Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

WD uvádí úložiště pro datová centra, nové 64TB SSD a 32TB HDD

17.6.2024, Milan Šurkala, aktualita
WD uvádí úložiště pro datová centra, nové 64TB SSD a 32TB HDD
Western Digital uvedl nová úložiště pro datová centra, která jsou zajímavá svými obřími kapacitami. Máme zde nové řady Ultrastar DC SN861, SN655 a HC690, mezi nimiž najdeme až 32TB HDD a 64TB SSD.
Společnost Western Digital inovovala nabídku svých úložišť pro datová centra a představila novinky jako nové pevné disky i SSD. Jako první tu máme SSD Ultrastar DC SN681, které je postaveno na sběrnici PCIe 5.0, která nabídne dostatek propustnosti pro nasazení v oblasti AI (např. trénování AI i její inferenci) a jiných náročných výpočtů. Využívá NVMe 2.0, OCP 2.0, vyrábí se ve verzích s životností stanovenou na 1 DWPD i 3 DWPD (počet přepisů jednotky denně), záruka je 5letá. Nyní se dodávají první vzorky variant pro rozhraní E1.S, ještě tento měsíc by měly být zahájeny dodávky prvních vzorků i ve variantě U.2. Velkosériová výroba a dodávky jsou plánovány na příští čtvrtletí.
 
WD Ultrastar DC SN681
 
Zajímavým SSD je model Ultrastar DC SN655+. Zde se totiž dostáváme k obří kapacitě až 64 TB. Tato SSD jsou optimalizována pro ukládání obrovských množství dat (např. pro přípravu dat pro AI, ukládání obrovských datasetů pro pozdější trénování, ale ne až tak pro trénování samotné jako řada SN681) a jsou pro rozhraní U.3. Dodávány jsou první vzorky, velkosériové dodávky jsou plánovány později na letošní rok.
 
Ultrastar DC SN655+
 
Nakonec je tu ještě pevný disk Ultrastar DC HC690. V tomto případě jde o jednotky využívající technologii UltraSMR a OptiNAND s kapacitou až 32 TB. Určením míří do cloudu a datových center, i zde se počítá s ukládáním dat pro AI zejména tam, kde je důležité nízké TCO (celkové náklady od nákupní ceny až po provoz).
 
Ultrastar DC HC690
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.