www.svethardware.cz
>
>

Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech

Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech
, , aktualita
Už jen 5 dní zbývá do toho, kdy se možná evropský internet obrátí naruby. EU si totiž chystá vysoce kontroverzní Články 11 a 13, které mohou do značné míry ovlivnit to, co budeme moci na webu dělat i existenci nejednoho webu.
K oblíbeným
reklama
O Článcích 11 a 13 jsme toho už napsali hodně. Jde o snahu EU "vylepšit" práci s copyrightem na internetu, problémem však je, že tato nařízení jsou poněkud přitažená za vlasy a v důsledku se může evropský internet přijetím těchto zákonů dramaticky změnit. EU totiž chce, aby za zobrazení článků v agregátorech, což je služba médiím, kterým se tu obvykle bezplatně ukazují odkazy na jejich články, neplatilo médium agregátoru (jako za reklamu), ale naopak agregátor médiu. Prý má být zobrazení nadpisu a perexu porušením autorských práv (jen tak pro zajímavost, agregátory fungují na dobrovolném(!) přihlášení médií v případě Google News, případně opět na dobrovolném(!) zveřejnění RSS kanálu).
 
Wikipedia logo
 
Další článek pak vyžaduje po webech, aby kontrolovaly vše, co uživatel na web nahraje, což je finančně neúnosné (jen provoz Content ID na YouTube stojí desítky milionů USD ročně) a stejně to ještě nikomu pořádně nefunguje. Výsledkem tak může být ohrožení existence mnoha webů, které stojí na principu uživatelského obsahu. Málokdo bude riskovat obrovské pokuty v případě, že by nějaký uživatel nahrál něco, co je chráněno copyrightem. Hrozí tak zánik diskuzních fór, diskuzí pod články, Google sám "hrozí" vypnutím YouTube pro EU. A nyní se k hrozbám přidává i Wikipedia.
 
Konkrétně jde o německou, dánskou, slovenskou a také českou mutaci oblíbené encyklopedie, která dnes na protest proti Článku 11 a 13 zobrazuje jen černou stránku varující před těmito kontroverzními nařízeními a k obsahu se tak nedostanete. Chce tak upozornit na hrozící omezení svobody projevu na internetu. Tak uvidíme, zda se připojí i ostatní velké organizace a také na protest nevypnou přístup, aby se na hrozící problém upozornilo. Vypnutí Facebooku nebo některých služeb Googlu by veřejností jistě zamávalo.
 
Celá direktiva je však především o tom, aby velké společnosti dál umožňovaly nahrávání obsahu (o ochranu práv autorů jako takovou vlastně ani nejde) a preventivně místo pokut platily nemalé "výpalné" podobně, jako je tomu u nás s poplatky organizaci OSA za datové nosiče. Ohrozí to však střední a menší weby, které si něco takového nebudou moci dovolit a uživatelský obsah patrně zakážou, stejně jako přijdou o nemalou návštěvnost z agregátorů, což je může finančně ohrozit. Takže ve výsledku můžeme u mnoha médií v rámci záchrany sebe sama čekat ještě více reklam, bulvárních článků a clickbaitu. Finální hlasování o budoucnosti evropského internetu proběhne už za 5 dní, v úterý 26. března.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vůbec poprvé byla detekována kolize mezi neutronovou hvězdou a černou dírou Vůbec poprvé byla detekována kolize mezi neutronovou hvězdou a černou dírou
Neutronová hvězda je velice hustý objekt, ovšem z černou dírou se v tomto ohledu nemůže rovnat. Nicméně pokud se takové dva objekty srazí, společně vyvolají i šíření takových gravitačních vln, jaké byly nyní vůbec poprvé zachyceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA přináší speciální ovladače GeForce 436.02 Gamescom NVIDIA přináší speciální ovladače GeForce 436.02 Gamescom
NVIDIA zařadila do nabídky GeForce 436.02 Gamescom Special Graphics Drivers, ostatně sama má na Gamescomu v Kolíně silné zastoupení. Těšit se můžeme na optimalizace, nevyhlazované škálování obrazu a další novinky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus
Chystá se další kryptoměna, jako by jich zatím nebylo málo. Novinku bude mít na svědomí kryptoměnová burza Binance, která chce v tomto případě vytvořit stablecoin. Zatím nese název Project Venus a bojovat bude i proti Facebooku a jeho Libře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair nabízí bezdrátovou herní klávesnici K57 RGB Corsair nabízí bezdrátovou herní klávesnici K57 RGB
Corsair si pro návštěvníky Gamescomu připravil představení klávesnice K57 RGB Wireless Gaming Keyboard, která je první vybavená rozhraním Slipstream Wireless a RGB LED Capellix. Co to znamená?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář