTube, ale ten ještě nebyl plně integrován do služeb Googlu. Někteří inženýři YouTube tak měli specifická vývojářská práva OldTuber, která umožňovala na vlastní zodpovědnost provádět změny v kódu, přičemž ty neprocházely typickým schvalovacím procesem Googlu. A právě toho rebelové využili. Poněvadž Google jim nedovolil zrušit podporu IE6, který tou dobou používala stále asi pětina lidí, rozhodli se tím uživatelům jen naoko vyhrožovat. V YouTube se tak v případě použití starších verzí IE nad klipy začal ukazovat banner o brzkém ukončení podpory prohlížeče, záměrně ale nebylo specifikováno nic konkrétního a v banneru se ukázaly také odkazy na modernější prohlížeče. I když v Googlu už takřka nikdo kromě vývojářů zastaralý IE6 nikdo nepoužíval, přesto to nepřekvapivě prasklo.
 
YouTube logo
 
Nejprve přišel šéf PR, proč všechna média píšou o tom, že YouTube chce zrušit podporu starých prohlížečů (sami si toho v PR nevšimli, na Macu měli Chrome). Naštěstí ta se shodla na tom, že jde o správný krok, takže záměr YouTube hodnotila spíše kladně. Z PR jim pohrozili, ať už něco takového bez souhlasu nedělají. Pak se objevili právníci, kteří ještě používali IE6. Zde byl problém úplně jiný. Chrome se jim totiž v nabídce alternativních prohlížečů objevil jako první, což zas hrozilo napadením ze strany antimonopolních úřadů. Vývojáři tak museli systém upravit a demonstrovat, že se to generuje opravdu náhodně. Dokonce bylo potřeba mazat cookies v prohlížeči, aby se generování provedlo znovu a Chrome se objevil i jinde než na první pozici. Právnici měli "štěstí" na to, že jim skákal na první pozici.
 
Problém však nepředstavitelně pokračoval. Záhy se podobný banner objevil i v Google Docs. Tato skupina vývojářů měla IE6 také úplně po krk, přičemž ani jim vedení nepovolilo ukončit jeho podporu. Když však banner viděli na YouTube, rozhodli se ho zkopírovat. Jednoduše věřili, že se na YouTube objevil se svolením vedení a konečně se pohnuly ledy. Na nic se však nikoho neptali. Nakonec se později i vedení Googlu podvolilo, bannery povolilo i na dalších službách a během jediného měsíce zastoupení IE6 kleslo téměř o polovinu na výsledných 10 %. A takhle začala rychlá smrt prohlížeče Internet Explorer 6. Hrstkou rebelů v YouTube, kteří už nechtěli řešit výjimky pro problematický prohlížeč.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Core i9-10900K zbaven heatspreaderu, teplotně si můžeme značně pomoci Core i9-10900K zbaven heatspreaderu, teplotně si můžeme značně pomoci
Kdo jiný než der8auer by nám měl ukázat, jak to vypadá pod heatspreaderem nových procesorů Intel? Dozvíme se díky tomu přesnou velikost čipu nového Core i9-10900K, zda je připájen a zda je možné chlazení zlepšit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Linus Torvalds po 15 letech přešel z Intelu na AMD Linus Torvalds po 15 letech přešel z Intelu na AMD
Otec zakladatel linuxových systémů Linus Torvalds se rozhodl, že po dlouhých 15 letech je čas na to se rozloučit s platformou firmy Intel a přejít ke společnosti AMD. Torvalds tuto skutečnost oznámil včera společně s Linux Kernel 5.7 RC7.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung staví svou druhou jihokorejskou továrnu pro 5nm čipy Samsung staví svou druhou jihokorejskou továrnu pro 5nm čipy
Společnost Samsung stále hraje druhé housle, pokud jde o výrobu počítačových čipů na zakázku, nicméně vedle vedoucí TSMC dokáže také využívat vlastní čipy ve vlastních produktech. A ty bude vyrábět i v nové 5nm továrně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jezdec ve virtuálním závodu Formule E podváděl, hrál za něj esport profesionál Jezdec ve virtuálním závodu Formule E podváděl, hrál za něj esport profesionál
Virtuální verze série Formule E, která dočasně nahradila skutečné závody, zaznamenala první případ podvádění. Dopustil se ho německý jezdec, který za sebe nechal závodit profesionálního hráče esports, ale radost ze stupňů vítězů si moc dlouho neužil.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Doporučené PC sestavy: květen 2020 Doporučené PC sestavy: květen 2020
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů