www.svethardware.cz
>
>

Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech

Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech
, , aktualita
Už jen 5 dní zbývá do toho, kdy se možná evropský internet obrátí naruby. EU si totiž chystá vysoce kontroverzní Články 11 a 13, které mohou do značné míry ovlivnit to, co budeme moci na webu dělat i existenci nejednoho webu.
K oblíbeným
reklama
O Článcích 11 a 13 jsme toho už napsali hodně. Jde o snahu EU "vylepšit" práci s copyrightem na internetu, problémem však je, že tato nařízení jsou poněkud přitažená za vlasy a v důsledku se může evropský internet přijetím těchto zákonů dramaticky změnit. EU totiž chce, aby za zobrazení článků v agregátorech, což je služba médiím, kterým se tu obvykle bezplatně ukazují odkazy na jejich články, neplatilo médium agregátoru (jako za reklamu), ale naopak agregátor médiu. Prý má být zobrazení nadpisu a perexu porušením autorských práv (jen tak pro zajímavost, agregátory fungují na dobrovolném(!) přihlášení médií v případě Google News, případně opět na dobrovolném(!) zveřejnění RSS kanálu).
 
Wikipedia logo
 
Další článek pak vyžaduje po webech, aby kontrolovaly vše, co uživatel na web nahraje, což je finančně neúnosné (jen provoz Content ID na YouTube stojí desítky milionů USD ročně) a stejně to ještě nikomu pořádně nefunguje. Výsledkem tak může být ohrožení existence mnoha webů, které stojí na principu uživatelského obsahu. Málokdo bude riskovat obrovské pokuty v případě, že by nějaký uživatel nahrál něco, co je chráněno copyrightem. Hrozí tak zánik diskuzních fór, diskuzí pod články, Google sám "hrozí" vypnutím YouTube pro EU. A nyní se k hrozbám přidává i Wikipedia.
 
Konkrétně jde o německou, dánskou, slovenskou a také českou mutaci oblíbené encyklopedie, která dnes na protest proti Článku 11 a 13 zobrazuje jen černou stránku varující před těmito kontroverzními nařízeními a k obsahu se tak nedostanete. Chce tak upozornit na hrozící omezení svobody projevu na internetu. Tak uvidíme, zda se připojí i ostatní velké organizace a také na protest nevypnou přístup, aby se na hrozící problém upozornilo. Vypnutí Facebooku nebo některých služeb Googlu by veřejností jistě zamávalo.
 
Celá direktiva je však především o tom, aby velké společnosti dál umožňovaly nahrávání obsahu (o ochranu práv autorů jako takovou vlastně ani nejde) a preventivně místo pokut platily nemalé "výpalné" podobně, jako je tomu u nás s poplatky organizaci OSA za datové nosiče. Ohrozí to však střední a menší weby, které si něco takového nebudou moci dovolit a uživatelský obsah patrně zakážou, stejně jako přijdou o nemalou návštěvnost z agregátorů, což je může finančně ohrozit. Takže ve výsledku můžeme u mnoha médií v rámci záchrany sebe sama čekat ještě více reklam, bulvárních článků a clickbaitu. Finální hlasování o budoucnosti evropského internetu proběhne už za 5 dní, v úterý 26. března.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková