Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Windows 10 po aktualizaci nekomunikuje s některými zařízeními Bluetooth

14.6.2019, Milan Šurkala, aktualita
Windows 10 po aktualizaci nekomunikuje s některými zařízeními Bluetooth
Poslední aktualizace operačního systému Microsoft Windows 10 i jiných může nyní přidělat vrásky na čele nejednomu majiteli zařízení s Bluetooth. Pokud nesplňuje požadavky systému, nebude fungovat.
Microsoft vydal aktualizaci operačního systému Windows 10, která přináší především vylepšení bezpečnosti, ale to i takovými způsoby, ze kterých mnozí nemusí být nadšeni. Jednou z nich je nefunčknost nové verze systému s některými zařízeními využívající připojení přes Bluetooth. Tentokrát ale nejde o chybu v systému Windows, ale o záměr společnosti Microsoft. Ta totiž nově nepovolí připoejní Bluetooth zařízení, které nesplňují vyžadované bezpečnostní standardy.
 
Microsoft Windows 10 Wallpaper
 
Konkrétně jde o to, že některé implementace Bluetooth připojení obsahují známý, resp. snadno získatelný klíč k šifrování a z tohoto pohledu není použití takových komunikačních protokolů bezpečné (CVE-2019-2102). Pokud tedy používáte Bluetooth zařízení, které na takovou chybu trpí, nebude fungovat. V takovém případě Microsoft doporučuje zjistit, zda pro dané Bluetooth zařízení neexistuje nový firmware, který by už tuto bezpečnostní díru neměl. Pokud takový firmware není, je možností update operačního systému Windows vůbec neinstalovat, v případě už jeho provedené instalace se vrátit k původní verzi a nebo nejdražší možnost, koupit si jiné Bluetooth zařízení s aktuálnějším a bezpečnějším firmwarem.
 
Tato aktualizace se nicméně netýká jen Windows 10 (a to už od verze 1507), ale také Windows 8.1, Windows Server 2012 a Windows Embedded 8 Standard. Majitelé starších Windows 7 zatím tuto aktualizaci nedostanou a nebezpečná Bluetooth zařízení připojí i nadále.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.