www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Windows 10 už jsou populárnější než sedmičky, a tedy nejrozšířenější desktopový OS

Windows 10 už jsou populárnější než sedmičky, a tedy nejrozšířenější desktopový OS
, , aktualita
Microsoft se konečně dočkal, ovšem ne dříve slibované miliardy počítačů a dalších zařízení, na nichž fungují Windows 10, ale toho, že desítky už dle Netmarketshare alespoň překonaly sedmičky. Jsou tak nejrozšířenějším desktopovým systémem na světě. 
K oblíbeným
reklama
Microsoft ještě před vypuštěním Windows 10 na trh sliboval, že ty se brzy stanou velice populární a nainstalované na rovnou miliardu zařízení ani ne za dva roky. To si ale Microsoft ještě myslel, že dokáže přece jen prorazit na trhu s mobilními zařízeními, což se nestalo. Telefony s Windows v podstatě skončily a i na tabletech je mnohem oblíbenější Android nebo iOS, takže z tohoto trhu Windows 10 nezískaly téměř nic a odhad miliardy zařízení se nenaplnil. Namísto toho šlo během uplynulého roku spíše o stagnaci na čísle 700 milionů, což Microsoft udával při různých příležitostech. 
 
 
Nyní tu máme nejnovější čísla od firmy Netmarketshare, která se týkají ale pouze podílů různých systémů, a to těch desktopových či notebookových, prostě ne na tabletech, telefonech a jiných mobilních zařízeních. Windows jako celek samozřejmě dominuje vedle systému firmy Apple a Linuxu v různých podobách. Pac-manový podíl firmy Microsoft si pak můžeme ještě dále rozkouskovat, takže můžeme vidět, že Windows XP se stále drží na popularitě srovnatelné s Windows 8.1, ačkoliv Microsoft už dávno ukončil i rozšířenou podporu tohoto systému, a ten tak nedostává ani bezpečnostní aktualizace. 
 
A pak tu máme Windows 7 s podílem 36,9 % a Windows 10, jimž patří 39,2 %. Společnost Netmarketshare se tímto už přidala ke StatCounteru, který také už dříve hlásil, že Windows 10 předhonily sedmičky. Nyní už tak můžeme považovat desítky za opravdu nerozšířenější desktopový systém světa a zhruba za rok pro něj přijde ještě další vzpruha. 
 
Jak už jsme dnes jednou zmínili, Windows 7 přijdou dne 14. ledna 2020 i o rozšířenou podporu, takže Microsoft je už zcela vyřadí a přestane pro ně tvořit bezpečnostní aktualizace. To se asi nesetká s odporem, remcáním a brbláním, takže je otázka, zda Microsoft přece jen neustoupí. Windows 8 a 8.1 to čeká až 10. ledna 2023 a v jejich případě to na rozdíl od Windows 7 vypadá, že ukončení podpory bude málokoho zajímat. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
MSI už nabízí BIOSy s Combo PI V2 1.1.0.0 pro Zen 3, kdy přijdou na trh? MSI už nabízí BIOSy s Combo PI V2 1.1.0.0 pro Zen 3, kdy přijdou na trh?
Společnost MSI už začala nabízet nové verze BIOSů pro své základní desky, které jsou založeny na AMD Combo PI V2 1.1.0.0 a nabídnou už díky tomu kompatibilitu s chystanými procesory Zen 3 "Vermeer". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
QNAP vyzývá k aktualizaci svých NASů: šíří se ransomware AgeLocker QNAP vyzývá k aktualizaci svých NASů: šíří se ransomware AgeLocker
Společnost QNAP radí svým uživatelům, aby aktualizovali systémy svých NASů. V poslední době se totiž šíří ransomware AgeLocker, který může napadnout déle neaktualizované systémy nebezpečným vyděračským softwarem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Některé objednávky PlayStation 5 mohou být odsunuty do příštího roku Některé objednávky PlayStation 5 mohou být odsunuty do příštího roku
Společnost Sony už v průběhu tohoto měsíce odstartovala předprodej konzole PlayStation 5, což ovšem nezvládla příliš dobře a také se za to později omluvila. Nyní to přitom vypadá, že některé předobjednávky budou splněny až v příštím roce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
G.Skill uvádí časování CL16 pro nové moduly DDR4-4000 a DDR4-4400 G.Skill uvádí časování CL16 pro nové moduly DDR4-4000 a DDR4-4400
Od společnosti G.Skill jsme se dočkali nových paměťových modulů DDR4, které přichází s velmi dobrým časováním CL16 i pro moduly s hodně vysokými frekvencemi. Pro DDR4-4000 jsou nyní k mání vyšší kapacity a CL16 dostaly i DDR4-4400.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Nová verze mini PC Gigabyte Brix používá Tiger Lake a Thunderbolt 4 Nová verze mini PC Gigabyte Brix používá Tiger Lake a Thunderbolt 4
Gigabyte uvádí další verzi svých kompaktních desktopů Brix. V nabídce bude několik konfigurací s procesory Intel Core 11. generace a možností rozšíření o externí GPU. Dodávány budou v provedení barebone.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář