www.svethardware.cz
>
>
>
>

WD představuje nové výkonné NVMe SSD řady Black

WD představuje nové výkonné NVMe SSD řady Black
, , aktualita
Společnost Western Digital se rozhodla rozšířit řady svých NVMe SSD rodiny Black o nové modely. V jejich případě přímo zmiňuje herní sestavy, vysoký výkon, nízkou spotřebu a dlouhou výdrž, takže co tu máme nového?
K oblíbeným
reklama
Western Digital Black 3D NVMe SSD jsou založeny na firemní SSD architektuře, do čehož spadá i příslušný kontroler. Vedle toho můžeme očekávat, že budou využívat 3D NAND Flash z továren Toshiby, neboť právě s tou WD dlouhodobě spolupracuje. Jde pochopitelně o modely formátu M.2, jaké již WD představil na začátku minulého roku, ovšem to šlo pouze o 256GB a 512GB modely. Tehdy také ještě nesly označení WD Black PCIe Gen3 x4 NVMe SSD, zatímco dnes už bylo toto označení zkráceno prostě na WD Black NVMe SSD. 
 
To by nám mohlo napovědět, že jde o celou novou řadu, což potvrzují další informace z tiskové zprávy. Nové Western Digital Black 3D NVMe SSD jsou totiž nabízeny ve verzích s kapacitami 250 GB, 500 GB a 1 TB, takže je jasné, že musí jít o jiné modely, než byly starší 256 a 512GB. 
 
Nejsou to také už SSD s maximální datovou propustností 2050 a 800 MB/s při čtení a zápisu. Sekvenční čtení namísto toho dosahuje až 3400 MB/s a zápis pak 2800 MB/s, což se týká ale pouze 1TB modelu. Výrobci SSD se tak už opravdu přibližují limitním možnostem rozhraní PCIe 3.0 x4, ovšem to bude ještě nějakou dobu alespoň z hlediska zápisu odolávat a v dohledné době by už mělo nastoupit rozhraní PCIe 4.0, které propustnost jedné linky zdvojnásobí na 16 GT/s, takže navyšovat počet linek nebude třeba. 
 
Co se týče rozdílů ve výkonu mezi jednotlivými verzemi, ty jsou velice podstatné: 
 
Sekvenční čtení/zápis:
 
1TB
 • až 3.400 MB/s čtení
 • až 2.800 MB/s zápis
500GB
 • až 3.400 MB/s čtení
 • až 2.500 MB/s zápis
250GB
 • až 3.000 MB/s čtení
 • až 1.600 MB/s zápis
 
Náhodné čtení/zápis:
 
1TB
 • až 500.000 IOPS čtení
 • až 400.000 IOPS zápis
500GB
 • až 410.000 IOPS čtení
 • až 330.000 IOPS zápis
250GB
 • až 220.000 IOPS čtení
 • až 170.000 IOPS zápis
Čili rozdíl mezi 250GB a 1TB verzí je ve výkonu i více než dvojnásobný, a tak bude dobré se poohlédnout alespoň po 500GB modelu představujícím zlatou střední cestu. Výrobce ale bohužel neuvádí, zda využívá buňky typu MLC pro zápis dvou bitů, nebo TLC pro tři bity. To pak totiž velice ovlivní dlouhodobě udržitelnou rychlost zápisu, neboť oněch 2800 MB/s se může týkat pouze zápisu do SLC cache, a také to tak vzhledem k cenám nejspíše i bude. 
 
Výdrž těchto nových SSD je stanovena na 600 TBW pro 1TB model, takže z toho je hned zřejmé, že použité paměti mají dle záručních podmínek vydržet alespoň 600 přepisů. Pak už zárukou chráněni nebudeme, stejně jako po překročení pětileté lhůty (cokoliv nastane dříve). 
 
Ceny Western Digital Black 3D NVMe byly stanoveny na 120, 230 a 450 USD a dostupnost byla naplánována ještě na tento měsíc. 

Zdroj: WD (pdf)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Qualcomm nabízí alternativu k akvizici Armu NVIDIÍ: sdružení firem Qualcomm nabízí alternativu k akvizici Armu NVIDIÍ: sdružení firem
Společnost NVIDIA má před sebou ve snaze koupit Arm ještě dlouhou a trnitou cestu, neboť musí přesvědčit příslušné úřady několika zemí, z nichž se v poslední době ozývá především Velká Británie. Jakou alternativu ale má Qualcomm?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nabídnou procesory Zen 4 nakonec až 128 jader? Nabídnou procesory Zen 4 nakonec až 128 jader?
Dle starších zpráv leakerů by měly procesory AMD Zen 4, čili přesněji procesory EPYC Genoa a potažmo z nich vycházející Threadrippery, nabídnout až 96 jader. Nyní nás ale Broly_X1 přesvědčuje, že jich bude až 128. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
AMD Radeon RX 6600M otestován, jak si vede? AMD Radeon RX 6600M otestován, jak si vede?
Koupě notebooku je dnes jedna z mála možností, jak si obstarat nový herní počítač a my snad brzy dostaneme možnost pořídit si i model s grafickou kartou AMD Radeon RX 6600M. Jaký výkon od ní máme očekávat?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rainbow Six Siege s DLSS v benchmarku: až 50 % FPS navíc Rainbow Six Siege s DLSS v benchmarku: až 50 % FPS navíc
NVIDIA se pochlubila zvýšením výkonu ve hře Rainbow Six Siege, který zajistila technologie DLSS. Máme očekávat až 50% FPS navíc a podívat se můžeme na video, které ukazuje průběh testů. A co Doom Eternal a podpora RT s DLSS?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Ponte Vecchio přijde ve formátu OAM a využije vodní chlazení Intel Ponte Vecchio přijde ve formátu OAM a využije vodní chlazení
Intel Ponte Vecchio jsou chystány jako serverové produkty, na něž si běžní uživatelé PC ani nesáhnou, a tak není divu, že přijdou v podobě modulů formátu OAM a vyžadovat budou také vodní chlazení. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek