WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat

WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat
, , aktualita
Společnost Western Digital máme v případě technologií pro energetický podpořený zápis dat spojenou především s MAMR. Ta se ale trošku překvapivě zatím ještě nepoužije, nicméně od 24TB modelů by to mělo být jiné. 
K oblíbeným
reklama
Energetický podpořený zápis dat, čili EAMR (Energy assisted magnetic recording) zahrnuje technologie HAMR i MAMR. HAMR je obvykle spojována se společností Seagate a využívá laser pro zahřívání místa zápisu. O MAMR slyšíme především ve spojitosti s Western Digital a v důsledku jde o to samé, jen se nevyužívá laser, ale mikrovlny. Očekávalo se přitom, že nové 18TB a 20TB disky Ultrastar od WD pro datová centra už MAMR využijí, ale tak tomu ještě nebude. Původně měly být na MAMR založeny přitom už i 16TB modely
 
 
Společnost Western Digital tak ještě nevidí MAMR jako technologii vhodnou k nasazení v praxi a rovněž se dozvídáme, že se v budoucnu nebude bránit i využití HAMR. Nicméně EAMR jako celek rozhodně do oné budoucnosti patří, i když různí výrobci mohou mít různou představu o tom, kdy to už bude vhodné. 
 
WD ovšem stále tvrdí, že HAMR bude pro uvedení do praxe tou obtížnější technologií, která vyžaduje jak nové hlavičky, tak i zcela nové a odlišné plotny, kdežto v případě MAMR jsou zapotřebí sice rovněž nové hlavičky, ale plotny se od klasiky zase tak moc neliší. A pak už to začíná být trošinku nepřehledné. 
 
 
Dozvídáme se totiž, že není ani nutné nasadit celkovou technologii MAMR a konkrétně se nemusí využít tzv. spin torque oscillator, jenž ovlivňuje povrchový odpor záznamové vrstvy pomocí elektromagnetického pole. Nedozvíme se podrobnosti, ovšem WD si od MAMR bez tohoto zařízení i tak slibuje zvýšení hustoty zápisu, a tak jeho Ultrastar HC550 včetně 20TB modelů využijí výslednou technologii energy-enhanced PMR (EPMR). 
 
PMR známe jako technologii kolmého zápisu, která se využívá už pěknou řádku let, takže nám označení EPMR zrovna moc neřekne. Dle WD je ale velice jednoduchá pro implementaci do pevných disků, a firma tak mohla příslušně pozměnit své roadmapy, aby odsunula nutný nástup MAMR na pozdější dobu. 
 
Zástupce WD na Wells Fargo Technology, Media and Telecommunications Summit nedávno řekl, že jeho společnosti ani tak moc nezáleží na tom, kterou technologii pro energeticky podpořený zápis v budoucnu využije. Jde především o volbu té správné ve správný čas, což pravděpodobně nastane v případě 24TB disků a už nyní je nalinkovaná cesta k 50TB diskům.
 
Nicméně vzhledem k tomu, jaký vývoj mají pevné disky za sebou, respektive jaký je kontrast mezi předpoklady a realitou, nelze brát jako pevně dané vůbec nic. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Internet Explorer má vážnou zero-day chybu, oprava neexistuje Internet Explorer má vážnou zero-day chybu, oprava neexistuje
Microsoft varuje, že internetový prohlížeč Internet Explorer trpí na vážnou zero-day chybu. Ta je tedy už v praxi zneužívána, ale prozatím na ni neexistuje oprava. Jde o podobný problém, který měla před pár dny i Mozilla.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT
AMD a jeho AIB partner Sapphire našlo vskutku rychlou odpověď na to, že NVIDIA výrazně zlevnila karty RTX 2060, které si ze své ceny umazaly 50 dolarů. Sapphire cenu nechává, ale přidává na výkonu karet RX 5600 XT.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná
Společnost SpaceX čekala jedna hlavní závěrečná zkouška před tím, než jí NASA umožní létat s lidmi na Mezinárodní vesmírnou stanici. My se nyní můžeme podívat, jak se tento test povedl při startu rakety Falcon 9.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
Včera, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
PigeonBot: dron, který je inspirován holubem PigeonBot: dron, který je inspirován holubem
Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář