Vzpoura v YouTube: inženýr řekl, jak YT před 10 lety zabil Internet Explorer 6

Vzpoura v YouTube: inženýr řekl, jak YT před 10 lety zabil Internet Explorer 6
, , aktualita
Internet Explorer byl dlouhé roky velmi oblíbeným prohlížečem u uživatelů, ale nenáviděným u vývojářů. Partička rebelů z YouTube před 10 lety provedla zprvu tajnou akci, kterou výrazně dopomohla smrti nenáviděného Internet Exploreru 6.
K oblíbeným
reklama
Dnes většina lidí používá internetový prohlížeč Google Chrome, ale před 10 lety tomu tak nebylo ani zdaleka. Tehdy světu vládl Internet Explorer a jeho verze IE6 měla tehdy nemalé 18% zastoupení. To se však nelíbilo vývojářům z YouTube, kteří se neustále potýkali s tím, proč zas něco funguje ve všech prohlížečích a jen v IE6 a starších nikoli (velkými problémy byly různě divné interpretace vlastností některých tagů, které dokázaly úplně shodit celý systém). Rozhodli se tak tajně pomoci IE6 do hrobu a jeden z bývalých inženýrů YouTube, Chris Zacharias, na svém blogu prozradil, jak to tehdy před 10 lety vlastně bylo.
 
Internet Explorer 6 logo
 
Stalo se tak nějakou dobu poté, co Google koupil YouTube, ale ten ještě nebyl plně integrován do služeb Googlu. Někteří inženýři YouTube tak měli specifická vývojářská práva OldTuber, která umožňovala na vlastní zodpovědnost provádět změny v kódu, přičemž ty neprocházely typickým schvalovacím procesem Googlu. A právě toho rebelové využili. Poněvadž Google jim nedovolil zrušit podporu IE6, který tou dobou používala stále asi pětina lidí, rozhodli se tím uživatelům jen naoko vyhrožovat. V YouTube se tak v případě použití starších verzí IE nad klipy začal ukazovat banner o brzkém ukončení podpory prohlížeče, záměrně ale nebylo specifikováno nic konkrétního a v banneru se ukázaly také odkazy na modernější prohlížeče. I když v Googlu už takřka nikdo kromě vývojářů zastaralý IE6 nikdo nepoužíval, přesto to nepřekvapivě prasklo.
 
YouTube logo
 
Nejprve přišel šéf PR, proč všechna média píšou o tom, že YouTube chce zrušit podporu starých prohlížečů (sami si toho v PR nevšimli, na Macu měli Chrome). Naštěstí ta se shodla na tom, že jde o správný krok, takže záměr YouTube hodnotila spíše kladně. Z PR jim pohrozili, ať už něco takového bez souhlasu nedělají. Pak se objevili právníci, kteří ještě používali IE6. Zde byl problém úplně jiný. Chrome se jim totiž v nabídce alternativních prohlížečů objevil jako první, což zas hrozilo napadením ze strany antimonopolních úřadů. Vývojáři tak museli systém upravit a demonstrovat, že se to generuje opravdu náhodně. Dokonce bylo potřeba mazat cookies v prohlížeči, aby se generování provedlo znovu a Chrome se objevil i jinde než na první pozici. Právnici měli "štěstí" na to, že jim skákal na první pozici.
 
Problém však nepředstavitelně pokračoval. Záhy se podobný banner objevil i v Google Docs. Tato skupina vývojářů měla IE6 také úplně po krk, přičemž ani jim vedení nepovolilo ukončit jeho podporu. Když však banner viděli na YouTube, rozhodli se ho zkopírovat. Jednoduše věřili, že se na YouTube objevil se svolením vedení a konečně se pohnuly ledy. Na nic se však nikoho neptali. Nakonec se později i vedení Googlu podvolilo, bannery povolilo i na dalších službách a během jediného měsíce zastoupení IE6 kleslo téměř o polovinu na výsledných 10 %. A takhle začala rychlá smrt prohlížeče Internet Explorer 6. Hrstkou rebelů v YouTube, kteří už nechtěli řešit výjimky pro problematický prohlížeč.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V
Na trh musí teprve ještě dorazit slíbená karta GeForce RTX 2080 SUPER, která už je ale na cestě, protože byla vyzkoušena v prvních testech. A není překvapivé, že to je zrovna benchmark z Final Fantasy XV.
Dnes, aktualita, Jan Vítek