www.svethardware.cz
>
>

Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech

Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech
, , aktualita
Už jen 5 dní zbývá do toho, kdy se možná evropský internet obrátí naruby. EU si totiž chystá vysoce kontroverzní Články 11 a 13, které mohou do značné míry ovlivnit to, co budeme moci na webu dělat i existenci nejednoho webu.
K oblíbeným
reklama
O Článcích 11 a 13 jsme toho už napsali hodně. Jde o snahu EU "vylepšit" práci s copyrightem na internetu, problémem však je, že tato nařízení jsou poněkud přitažená za vlasy a v důsledku se může evropský internet přijetím těchto zákonů dramaticky změnit. EU totiž chce, aby za zobrazení článků v agregátorech, což je služba médiím, kterým se tu obvykle bezplatně ukazují odkazy na jejich články, neplatilo médium agregátoru (jako za reklamu), ale naopak agregátor médiu. Prý má být zobrazení nadpisu a perexu porušením autorských práv (jen tak pro zajímavost, agregátory fungují na dobrovolném(!) přihlášení médií v případě Google News, případně opět na dobrovolném(!) zveřejnění RSS kanálu).
 
Wikipedia logo
 
Další článek pak vyžaduje po webech, aby kontrolovaly vše, co uživatel na web nahraje, což je finančně neúnosné (jen provoz Content ID na YouTube stojí desítky milionů USD ročně) a stejně to ještě nikomu pořádně nefunguje. Výsledkem tak může být ohrožení existence mnoha webů, které stojí na principu uživatelského obsahu. Málokdo bude riskovat obrovské pokuty v případě, že by nějaký uživatel nahrál něco, co je chráněno copyrightem. Hrozí tak zánik diskuzních fór, diskuzí pod články, Google sám "hrozí" vypnutím YouTube pro EU. A nyní se k hrozbám přidává i Wikipedia.
 
Konkrétně jde o německou, dánskou, slovenskou a také českou mutaci oblíbené encyklopedie, která dnes na protest proti Článku 11 a 13 zobrazuje jen černou stránku varující před těmito kontroverzními nařízeními a k obsahu se tak nedostanete. Chce tak upozornit na hrozící omezení svobody projevu na internetu. Tak uvidíme, zda se připojí i ostatní velké organizace a také na protest nevypnou přístup, aby se na hrozící problém upozornilo. Vypnutí Facebooku nebo některých služeb Googlu by veřejností jistě zamávalo.
 
Celá direktiva je však především o tom, aby velké společnosti dál umožňovaly nahrávání obsahu (o ochranu práv autorů jako takovou vlastně ani nejde) a preventivně místo pokut platily nemalé "výpalné" podobně, jako je tomu u nás s poplatky organizaci OSA za datové nosiče. Ohrozí to však střední a menší weby, které si něco takového nebudou moci dovolit a uživatelský obsah patrně zakážou, stejně jako přijdou o nemalou návštěvnost z agregátorů, což je může finančně ohrozit. Takže ve výsledku můžeme u mnoha médií v rámci záchrany sebe sama čekat ještě více reklam, bulvárních článků a clickbaitu. Finální hlasování o budoucnosti evropského internetu proběhne už za 5 dní, v úterý 26. března.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GeForce NOW získává Othercide a další hry GeForce NOW získává Othercide a další hry
Společnost NVIDIA ohlásila další přírůstky do nabídky streamovací služby GeForce NOW. Vedle toho tu máme také novinku pro NVIDIA Highlights, a sice podporu titulu ARK: Survival Evolved.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Epic Games Store zavádí podporu modifikací her Epic Games Store zavádí podporu modifikací her
Herní modifikace, či prostě mody, jsou jedna z podstatných výhod PC jako herní platformy. Je tak logické, aby je herní obchody podporovaly, ale zatímco Steam má svůj Workshop, Epic Games Store neměl dosud nic. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Co znamenají procesory Intel Core s označením KA? Přeci sérii Avengers Co znamenají procesory Intel Core s označením KA? Přeci sérii Avengers
Nedávno se objevila zpráva, že Intel si chystá nové procesory Core 10. generace, které ponesou označení KA. Má jít o čtyři modely, z jejich označení bylo zřejmé, že budou jednak odemknuté. Ale co mělo znamenat označení A?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Asus připravil své první monitory s HDMI 2.1, to dovolí 4K při 120 Hz Asus připravil své první monitory s HDMI 2.1, to dovolí 4K při 120 Hz
Společnost Asus oznámila, že má připraveny první své monitory splňující standard HDMI 2.1. Tyto monitory už dostaly certifikaci od Allion Labs, Inc. a brzy se můžeme těšit na 4K obraz při 120 snímcích za sekundu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD hlásí nebývalý zájem o moderní APU, navyšuje produkci AMD hlásí nebývalý zájem o moderní APU, navyšuje produkci
Server wccftech se rozhodl blíže podívat na dodavatelský řetězec firmy AMD s ohledem na údajný nedostatek čipů generace Renoir. Máme tu i potvrzení firmy AMD, dle níž se nová APU prodávají velice dobře. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře