www.svethardware.cz
>
>

Wikipedia se po 3 letech vrací do Turecka, ústavní soud zrušil ban

Wikipedia se po 3 letech vrací do Turecka, ústavní soud zrušil ban
, , aktualita
Po téměř třech letech zákazu se vrací oblíbená encyklopedie Wikipedia do Turecka. Ta zde kvůli nepohodlným článkům pro tamější vládu nebyla kvůli banu dostupná od dubna 2017 a až nyní se na ni postupně uvolňuje přístup.
K oblíbeným
reklama
Cenzura je přítomna skoro všude a jednou ze zemí, která nebyla ráda, co se píše, bylo Turecko. To kvůli článku o napojení Islamského státu a Al-Káidy na tureckou vládu uvalilo na konci dubna 2017 ban na Wikipedii a ta zmizela ze zdejšího internetu na téměř tři roky. Načasování bylo hodně nešťastné, neboť šlo o konec školního roku a období zkoušek.
 
Wikipedia logo
 
Ústavní soud však až 26. prosince 2019 rozhodl, že šlo o protiústavní krok. Trvalo to ještě zhruba tři týdny, než se verdikt začal projevovat v praxi, a v těchto dnech se Wikipedia vrací do Turecka. Internetoví poskytovatelé mohou postupně obnovovat přístup na stránky Wikipedie. Encyklopedie udává, že 85 % článků je v jiném jazyce než angličtině a pokud jde o turečtinu, jde o více než 335 tisíc příspěvků.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel připravil mainstreamová SSD série 670p s QLC Intel připravil mainstreamová SSD série 670p s QLC
Intel SSD 670p dle dostupných informací patří do mainstreamu, i když nejdříve bychom si asi měli ujasnit, co dnes za takový mainstream v případě SSD můžeme považovat. Jedná se o M.2 modely pro PCIe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře