Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Waymo chce po Uberu v soudním sporu 1,86 miliardy USD

26.9.2017, Milan Šurkala, aktualita
Waymo chce po Uberu v soudním sporu 1,86 miliardy USD
Waymo, společnost vyvíjející autonomní vozy původně pod Googlem, žaluje Uber za ukradení duševního vlastnictví v hodnotě 1,86 miliardy dolarů. Celkem mělo jít o 14 tisíc důležitých souborů, které si jeden z inženýrů stáhl pro sebe.
Existuje mnoho společností, které vyvíjejí systémy autonomních vozidel. Jednou z nich je "taxislužba" Uber, druhou pak např. Waymo. Ta kdysi vyvíjela autonomní auta jako Google, později ale byla vyčleněna jako samostatná jednotka a spadá pod mateřskou firmu Alphabet, kam patří i již zmíněný Google. A právě Waymo je už od února v soudním sporu s Uberem, který zažívá poslední dobou jeden problém za druhým (např. mu v Londýně nebyla prodloužena licence). O co jde však tentokrát?
 
Auto Waymo
 
Jde o bývalého vysoce postaveného inženýra z tehdejšího Googlu, Anthonyho Levandowskiho, který při práci na autonomním autě pro Google současně zakládal své vlastní startupy na vývoj autonomních technologií. Jde zejména o společnost Otto, kterou později koupil Uber a předmětem žaloby je to, že Levandowski před svým odchodem z Googlu (dnes Wayma) zkopíroval okolo 14 tisíc důležitých souborů a vzal si je s sebou. Pak je měl používat ve společnosti Otto, potažmo dnes v Uberu.
 
Na vše se začalo přicházet v roce 2013, kdy Google objednával výrobu svých vlastnoručně vyvinutých součástek, přičemž zjistil, že takřka totožné součástky si pro autonomní vozy nechává vyrábět i společnost Odin Wave. Levandowski odmítl, že by tuto společnost vlastnil nebo s ní měl něco společného a byl později dokonce jedním z lidí, kteří v Googlu rozhodovali o převzetí další společnosti Tyto, která se zabývala autonomními systémy a byla pod Levandowskiho taktovkou. Ta se ale spojila právě se společností Odin Wave, obě pak přešli pod Levandowskiho další projekt Otto a toto vše pak v roce 2016 zakoupil Uber.
 
Jako náhradu nyní Waymo žádá 1,859 miliardy dolarů (nikoli 2,6 miliardy, jak bylo sděleno minulý týden). Současně však žádá, aby byl soud přeložen z 10. října na 5. prosince, aby mělo více času na shromáždění většího množství důkazů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.