www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Windows 10 už jsou populárnější než sedmičky, a tedy nejrozšířenější desktopový OS

Windows 10 už jsou populárnější než sedmičky, a tedy nejrozšířenější desktopový OS
, , aktualita
Microsoft se konečně dočkal, ovšem ne dříve slibované miliardy počítačů a dalších zařízení, na nichž fungují Windows 10, ale toho, že desítky už dle Netmarketshare alespoň překonaly sedmičky. Jsou tak nejrozšířenějším desktopovým systémem na světě. 
K oblíbeným
reklama
Microsoft ještě před vypuštěním Windows 10 na trh sliboval, že ty se brzy stanou velice populární a nainstalované na rovnou miliardu zařízení ani ne za dva roky. To si ale Microsoft ještě myslel, že dokáže přece jen prorazit na trhu s mobilními zařízeními, což se nestalo. Telefony s Windows v podstatě skončily a i na tabletech je mnohem oblíbenější Android nebo iOS, takže z tohoto trhu Windows 10 nezískaly téměř nic a odhad miliardy zařízení se nenaplnil. Namísto toho šlo během uplynulého roku spíše o stagnaci na čísle 700 milionů, což Microsoft udával při různých příležitostech. 
 
 
Nyní tu máme nejnovější čísla od firmy Netmarketshare, která se týkají ale pouze podílů různých systémů, a to těch desktopových či notebookových, prostě ne na tabletech, telefonech a jiných mobilních zařízeních. Windows jako celek samozřejmě dominuje vedle systému firmy Apple a Linuxu v různých podobách. Pac-manový podíl firmy Microsoft si pak můžeme ještě dále rozkouskovat, takže můžeme vidět, že Windows XP se stále drží na popularitě srovnatelné s Windows 8.1, ačkoliv Microsoft už dávno ukončil i rozšířenou podporu tohoto systému, a ten tak nedostává ani bezpečnostní aktualizace. 
 
A pak tu máme Windows 7 s podílem 36,9 % a Windows 10, jimž patří 39,2 %. Společnost Netmarketshare se tímto už přidala ke StatCounteru, který také už dříve hlásil, že Windows 10 předhonily sedmičky. Nyní už tak můžeme považovat desítky za opravdu nerozšířenější desktopový systém světa a zhruba za rok pro něj přijde ještě další vzpruha. 
 
Jak už jsme dnes jednou zmínili, Windows 7 přijdou dne 14. ledna 2020 i o rozšířenou podporu, takže Microsoft je už zcela vyřadí a přestane pro ně tvořit bezpečnostní aktualizace. To se asi nesetká s odporem, remcáním a brbláním, takže je otázka, zda Microsoft přece jen neustoupí. Windows 8 a 8.1 to čeká až 10. ledna 2023 a v jejich případě to na rozdíl od Windows 7 vypadá, že ukončení podpory bude málokoho zajímat. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Steam omezuje automatická stahování aktualizací, aby snížil zátěž sítí Steam omezuje automatická stahování aktualizací, aby snížil zátěž sítí
Podobně jako poskytovatelé video obsahu, také společnost Valve zavádí opatření reagující na pandemii onemocnění COVID-19. S cílem snížení zátěže datových sítí mění nastavení automatických aktualizací her.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft opravuje chybu vypadávajícího internetu ve Windows 10 Microsoft opravuje chybu vypadávajícího internetu ve Windows 10
Před pár dny vyšla najevo informace, že aktualizace KB4535996 operačního systému Microsoft Windows 10 může způsobovat odpojování internetu. Dnes v době koronavirové pandemie je to velmi bolestivé, a tak tu máme urychlenou aktualizaci.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Mars možná nebyl nikdy celý rozžhavený, co to znamená pro život? Mars možná nebyl nikdy celý rozžhavený, co to znamená pro život?
Země kdysi dávno existovala jako jedna velká rozžhavená koule, na níž se mohl po jejím vychladnutí začít vyvíjet život. Mars ale možná takovou proměnou nikdy neprošel a je otázka, co to znamená pro jeho atmosféru a podmínky pro život.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft si patentoval způsob využití mozkových vln pro těžbu kryptoměn Microsoft si patentoval způsob využití mozkových vln pro těžbu kryptoměn
Microsoft si nechal patentovat zatím jen nápad, jak využít nejen mozkové vlny pro tzv. Proof-of-Work algoritmus v blockchainu. Unikátní biologický otisk jednotlivce by se tak používal v systému kryptoměn. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Samsung do konce roku přestane vyrábět LCD a soustředí se na lepší technologie Samsung do konce roku přestane vyrábět LCD a soustředí se na lepší technologie
Společnost Samsung se chystá udělat významný krok, který by mohl zásadně změnit nejen trh s počítačovými monitory. Ještě letos chce zcela přestat s výrobou klasických LCD obrazovek a namísto nich nastoupí především QD-LED (QLED).
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář