reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Western Digital v příštím roce přinese 18TB CMR a 20TB SMR disky

4.9.2019, Jan Vítek, aktualita
Western Digital v příštím roce přinese 18TB CMR a 20TB SMR disky
Společnost Western Digital se chystá v příštím roce nabídnout až 20TB pevné disky, které využijí technologii Shingled Magnetic Recording. A pokud se zákazník trošku uskrovní, může využít 18TB disky s nepřekrývanými stopami. 
Western Digital své nové disky postaví na platformě s devíti plotnami, takže aby je mohl vměstnat do běžného 3,5" těla, půjde o disky plněné heliem. Ještě na konci tohoto roku se přitom k prvním zákazníkům dostanou vzorky 18TB Ultrastar DC HC550 s CMR, čili konvenčním způsobem zápisu s nepřekrývanými stopami a pak to budou 20TB Ultrastar DC HC650 SMR (Shingled Magnetic Recording), které využívají částečně se překrývající stopy. Jak dobře víme, to umožní dosáhnout vyšší hustoty záznamu, ovšem za cenu toho, že se pak musí přepisovat více stop, pokud chceme zapsat data tam, kde už něco je. 
 
 
Výroba ve velkém začne v první polovině příštího roku s tím, že disky s technologií SMR budou dle předpokladů firmy Western Digital stále více rozšířené. Do roku 2023 se mají podílet celou polovinou na kapacitě na trh dodaných pevných disků. Tedy alespoň těch, které dodá na trh WD. 
 
Western Digital si tak chystá pro příští rok nové portfolio, které se bude skládat jednak ze šestiplotnových a 10TB Ultrastar DC HC330 (bez helia), osmiplotnových a 14TB Ultrastar DC HC530 již s heliem a pak to budou devítiplotnové 18TB Ultrastar DC HC550 a 20TB Ultrastar DC HC650. 
 
Nejdůležitější ale stále budou zmíněné 14TB disky, které mají v první polovině příštího roku představovat tu nejvíce využívanou kapacitu mezi podnikovými modely, alespoň dle TRENDFOCUS. Později mají jejich roli nahradit 18TB disky. 
 
Zdroj: TZ Western Digital via techPowerUp


reklama
reklama